Cezary Pazura
Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, mistrz kabaretu i komedii. Urodził się 13 czerwca 1962 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi.
Debiutował w 1985 roku w filmie „Pogo”, dwa lata później wystąpił w przygodowym filmie dla dzieci „Czarne stopy”. Uwagę widzów zwrócił rolą w serialu telewizyjnym „Pogranicze w ogniu” (1988-91). W 1989 roku wystąpił w ekranizacji „Ferdydurke” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, a w dwa lata później po raz pierwszy spotkał się z Władysławem Pasikowskim na planie filmu „Kroll”, za rolę w którym otrzymał Nagrodę Aktorską na Festiwalu w Gdyni. Z reżyserem współpracował też przy okazji przeboju kinowego „Psy” (1992) i „Psy II: Ostatnia krew” (1994), gdzie zagrał Młodego oraz w 1996 roku podczas realizacji produkcji „Słodko gorzki”.
W latach 1991-1997 brał udział w co najmniej kilku, a często nawet kilkunastu produkcjach filmowych rocznie, nic dziwnego więc, że to właśnie na te lata przypada wzrost popularności aktora. Choć współcześnie kojarzony jest przede wszystkim z rolami komediowymi i z filmami sensacyjnymi, ma w swoim dorobku aktorskim także poważne kreacje dramatyczne, jak choćby rola Tomasza w „Pożegnaniu z Marią” Filipa Zylbera (1993), czy udział w filmach Andrzeja Wajdy „Pierścionek z orłem w koronie” (1992) i „Wielki tydzień” (1995).
W 1993 zagrał epizod w „Białym” Krzysztofa Kieślowskiego, w tym samym roku pojawił się też w głośnym „Uprowadzeniu Agaty”. W 1995 wystąpił w roli Adasia w filmie Marka Koterskiego „Nic śmiesznego” oraz u Macieja Ślesickiego w filmie „Tato” (nagroda na festiwalu w Gdyni za drugoplanową rolę męską), gdzie po raz kolejny spotkał się z Bogusławem Lindą.
W 1997 partnerował Janowi Nowickiemu na planie filmu Olafa Lubaszenki „Sztos”, wcześniej wziął udział w kooprodukcji polsko-angielsko-francuskiej „Wirus” Jana Kidawy-Błońskiego (1996) oraz w głośnym filmie „Dzieci i ryby” Jacka Bromskiego (1996).
Rok 1997 przyniósł role w takich produkcjach jak zbierający dobre recenzje film „Szczęśliwego Nowego Jorku” Janusza Zaorskiego, „Sara” Macieja Ślesickiego oraz słynna komedia Juliusza Machulskiego „Kiler” (sequel – „Kiler-ów 2-óch” - w 1999), w którym aktor stworzył niezapomnianą kreację Jurka Kilera. To również początek pierwszej serii bijącego rekordy popularności sitcomu „13 Posterunek” w reżyserii Macieja Ślesickiego, któremu specyficzny ton nadała właśnie osobowość Pazury w roli Czarka. Serial był nadawany w latach 1997-98 oraz w 2000 (druga seria). W międzyczasie aktor pojawiał się na dużym ekranie - w 1999 znów spotkał się z Markiem Koterskim przy realizacji absurdalnej komedii „Ajlawju” (dwa lata później zagrał epizodyczną rolę w „Dniu świra”).
W 2000 pojawił się po raz kolejny u Olafa Lubaszenki w filmie „Chłopaki nie płaczą”, w dwa lata później ponownie u niego zagrał, tym razem w komedii „E=mc²”. W tym samym roku (2002) wystąpił w roli tytułowej, w komedii Jacka Bromskiego „Kariera Nikosia Dyzmy”.
W latach 2003-2005 występował w serialu TV „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście”, w 2003 pojawił się jako aktor i producent filmu opartego o powieść Witkacego - „Nienasycenie” w reżyserii Wiktora Grodeckiego, a także w filmie Macieja Ślesickiego „Show”, gdzie wystąpił – co znamienne w przypadku współpracy z tym reżyserem – jako Czarek (względnie: Cezary).
W 2006 roku pojawił się w przebojowym sequelu „Ja wam pokażę!” oraz w serialu telewizyjnym „Oficerowie”. Wraz z żoną wyprodukował film pod tytułem „Wstyd” (2006) w reżyserii Piotra Matwiejczyka. Aktor wielokrotnie użyczał swojego głosu do polskich wersji językowych znanych filmów animowanych (m.in. „Zakochany kundel”, „Epoka lodowcowa”, „Rybki z ferajny”). W 2008 roku widzieliśmy go w serialu “Trzeci oficer”. W 2009 roku wystąpił w filmie “Złoty środek”. Użyczył swojego głosu w animacjach “Odlot” oraz “Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów”. Rok później zagrał w obrazie “Skrzydlate świnie”. W 2011 roku wyreżyserował komedię “Weekend”.
Ma na swoim koncie kilkanaście ról teatralnych. W 2006 roku występował w roli Błazna w „Królu Learze” w warszawskim Teatrze na Woli. Jest pięciokrotnym zdobywcą Złotej Kaczki dla Najlepszego Aktora (nagrody miesięcznika „Film”), w latach 1999-2004 (z wyłączeniem 2002) plasował się na 1. pozycji jako najlepszy aktor, według badań OBOP – u przeprowadzonych na zlecenie „Super Expressu”.
Pazura miał łącznie trzy żony. Pierwsza żona to Żaneta Pazura (1989-1993); ma z nią córkę Anastazję. W latach 1995-2007 był związany z Weroniką Marczuk, którą poślubił w 2003 roku. W 2009 roku poślubił Edytę Zając. 28 czerwca 2009 roku po raz drugi został ojcem. Trzecia żona urodziła ich córkę, Amelię.