Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Andrew Scott - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Andrew Scott na premierze "Spectre" ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Podziel się
Qaqwqwrqw

Andrew Scott to irlandzki aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Rozpoznawalność zyskał między innymi jako odtwórca roli Paula McCartneya w dramacie telewizyjnym BBC "Lennon Naked", a także wystąpił jako Jim Moriarty w serialu "Sherlock", Davin w komedii "The Stag" oraz Gethin w filmie "Dumni i wściekli". Pojawił się też w hitowym filmie z serii o Jamesie Bondzie, "Spectre", gdzie wcielił się w postać Maxa Denbigha.

Andrew Scott - życiorys

Andrew Scott urodził się 21 października 1976 roku w Dublinie. Jego ojciec, Jim, działał przez lata w agencji pośrednictwa pracy, natomiast jego matka, Nora, jest nauczycielką sztuk plastycznych. Aktor ma dwie siotry: starszą, Sarah, która zawodowo zajmuje się sportem, oraz młodszą, Hannah.

W młodości Andrew Scott uczęszczał do Gonzaga College, prywatnej szkoły katolickiej w Dublinie. Jednocześnie uczęszczał na zajęcia pozalekcyjne z zakresu aktorstwa.

Początkowo Andrew Scott mógł liczyć na role w reklamach telewizyjnych, jednak w wieku 17 lat zagrał swoją pierwszą rolę w filmie "Korea". Po ukończeniu szkoły średniej aktor chciał zdawać do szkoły wyższej specjalizującej się w sztukach plastycznych, jednak ostatecznie trafił do Trinity College w Dublinie. Po pół roku nauki Andrew Scott zakończył edukację i dołączył do działającego w Dublinie teatru Abbey Theatre. Jak sam mówi, od zawsze miał "zdrową obsesję" na punkcie aktorstwa.

Qaqwqwrqw

Andrew Scott - kariera

Na początku swojej drogi do sławy filmografia Andrew Scotta obejmowała małą rolę w filmie "Szeregowiec Ryan", który reżyserował Steven Spielberg. Równolegle pracował w teatrze i występował w licznych sztukach, które pozwoliły mu się utrzymać. W 2000 roku aktor pojawił się w epizodycznej roli w filmie "Nora", gdzie zagrał u boku Ewana McGregora.

Andrew Scott został też zaangażowany do miniserialu HBO "Kompania braci", jednak w rozmowie z dziennikarzami ocenił doświadczenia zdobyte na planie produkcji jako "okropne". W 2004 roku po raz pierwszy został nagrodzony za swoją rolę w serialu komediowym "My Life in Film".

W kolejnych latach role Andrew Scotta obejmowały nie tylko występy w serialach telewizyjnych, lecz także debiut na Broadwayu, co przyniosło mu jeszcze większy rozgłos. W 2008 roku ponownie nawiązał współpracę z HBO i pojawił się w serialu "John Adams" obok Laury Linney i Paula Giamattiego.

Przełomem dla jego rozpoznawalności była rola w serialu "Sherlock", a kilka lat później wystąpił również w filmie z serii o Jamesie Bondzie "Spectre". Dodatkowo Andrew Scott zajmował się dubbingiem, między innymi w produkcjach dla dzieci i młodzieży oraz adaptacjach znanych książek.

Qaqwqwrqw

Andrew Scott - nagrody i nominacje

Filmy i seriale z udziałem Andrew Scotta przyniosły mu przez lata wiele nagród i nominacji. Jego pierwszym wyróżnieniem była nominacja do Irish Times Theatre Awards, którą otrzymał za rolę w spektaklu "Zmierzch długiego dnia". W 2003 roku aktor wygrał swoją pierwszą nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, co wkrótce powtórzył podczas Berlin International Film Festival, Drama League Awards i BBC Audio Drama Awards.

W 2012 roku Andrew Scott otrzymał nagrodę BAFTA za rolę w serialu "Sherlock". Otrzymał też wyróżnienia za odgrywane postacie w takich produkcjach jak "The Stag", "Dumni i wściekli" czy "The Hollow Crown".

Andrew Scott - życie prywatne

Andrew Scott urodził się w Dublinie. W 2013 roku aktor ujawnił się jako gej, jednak nigdy nie przedstawił światu swojego partnera. Podczas jednego z wywiadów Scott przyznał, "Na szczęście ludzie w tych czasach nie widzą już bycia gejem jako skazy na charakterze. Nie jest to szczególna cecha, jak bycie miłym, ani talent, jak granie na banjo. Taki jest po prostu fakt".

Qaqwqwrqw

W kolejnych latach aktor wcielił się nawet w kilka ról homoseksualistów. W 2014 roku Andrew Scott znalazł się na 22. miejscu listy Rainbow List gazety "The Independent", która wyróżniła osoby LGBT "mające realny wpływ na kształt świata".

Data urodzenia

21.10.1976

Miejsce urodzenia

Dublin

Profesja

aktor

Filmografia
Seriale

Sherlock (Jim Moriarty)

Kompania braci

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw