Trwa ładowanie...
bohdan poręba
27-01-2014 12:19

Bohdan Poręba nie żyje!

Share
Bohdan Poręba nie żyje!Źródło: Film polski
d7y9t8i

25 stycznia zmarł w Warszawie w wieku 79 lat *Bohdan Poręba, reżyser filmowy.*

Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, debiutował w roku 1959 filmem "Lunatycy". W swojej karierze zrealizował kilkanaście filmów fabularnych, z których największą popularność zyskał - do dziś często pokazywany i chętnie oglądany - "Hubal". Był też twórcą m.in. "Drogi na zachód", "Jarosława Dąbrowskiego", "Gdzie woda czysta i trawa zielona", "Polonia Restituta", "Katastrofy w Gibraltarze", "Złotego pociągu", "Penelop" i "Siwej legendy". Realizował także seriale ("Gniewko, syn rybaka") i spektakle Teatru Tv.

Od roku 1975 do likwidacji w roku 1998 kierował Zespołem Filmowym "Profil", który do roku 1991 zrealizował ponad 90 filmów, m.in. "Tańczący jastrząb" i "Klejnot wolnego sumienia" Grzegorza Królikiewicza, "Romans Teresy Hennert" i "Dom świętego Kazimierza" Ignacego Gogolewskiego, "Pejzaż horyzontalny" i filmy o Panu Samochodziku Janusza Kidawy, "Sekret Enigmy" i "Godność" Romana Wionczka, "Zamach stanu" Ryszarda Filipskiego i "Nad Niemnem" Zbigniewa Kuźmińskiego.

Twórczość filmową wiązał z działalnością polityczną. Był działaczem PZPR, w roku 1981 członkiem Patriotycznego Ruchu Ocalenia Narodowego, współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald". Po roku 1989 związał się z organizacjami tzw. prawicy narodowej.

d7y9t8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7y9t8i