Trwa ładowanie...

Agnieszka Holland otrzymała na Festiwalu Berlinale jednego ze Srebrnych Niedźwiedzi. Złotego Niedźwiedzia przyznano Ildikó Enyedi. Zobacz pełną listę nagrodzonych!

And the winner is... kino kobiet! Polska reżyserka została doceniona za film "Pokot", jednak to nie do niej trafiła najbardziej pożądana nagroda festiwalu. Złoty Niedźwiedź powędrował w ręce węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi za "On Body and Soul", zaskakujący dramat o poszukiwaniu miłości w miejskiej rzeźni. Drugą najważniejszą nagrodę otrzymał fiński reżyser Aki Kaurismaki za przejmujący komediodramat o syryjskim uchodźcy w Helsinkach. O Złotego Niedźwiedzia walczyło 18 produkcji.

Agnieszka Holland otrzymała na Festiwalu Berlinale jednego ze Srebrnych Niedźwiedzi. Złotego Niedźwiedzia przyznano Ildikó Enyedi. Zobacz pełną listę nagrodzonych!Źródło: East News
draupuj
draupuj

*"Pokot" Agnieszki Holland *został w sobotę uhonorowany jednym ze Srebrnych Niedźwiedzi, nagrodą im. Alfreda Bauera. Przyznaje się ją filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej. Nagroda za innowacyjność jest fundowana ku pamięci założyciela festiwalu. Odbierając statuetkę, polska reżyserka mówiła, że żyjemy w bardzo trudnych czasach i potrzebujemy nowych perspektyw. - Potrzebujemy filmów, które są odważne i poruszają sprawy ważne dla naszej planety - podkreśliła. Obecny na Berlinale krytyk WP Łukasz Knap podkreśla, że polska reżyserka otrzymałała nagrodę w pełni zasłużenie: - "Pokot" wyrożniał się na tle innych filmów w konkursie. Holland nakręciła film zaskakujący. Zagraniczni krytycy przyznawali, że takiego filmu jeszcze nie widzieli. Polska reżyserka nakręciła polityczny thriller z elementami horroru i komedii. Taki miks gatunkowy robił wrażenie - ocenia Knap.

Film Holland powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Swoją polską premierę będzie miał 24 lutego.

"Pokot" opowiada o prywatnej wojnie, jaką toczy ze środowiskiem myśliwskim żyjąca w Sudetach miłośniczka zwierząt.

Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu trafił do Ildikó Enyedi. Węgierska reżyserka otrzymała go za produkcję "On Body and Soul". Jej dzieło wymieniano wśród faworytów. Wręczając nagrodę, przewodniczący jury Paul Verhoeven mówił, że jurorzy zakochali się w tym filmie, nie tylko ze względu na jego kunszt. Jak tłumaczył, film przypomina nam o słowie "współczucie", którego - jak dodał - często używa się zbyt łatwo. Film Węgierki to nieoczywista opowieść o dwójce samotnych pracowników rzeźni, którzy zakochują się w sobie, ale obawiają się do siebie zbliżyć.

draupuj

Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera otrzymał fiński twórca Aki Kaurismaki *za film *"The Other Side of Hope". - To zaskakujący komediodramat o syryjskim uchodźcy, który szuka nowego domu w Helskinkach. Fiński reżyser nakręcił pełen empatii, a przy tym bardzo zabawny film, komentujący kryzys w Europie. W kuluarach typowano film Kaurismakiego do głównej nagrody - komentuje Knap.

Pozostali nagrodzeni:

Srebrny Niedźwiedź - nagroda jury za najlepszy film

Alain Gomis za film "Félicité"

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki

Kim Minhee za film "On the Beach at Night Alone"

draupuj

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora

Georg Friedrich za film "Helle Nachte" ("Bright Nights")

Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz

Sebastián Lelio i Gonzalo Maza za film "Una Mujer Fantastica"

Srebrny Niedźwiedź za osiągnięcia artystyczne

Dana Bunescu za film "Ana, Mon Amour"

Najlepszy debiut

Carla Simón za film "Estiu 1993" ("Summer of 1993")

Złoty Niedźwiedź za najlepszy film krotkometrażowy

Diogo Costa Amarante za film "Cidade Pequena"

Srebrny Niedźwiedź - Nagroda Jury za film krótkometrażowy

Esteban Arrangoiz za film "Ensueno En La Pradera"

Nagroda Audi dla filmu krótkometrażowego

Karam Ghossein za flm "Street of Death"

Nagroda Glashütte Original dla filmu dokumentalnego

Raed Andoni za film "Istiyad Ashbah"

draupuj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
draupuj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj