Trwa ładowanie...
d3cexie

“Pokot”: Polak Polakowi wilkiem. Najbardziej zaskakujący polski thriller od lat [RECENZJA]

Trzeba mieć dużo odwagi, żeby zrobić coś takiego. “Pokot” jest zanurzoną w literackiej wyobraźni Olgi Tokarczuk kryminalną utopią, która stawia trudne pytanie o kształt naszej wspólnoty. Dla głównej bohaterki, żyjącej na odludziu emerytowanej pani inżynier, myślistwo to działalność zbrodnicza porównywalna z Holocaustem. W "Pokocie", nagrodzonym w Berlinie za "otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej", jest thriller, zagadka, humor, romans, świetna muzyka i aktorzy. Ale i tak zjedzą Agnieszkę Holland za ten film. Za politykę. Film w kinach od 24 lutego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
“Pokot”: Polak Polakowi wilkiem. Najbardziej zaskakujący polski thriller od lat [RECENZJA]
(Materiały prasowe)
d3cexie

Zaczyna się powoli. Wolniej niż powieść Tokarczuk. “Prowadź swój pług przez kości umarłych” od razu zderza czytelnika z dziwnym, ale zarazem pociągającym światem Janiny Duszejko, wielbicielki Williama Blake’a, astrologii, przyrody i zwierząt. Holland dłużej niż w literackim pierwowzorze oswaja widza z bohaterką. Nie chce, żeby od razu pomyślał o niej: “stara wariatka”.

Akcja rozgrywa się w przepięknie sfilmowanej przez Jolantę Dylewską Kotlinie Kłodzkiej, gdzie dochodzi do serii morderstw. Według Duszejko toczy się otwarta wojna między ludźmi i zwierzętami. Kłóci się o to z księdzem (Marcin Bosak), prokuratorem (Tomasz Kot) i myśliwymi (Andrzej Grabowski, Borys Szyc). Ci ostatni szczególnie doprowadzają ją do pasji. *Biorą ją za stukniętą babę, którą ktoś wreszcie powinien uśpić. Albo najlepiej odstrzelić. Są chwile, że tak myślimy o niej też my, widzowie. Ale grającej główną rolę Agnieszce Mandat udaje się wyjść poza schemat osobowościowy “starej wariatki”. * Aktorka znalazła sposób, żebyśmy się do niej przekonali, żebyśmy przeszli na stronę Duszejko. Świetna kreacja i niesamowita metamorfoza zasługująca na wiele nagród. Dobrze spisali się także aktorzy w drugim planie, mimo że niektóre wątki z ich udziałem proszą się o rozwinięcie: Szyc, Kot, Grabowski, a zwłacza Wiktor Zborowski i Jakub Gierszał w zaskakującej komediowej roli.

Ale największą siłą tego filmu jest jego wielogatunkowość. Czego tu nie ma? Thriller, kryminał, komedia, horror, film przyrodniczy! Dodałbym jeszcze western, a właściwie feministyczny eastern, bo ważnym wątkiem jest wyrównywanie rachunków przez dojrzałą kobietę żyjącą na Dzikim Wschodzie. Złymi są pastwiący się nad zwierzętami (i kobietami) watażkowie-myśliwi. Takiego westernu chyba jeszcze chyba nie widzieliście? Zamiast sceny w barze jest przebierana impreza. Spotykają się na nim panie i panowie, młodzi i starzy, ludzie i zwierzęta. To „Wesele” à rebours. Gra na nim Maanam. Piękna scena.

d3cexie

*“Pokot” to kino pod każdym względem polityczne, wtykające kij w mrowisko. Nikt tu nie mówi o rządach PIS, ale między scenami widzimy, że jest to opowieść wzywająca do marzeń o alternatywnej rzeczywistości opartej na szacunku dla każdej żyjącej istoty. To film proekologiczny, z pasją atakujący myślistwo jako szkodliwy atawizm, podnoszący rękę na Kościół jako instytucję pieczętującą konserwatywny model myślenia, według którego wspólnotę buduje się na przemocy wobec słabszych: kobiet, zwierząt, mniejszości seksualnych. Myślistwo, okrucieństwo wobec naszych "braci mniejszych" jest metaforą grabieżczej postawa wobec świata. Choćby ze względu na tę perspektywę, wypada uznać, że to najbardziej "lewacki" film polski od lat. *

Polityczność "Pokotu", jego utopijność, może być dla niektórych ciężkim orzechem do zgryzienia, zwłaszcza, że reżyserka niepotrzebnie dopowiada pewne wątki, a niektóre dialogi brzmią tendencyjnie, jakby zostały żywcem przepisane z manifestu ideologicznego. Powieść Tokarczuk jest subtelniejsza. Ale trzeba powiedzieć jasno, że każdy myślący widz - bez względu na poglądy - znajdzie w prowokującym filmie Holland pytania, których nikt wcześniej w polskim kinie nie zadawał.

Ocena 7/10

Łukasz Knap

Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
d3cexie

Podziel się opinią

Share

d3cexie

d3cexie