Trwa ładowanie...
dj79cwa

Anita Ekberg

Najnowsze informacje
3.7
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Malmo, Szwecja

Filmografia:
dj79cwa

Kerstin Anita Marianne Ekberg znana lepiej jako Anita Ekberg to szwedzka aktorka, modelka i symbol seksu lat 50. XX wieku. Urodziła się 29 września 1931 roku w szwedzkim Malmo jako najstarsza z szóstki rodzeństwa. Jako nastolatka była modelką, w 1950 roku została Miss Szwecji, a następnie wyruszyła do USA na konkurs Miss Universe.

Wyprawa za ocean nie przyniosła aktorce tytułu najpiękniejszej, ale zapewniła kontrakt z Universal Studios. W 1953 roku wystąpiła w "Abbott and Costello Go to Mars" oraz "The Golden Blade". Później przyszedł czas na większe rolę i start kariery z prawdziwego zdarzenia. Ekberg pojawiła się w takich filmach jak "Casablanca", "Private Secretary" czy "Blood Alley", w którym zagrała u boku Johna Wayne'a i Lauren Bacall.

W połowie lat 50. pojawiła się w filmach "Artists and Models" oraz "Hollywood or Bust" wyprodukowanych przez Paramount Pictures. Z tej okazji przez jakiś czas była określana jako "Marilyn Monroe wytwórni Paramount". Rok 1960 przyniósł jej największa rolę - aktorka wystąpiła w filmie Federico Felliniego "La Dolce Vita", a u jej boku zagrał Marcello Mastroianni. Ekberg jeszcze dwukrotnie wystąpiła u włoskiego reżysera - w filmach "I clowns" z 1972 roku, oraz "Intervista" z 1987 roku.

Aktorka była dwukrotnie zamężna - najpierw z brytyjskim aktorem Anthonym Steelem (1956 - 1959), a następnie z Amerykaninem Rikiem Van Nutterem (1963 - 1975).

W ostatnich latach (2011/2012) aktorka przeżywała problemy zdrowotne oraz finansowe.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj79cwa
dj79cwa
dj79cwa