5 polskich dramatów, które musisz obejrzeć
19.11.2015 | aktual.: 22.03.2017 20:07
Już wkrótce to polskich kin trafi pięć rodzimych produkcji, których scenariusze mogłyby zostać napisane prawdziwe życie. W pięciu filmach o zwykłych ludziach skrzywdzonych przez los wystąpią gwiazdy polskiego kina: Jarosław Boberek, Magdalena Schejbal, Piotr Adamczyk, Agnieszka Dygant czy Jan Nowicki.
AKTUALIZACJA: Filmy nigdy nie powstaną, była to akcja Szlachetnej Paczki (zobacz szczegóły).
Już wkrótce to polskich kin trafi pięć rodzimych produkcji, których scenariusze mogłyby zostać napisane przez prawdziwe życie. W pięciu filmach o zwykłych ludziach skrzywdzonych przez los wystąpią gwiazdy polskiego kina: Jarosław Boberek, Magdalena Schejbal, Piotr Adamczyk, Agnieszka Dygant czy Jan Nowicki.
Z okazji zbliżających się premier prezentujemy plakaty i opisy filmów, o których nie było jeszcze głośno w żadnych mediach. A nie mamy wątpliwości, że obok tych produkcji żaden widz nie powinien przejść obojętnie.
href="http://film.wp.pl/5-polskich-dramatow-ktore-musisz-obejrzec-6025227682947713g">CZYTAJ DALEJ >>>
Brzemię, reż. Michał Parśniak
W drodze powrotnej z wakacji, Bilscy dowiadują się o nadchodzącej fali powodziowej. Na miejscu zastają zalane gospodarstwo. Mimo dramatycznej walki o resztki dobytku, rodzina pozostaje z niczym. Niestety to dopiero początek lawiny. Na jaw wychodzi, że Jakub (Tomasz Schimscheiner) mimo obietnic nie ubezpieczył majątku. Rządowa rekompensata nie wystarcza na odbudowę gospodarstwa. Bank domaga się spłaty kredytu.
“Brzemię” to historia walki o rodzinę i godność, którą odbiera żywioł.
W rolach głównych: Magdalena Schejbal, Tomasz Schimscheiner, Ndidi Sosnowska, Nnenne Sosnowska, Ryszard Otremba
Jutro było wczoraj, reż. Magdalena Augustyniak
Opowieść o Janie (Jarosław Boberek), alkoholiku, który obwinia się o śmierć żony i córki. Obie zginęły w spowodowanym przez niego wypadku samochodowym. Z powodu poczucia winy popadł w nałóg. Stracił pracę, mieszkanie. Od lat jest bezdomny. Mimo starań, nie jest w stanie zrezygnować z alkoholu. Nie ma poczucia czasu ani godności. Jego jedynym rytuałem jest codzienna wizyta w niedużej piekarni.
Przypadkowo zaczyna pomagać w niedużej piekarni. Zaczyna czuć się potrzebny, ale wciąż walczy z nałogiem i samotnością. Czy przełamie się i spróbuje zawalczyć o swoje życie?
W roli głównej: Jarosław Boberek
Mamy czas, reż. Grzegorz Stępniewski
W pożarze kamienicy ginie starsze małżeństwo. Ich syn (Piotr Adamczyk) i niepełnosprawna córka (Barbara Kurdej-Szatan) cudem ratują życie, jednak nie są w stanie przeżyć bez pomocy. Mężczyzna cierpi na poważne schorzenie wewnętrzne, jego siostra porusza się na wózku inwalidzkim. Po wypadku zatrzymują się u siostry (Agnieszka Dygant) i jej bezrobotnego męża (Rafał Królikowski). Dopiero próba samobójcza Mai zmienia sposób, w jaki na siebie patrzą. Konfrontacja okazuje się wielkim sprawdzianem i szansą.
Każdy dzień widziany jest z perspektywy innej osoby. Dramat ludzi spychanych na margines okazuje się jednak szansą dla ich najbliższych. Ta utrzymana w teatralnej, minimalistycznej konwencji historia czterech związanych przez los osób, jest pytaniem o małe życiowe wybory.
W rolach głównych: Piotr Adamczyk, Agnieszka Dygant, Rafał Królikowski, Barbara Kurdej-Szatan
Rachunek życia, reż. Joanna Siewko
Pod nieobecność żony Cezary (Jan Nowicki) wpuszcza do mieszkania młodego akwizytora. Ten obezwładnia go za pomocą gazu i okrada mieszkanie. Nagłe zderzenie starszych ludzi z brakiem wygody i bezpieczeństwa pokazuje ich prawdziwe oblicza. Nagromadzone od lat frustracje wychodzą na światło dzienne ze zdwojoną siłą. Lata milczenia, życia obok siebie, zamieniają się w awantury pełne obelg i łez.
Pewnego dnia Katarzyna podczas sprzątania niefortunnie upada i łamie sobie nogę. Ze ściany spada ramka ze starym zdjęciem. Kobieta zostaje w szpitalu. Cezary niedługo jednak cieszy się ze spokoju. Przez kilka dni przeżywa największą podróż swojego życia. Podróż w przeszłość.
Co musiało się wydarzyć, aby zrezygnowany, stary człowiek odkrył tajemnicę miłości swojego życia? Kogo musiał spotkać? Czy prawdziwe uczucie może się skończyć? Dowiemy się już 26 listopada.
W rolach głównych: Anna Seniuk, Jan Nowicki
Wyblakłe marzenia, reż. Ewa Babicka
Waldemar po 10 latach wybudza się ze śpiączki. Mężczyzna małymi krokami wraca do życia. Na nowo uczy się mówić, chodzić. Poznaje swoją nastoletnią już córkę. Słucha opowieści żony, która nie przestała go kochać i pielęgnować. Powoli, z upływem czasu przypominają mu się niektóre sytuacje sprzed wypadku. Szczególnie wyraźnie pamięta piąte urodziny córki, kiedy to ona wręczyła mu prezent – bluzkę z ich rodzinnym zdjęciem, która miała mu przypominać o domu.
Gdy Waldemar zdaje sobie sprawę ze swojej nieporadności i konsekwencji, jakie przez jego wypadek poniosła rodzina (finansowych i emocjonalnych), załamuje się. Obwinia się za wypadek, któremu uległ. Nie może także przeboleć, że w przeszłości skupiał się głównie na pracy zawodowej (był wziętym architektem), spychając rodzinę na bok.
Niespodziewanie córka odnajduje wyblakłą bluzkę i wręcza ojcu. To dla niego pierwszy impuls do rozpoczęcia nowego życia i wybaczenia sobie przeszłości. Rzeczywistość okazuje się jednak trudniejsza, niż się spodziewał. Czy uda mu się odzyskać rodzinę?
W rolach głównych: Tomasz Sapryk, Julia Kamińska, Adaobi Sosnowska