Trwa ładowanie...

Charytatywna aukcja obrazów - Młodość i Twórczość dla Doświadczenia

18 listopada 2018 o godzinie 12:00 w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się szósta edycja charytatywnej aukcji obrazów na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Charytatywna aukcja obrazów - Młodość i Twórczość dla DoświadczeniaŹródło: Materiały prasowe
dxtzxjw
dxtzxjw

Dom Artysty Weterana w Skolimowie istnieje od 1927 roku i powstał z inicjatywy Antoniego Bednarczyka , który jako reżyser i aktor, doskonale znał biedę i trudny los artystów w podeszłym wieku. Przez wiele lat walczył, aby powstał ten azyl godnego życia dawnych sław. To miejsce istnieje do dzisiaj i wciąż staje się, jak sami mieszkańcy mówią, po prostu ich domem. Tutaj ostatnie lata swojego życia spędzają znani i mniej znani ludzie sceny: aktorzy, tancerze i wszyscy Ci, którzy dostarczają nam niezapomnianych wzruszeń i przeżyć intelektualnych.

Tu mieszkali m.in. Adolf Dymsza, Irena Kwiatkowska, Danuta Rinn czy Lidia Korsakówna. Domu w Skolimowie nie można porównać do żadnego istniejącego domu opieki w Polsce. Każdy pensjonariusz ma swój osobny pokój, który może zapełnić własnymi meblami i pamiątkami. Wyróżnia go spośród innych "domów seniora" to, że tętni życiem często odbywających się tu koncertów, spektakli i spotkań kulturalnych. Niestety oprócz tych dobrych stron związanych z atmosferą i wspaniałą opieką Skolimów zmaga się z różnymi problemami, związanymi z jego utrzymaniem. Dzięki licznym akcjom koleżeńskim wciąż jednak funkcjonuje. Stąd właśnie pomysł zorganizowania charytatywnej aukcji obrazów, która jednocześnie wpisuje się w hasło: "Pamiętajcie o Artystach weteranach" a z drugiej strony jest ukłonem młodszego pokolenia w kierunku tych, którzy często towarzyszyli nam w życiu, kształtując pośrednio nasze emocje.

Sześć lat temu po raz pierwszy prawnuczka założyciela Domu, postanowiła na swój sposób wspomóc funkcjonowanie tego azylu dla Aktorów. Jako malarka zaprosiła do współudziału innych artystów malarzy i zorganizowała pierwszą charytatywną aukcję obrazów na rzecz Domu. Od tamtej pory włączają się w nią artyści malarze z Polski i zza granicy ofiarowując bezpłatnie swoje prace na licytację. W wydarzeniu od samego początku wspierają ją młode damy będące uczestniczkami programu Debiutantki, którego autorką jest Agnieszka Michalczyk. Połączenie młodości Debiutantek biorących udział w jedynym w Polsce programie edukacyjno-charytatywnym, nawiązującym do przedwojennych form kształcenia młodych osób i ponadczasowych wartości z hojnością artystów na rzecz ludzi starszych, jest doskonałym sposobem zaprzeczania stwierdzeniu o "konflikcie pokoleń". Dzięki takiej współpracy powstają nowe więzi, poczucie odpowiedzialności i wdzięczności. I właśnie dlatego obie Panie: Bogusława Skwarna i Agnieszka Michalczyk organizujące aukcję od 2012 roku nadały wydarzeniu tytuł: Młodość i Twórczość dla Doświadczenia.

Każda edycja to nie tylko licytacja obrazów, z której dochód przeznaczany jest na realizację konkretnych potrzeb Domu, ale również bardzo ważny moment spędzania czasu z mieszkańcami Skolimowa. Ciekawe rozmowy, wspomnienia, poświęcenie uwagi, to dla dziewcząt Debiutantek niezwykły i wzruszający moment spotkania radosnej młodości z dojrzałością sędziwego wieku.
Dzięki zebranym podczas licytacji funduszom dotychczas udało się kupić dla domu m.in. aparat do miejscowej krioterapii wspomagający pensjonariuszy w leczeniu bólu, kilka lodówek aby wymienić te, które pamiętały jeszcze lata trzydzieste XX wieku, czy też przeznaczone dla personelu profesjonalne telefony o dużym zasięgu działające przy bardzo grubych murach budynku. W tym roku jednym z głównych zadań jest renowacja foteli, które wykorzystywane są chętnie przez rehabilitantów do prowadzenia ćwiczeń z podopiecznymi.

Od samego początku aukcja odbywa się w Oranżerii Pałacu w Wilanowie, siedzibie programu Debiutantki i jak co roku w tym również poprowadzi ją Pan Ryszard Rembiszewski oraz wspierająca wydarzenie od 3 lat Pani Ewa Wojciechowska z TV Polsat. Debiutantki podczas aukcji będą prezentowały publiczności przekazane obrazy oraz wystąpią w pokazie strojów, które znamy z różnych polskich filmów.

Młodość i Twórczość dla Doświadczenia – charytatywna aukcja obrazów dla Domu Artysty Weterana w tym roku odbędzie się w niedzielę 18 listopada o godzinie 12:00 w Oranżerii Pałacu w Wilanowie. Zapraszamy wszystkich chętnych o wielkich sercach do licytacji obrazów podczas tegorocznego wydarzenia.

dxtzxjw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxtzxjw