Trwa ładowanie...

Antologia Filmowa Andrzeja Wajdy na 36 płytach DVD zachwyca rozmachem i stroną edytorską [RECENZJA]

26 filmów Wajdy wyselekcjonowanych przez reżysera i poddanych cyfrowej rekonstrukcji, masa dodatków, rzadko publikowanych nagrań i bogato ilustrowana książka z komentarzami twórcy. Antologia Filmowa Andrzeja Wajdy budzi zachwyt nie tylko koneserów.

Share
Antologia Filmowa Andrzeja Wajdy na 36 płytach DVD zachwyca rozmachem i stroną edytorską [RECENZJA]
Źródło: Materiały prasowe
dfhk6ax

W jednym z wywiadów Andrzej Wajda zapytany o najważniejszy film w swoim dorobku bez chwili zastanowienia odrzekł: "Nie ma takiego". I trudno mu się dziwić. Przez 65 lat aktywności zawodowej Mistrz zrealizował kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych, etiud, nowel. Twórczość, za którą Wajda został nagrodzony Oscarem w 2000 r., obfituje w obrazy wybitne. Jedne szczególnie ważne dla danego pokolenia, inne uniwersalne, zachwycające warstwą artystyczną czy podejmujące tematy, których w polskim kinie po prostu nie mogło zabraknąć.

Mając to na uwadze, premiera kolekcjonerskiej Antologii Filmowej Andrzeja Wajdy jest wydarzeniem niezwykłym. A samo wydawnictwo, składające się z 36 płyt DVD i bogato ilustrowanego albumu z komentarzami Wajdy na temat poszczególnych obrazów (całość mieści się w specjalnym etui), to rzecz przede wszystkim dla koneserów, którzy muszą mieć taką antologię w swoich zbiorach. Nie trzeba być jednak ani znawcą kina, ani miłośnikiem Wajdy, by sięgając po tę kolekcję docenić wielkość reżysera.

Antologia wprowadzona na rynek przez Galapagos to ponad sześć dekad historii polskiego kina – od "Pokolenia" do "Powidoków". Na 36 płytach DVD zamieszczono 26 filmów Wajdy, samodzielnie wyselekcjonowanych przez Mistrza i, co szczególnie ważne w przypadku starszych tytułów, poddanych cyfrowej rekonstrukcji. Dzięki temu zabiegowi "Pokolenie", "Kanał" czy "Popiół i diament" z nieśmiertelnym Zbigniewem Cybulskim ogląda się z niezwykłą przyjemnością, nie tylko ze względu na walory artystyczne.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Oprócz wielu oczywistych tytułów, wymienianych w kontekście twórczości Wajdy jednym tchem (m.in. "Wesele", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza"), należyte miejsce w Antologii zajęły mniej znane i często pomijane dzieła. Żeby tylko wspomnieć o polsko-brytyjskiej "Smudze cienia" (angielska wersja językowa z polskimi napisami), francuskojęzycznym "Dantonie", za którego Wajda otrzymał Cezara i nagrodę BAFTA, czy "Brzezinie". Pełną listę filmów tworzących Antologię można znaleźć poniżej.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Niezwykłe podsumowanie twórczości Wajdy to nie tylko 26 filmów pełnometrażowych z lat 1954-2016, ale także 10 płyt DVD wypełnionych po brzegi dodatkowymi materiałami. Wbrew pozorom twórcy Antologii nie ograniczyli się tutaj wyłącznie do zamieszczenia telewizyjnych wywiadów, nagrań typu making of czy niewykorzystanych scen. Tego typu materiałów nie brakuje ("Kamera na reżysera – wywiad z Andrzejem Wajdą o filmie Kronika wypadków miłosnych", "Powidoki – making of", "Wajda – lekcja kina", "Korczak – Agnieszka Holland o filmie" itd.), jednak szczególną gratkę dla koneserów stanowią takie obrazy w reżyserii Wajdy jak nowelka "Miłość dwudziestolatków", krótkometrażowa komedia "Przekładaniec" ze scenariuszem Stanisława Lema czy krótkometrażowy dokument o Janie Nowaku Jeziorańskim. Łączny czas trwania materiałów dodatkowych zamieszczonych na 10 płytach DVD to imponujące 801 min.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Antologia filmowa Andrzeja Wajdy to nie tylko przekrojowe spojrzenie na twórczość Mistrza, ale także kopalnia wiedzy na temat jego pracy, fascynacji i inspiracji. Przepięknie wydana kolekcja zachwyca rozmachem i stroną edytorską, stanowiąc pozycję obowiązkową nie tylko dla koneserów sztuki filmowej.

Ocena: 10/10

Antologia zawiera następujące filmy fabularne (26 płyt DVD):

Pokolenie
Kanał
Popiół i diament
Niewinni czarodzieje
Popioły
Wszystko na sprzedaż
Brzezina
Krajobraz po bitwie
Piłat i inni (Dolby 2.0, format obrazu 4:3);
Wesele
Ziemia obiecana
Smuga cienia (angielska wersja językowa z polskimi napisami)
Bez znieczulenia
Panny z Wilka
Człowiek z marmuru
Człowiek z żelaza
Danton (francuska wersja językowa z polskimi napisami)
Dyrygent
Kronika wypadków miłosnych
Korczak
Pan Tadeusz
Zemsta
Katyń
Tatarak
Wałęsa. Człowiek z nadziei
Powidoki

dfhk6ax

*Materiały dodatkowe (10 płyt DVD), łączny czas trwania 801 minut: *
Wróblewski według Wajdy
Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy 60 lat później, 1944-2004
My filmujemy naród!
Miłość dwudziestolatków
Na planie
Przekładaniec
Brzezina - Andrzej Wajda o filmie
Kredyt i debet. Andrzej Wajda o sobie
Program Obowiązkowy. Rozmowy przy świątecznym stole
Smuga Cienia – Polska Kronika Filmowa 75/48A, 75/40B
Pogoda domu niechaj będzie z Tobą... Jarosław Iwaszkiewicz
Dyrygent - Henryk Wojnarowski o filmie
Jaki jest z bliska. Andrzej Wajda w 50 rocznicę filmowego debiutu
Robotnicy ’80
Cegła i inne nagrody filmowe
Kamera na reżysera – wywiad z Andrzejem Wajdą o filmie Kronika wypadków miłosnych
Korczak – Agnieszka Holland o filmie
Marzenia są ciekawsze Szabla Ojca
Powidoki - making of
Wajda - lekcja kina

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Obejrzyj: Pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Wajdy. Michał Oleszczyk i Michał Marczak o reżyserze

dfhk6ax

Podziel się opinią

Share
dfhk6ax
dfhk6ax