Trwa ładowanie...
d3kifln

Andrew Scott

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Dublin

Filmografia:
Seriale:

Sherlock (Jim Moriarty)

Kompania braci

d3kifln
ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Źródło: ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

Andrew Scott to irlandzki aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Rozpoznawalność zyskał między innymi jako odtwórca roli Paula McCartneya w dramacie telewizyjnym BBC "Lennon Naked", a także wystąpił jako Jim Moriarty w serialu "Sherlock", Davin w komedii "The Stag" oraz Gethin w filmie "Dumni i wściekli". Pojawił się też w hitowym filmie z serii o Jamesie Bondzie, "Spectre", gdzie wcielił się w postać Maxa Denbigha.

Andrew Scott - życiorys

Andrew Scott urodził się 21 października 1976 roku w Dublinie. Jego ojciec, Jim, działał przez lata w agencji pośrednictwa pracy, natomiast jego matka, Nora, jest nauczycielką sztuk plastycznych. Aktor ma dwie siotry: starszą, Sarah, która zawodowo zajmuje się sportem, oraz młodszą, Hannah.

W młodości Andrew Scott uczęszczał do Gonzaga College, prywatnej szkoły katolickiej w Dublinie. Jednocześnie uczęszczał na zajęcia pozalekcyjne z zakresu aktorstwa.

Początkowo Andrew Scott mógł liczyć na role w reklamach telewizyjnych, jednak w wieku 17 lat zagrał swoją pierwszą rolę w filmie "Korea". Po ukończeniu szkoły średniej aktor chciał zdawać do szkoły wyższej specjalizującej się w sztukach plastycznych, jednak ostatecznie trafił do Trinity College w Dublinie. Po pół roku nauki Andrew Scott zakończył edukację i dołączył do działającego w Dublinie teatru Abbey Theatre. Jak sam mówi, od zawsze miał "zdrową obsesję" na punkcie aktorstwa.

Andrew Scott - kariera

Na początku swojej drogi do sławy filmografia Andrew Scotta obejmowała małą rolę w filmie "Szeregowiec Ryan", który reżyserował Steven Spielberg. Równolegle pracował w teatrze i występował w licznych sztukach, które pozwoliły mu się utrzymać. W 2000 roku aktor pojawił się w epizodycznej roli w filmie "Nora", gdzie zagrał u boku Ewana McGregora.

Andrew Scott został też zaangażowany do miniserialu HBO "Kompania braci", jednak w rozmowie z dziennikarzami ocenił doświadczenia zdobyte na planie produkcji jako "okropne". W 2004 roku po raz pierwszy został nagrodzony za swoją rolę w serialu komediowym "My Life in Film".

W kolejnych latach role Andrew Scotta obejmowały nie tylko występy w serialach telewizyjnych, lecz także debiut na Broadwayu, co przyniosło mu jeszcze większy rozgłos. W 2008 roku ponownie nawiązał współpracę z HBO i pojawił się w serialu "John Adams" obok Laury Linney i Paula Giamattiego.

Przełomem dla jego rozpoznawalności była rola w serialu "Sherlock", a kilka lat później wystąpił również w filmie z serii o Jamesie Bondzie "Spectre". Dodatkowo Andrew Scott zajmował się dubbingiem, między innymi w produkcjach dla dzieci i młodzieży oraz adaptacjach znanych książek.

Andrew Scott - nagrody i nominacje

Filmy i seriale z udziałem Andrew Scotta przyniosły mu przez lata wiele nagród i nominacji. Jego pierwszym wyróżnieniem była nominacja do Irish Times Theatre Awards, którą otrzymał za rolę w spektaklu "Zmierzch długiego dnia". W 2003 roku aktor wygrał swoją pierwszą nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, co wkrótce powtórzył podczas Berlin International Film Festival, Drama League Awards i BBC Audio Drama Awards.

W 2012 roku Andrew Scott otrzymał nagrodę BAFTA za rolę w serialu "Sherlock". Otrzymał też wyróżnienia za odgrywane postacie w takich produkcjach jak "The Stag", "Dumni i wściekli" czy "The Hollow Crown".

Andrew Scott - życie prywatne

Andrew Scott urodził się w Dublinie. W 2013 roku aktor ujawnił się jako gej, jednak nigdy nie przedstawił światu swojego partnera. Podczas jednego z wywiadów Scott przyznał, "Na szczęście ludzie w tych czasach nie widzą już bycia gejem jako skazy na charakterze. Nie jest to szczególna cecha, jak bycie miłym, ani talent, jak granie na banjo. Taki jest po prostu fakt".

W kolejnych latach aktor wcielił się nawet w kilka ról homoseksualistów. W 2014 roku Andrew Scott znalazł się na 22. miejscu listy Rainbow List gazety "The Independent", która wyróżniła osoby LGBT "mające realny wpływ na kształt świata".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kifln
d3kifln
d3kifln
d3kifln

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj