Trwa ładowanie...
krzysztof kieślowski
14-02-2011 12:29

Abp Józef Życiński o Krzysztofie Kieślowskim

Abp Józef Życiński o Krzysztofie KieślowskimŹródło: AKPA
d1qearh
d1qearh

10 lutego 2011 r. zmarł śmiercią nagłą Arcybiskup Metropolita Lubelski Józef Życiński. Przedstawiamy wypowiedź abpa Życińskiego na temat twórczości *Krzysztofa Kieślowskiego. 13 marca b.r. minie 15 lat od śmierci reżysera "Trzech Kolorów".*

Prezentowana wypowiedź została nagrana w 2007 roku, w ramach projektu "Dekalog 89+". Metropolita Lubelski był jednym z patronów honorowych tego przedsięwzięcia. W związku ze śmiercią abpa Życińskiego, prezentowane nagranie brzmi podwójnie przejmująco.

Ogólnopolski projekt literacko-filmowy Dekalog 89+, skierowany był do uczniów szkół średnich i młodych filmowców. Inspirowany był filmowym cyklem „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego.

W 20. rocznicę premiery cyklu „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego dziesięciu reżyserów młodego pokolenia podjęło wyzwanie realizacji nowych filmów obrazujących wpływ przykazań Dekalogu na współczesnego człowieka.

d1qearh

Pełnometrażowy film nowelowy „DEKALOG 89 + VOL. 1” to opowieść złożona z pięciu historii. Ich wspólnym mianownikiem jest ukazanie zmagań świata ludzi dorosłych ze światem dzisiejszej młodzieży wykreowanej przez massmedia na generację buntu wobec tradycji i kultury. Czy młodzi są na pewno takimi nihilistami, jak wyobrażają to sobie dorośli? Czy dorośli mają na pewno tak nieczyste intencje w działaniu, jak widzą to ludzie młodzi? Film „DEKALOG 89 + VOL. 1” jest próbą pogodzenia zwaśnionych stron tego konfliktu.

d1qearh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qearh