Trwa ładowanie...

Agnes Varda nie żyje. Słynna francuska reżyserka zmarła w wieku 90 lat

Agnes Varda nie żyje. Legendarna reżyserka uznawana była za prekursorkę ”Nowej Fali” francuskiego kina. Zmarła w wieku 90 lat.

Share
Agnes Varda nie żyje. Słynna francuska reżyserka zmarła w wieku 90 lat
Źródło: East News
d4moaua

Agnes Varda nie żyje

Agnes Varda zmarła z powodu nowotworu piersi. Reżyserka odeszła w nocy z 28 na 29 marca w otoczeniu najbliższych. Informacje o śmierci podała rodzina artystki.

"Artystka zmarła w nocy z czwartku na piątek w swoim domu w następstwie choroby nowotworowej, w otoczeniu rodziny i bliskich" - poinformowano w komunikacie.

d4moaua

Na temat śmierci reżyserki wypowiedział się francuski minister kultury Franck Riester.

- Przytłoczeni, pogrążeni w żałobie - te właśnie uczucia towarzyszą pewności, że właśnie straciliśmy jedną z największych artystek naszych czasów. Agnes Varda, okazuję pani mój szacunek, wdzięczność i podziw" – napisał na Twitterze.

Pogrzeb ma odbyć się we wtorek, 2 kwietnia w Paryżu.

Agnes Varda – "matka Nowej Fali” francuskiego kina

Agnes Varda urodziła się 30 maja 1928 roku w Brukseli. Studiowała filozofię i historię sztuki, ale porzuciła je dla fotografii. Stała się jedna z najbardziej szanowanych fotografików we Francji.

d4moaua

Varda określaną jest mianem „matki Nowej Fali” francuskiego kina. Jej debiutancki film ”La Pointe Courte” (1956 r.) uważany jest za dzieło, które zapoczątkowało nowy nurt w kinematografii.

W swoim dorobku ma takie produkcje jak: "Cleo od 5 do 7" (1962), "Bez dachu i praw" (1985), "Zbieracze i zbieraczka" (2000), "Plaże Agnes" (2009), czy "Twarze, plaże" (2017).

Jej najnowsze dzieło to "Varda według Agnes", którego premiera odbyła się w tym roku. W filmie dokumentalnym prekursorka Nowej Fali dzieli się własnymi doświadczeniami i obserwacjami dotyczącymi budowania filmowych narracji, czyli tzw. „kinopisania”.

W 2018 r. otrzymała Oscara za całokształt twórczości, a jej film ”Twarze, plaże” nominowany został w kategorii dokumentu.

d4moaua

Podziel się opinią

Share
d4moaua
d4moaua