Trwa ładowanie...
Aktualności

Agora koproducentem, a Next Film dystrybutorem filmu ''Karbala''

Share
Agora koproducentem, a Next Film dystrybutorem filmu ''Karbala''
Źródło: mat. dystrybutora
d1cx9hv

Trwają zdjęcia do filmu „Karbala” – pełnometrażowej opowieści o mało znanej, wielkiej bitwie Polaków stoczonej z Al-Kaidą w Iraku w 2004 roku. Premiera filmu, którego koproducentem jest Agora, a dystrybutorem NEXT FILM, została zaplanowana na jesień 2015 roku.

W opartej na faktach produkcji występują m.in. Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Leszek Lichota, Michał Żurawski i Piotr Żurawski. Reżyserem obrazu jest Krzysztof Łukaszewicz.

Akcja filmu dzieje się w irackim mieście Karbala, w środku wojny w Iraku. Kilkudziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy odpiera ataki bojówki Al-Kaidy i As-Sadry, które atakują miejscowy ratusz City Hall, w którym przetrzymywani są aresztowani terroryści. Mimo że żołnierze tracą kontakt z bazą i niemal całą amunicję, to udaje im się odeprzeć ostatni atak, nie tracąc ani jednego żołnierza. Tym sposobem wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

W piątek, 25 lipca br., rozpoczęły się zdjęcia na warszawskim Żeraniu, gdzie zbudowana została imponująca scenografia – dzieło Marka Warszewskiego. Wzniesiono nie tylko City Hall, ale także odtworzono ulice Karbali z posterunkami policji, bazarami i sklepami, dzięki czemu powstała jedna z najbardziej spektakularnych scenografii w historii polskiej kinematografii. Pierwsze zdjęcia do filmu, za które odpowiada Arek Tomiak, ruszyły już 15 lipca br. w Opolu. Realizowano tam sceny z efektami pirotechnicznymi i helikopterami. Zdjęcia terenowe będą kręcone w Kurdystanie.

d1cx9hv

Konsultantem merytorycznym filmu jest podpułkownik Grzegorz Kaliciak – dowódca obrony City Hall, który jest pierwowzorem głównego bohatera filmu, granego przez Bartłomieja Topę.

Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Producentem jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, a koproducentem jest Agora S.A. i bułgarski producent Miramar Films. Film jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za dystrybucję odpowiada NEXT FILM.

Więcej o filmie na stronie http://www.next-film.pl/zapowiedzi/karbala/.

d1cx9hv

Podziel się opinią

Share
d1cx9hv
d1cx9hv