Clint Eastwood wraca jako Polak rasista
W Gran Torino Eastwood przedstawia historię Walta Kowalskiego, weterana wojny w Korei, który mimo upływu czasu twardo broni swoich przekonań.
Clint Eastwood w 'Gran Torino'
Walt Kowalski z Gran Torino to kolejne z wielu niezapomnianych wcieleń Clinta Eastwooda.
„Clint nie lubi się powtarzać. Ten scenariusz dał mu okazję do pokazania czegoś nowego. Postać była dla niego odpowiednia pod względem wieku i osobowości. Swoją szorstkością i bezkompromisowością nawiązywała trochę do roli rzezimieszka Brudnego Harry’ego, a jednocześnie wniosła pewną świeżość do tego typu postaci. Walt pozwala Clintowi na zgłębienie bardziej mrocznych obszarów osobowości, dając przy tym szansę na odkrycie czegoś zupełnie nowego dzięki swojej przemianie na lepsze” - mówi producent filmu, Robert Lorenz.
Clint Eastwood jako emerytowany mechanik
Emerytowany mechanik zabija czas majsterkowaniem, piciem piwa i comiesięcznymi wizytami u fryzjera.
Zgorzkniały weteran wojny w Korei utrzymuje w stanie gotowości swoją lśniącą strzelbę typu M-1 i ufa tylko swojemu psu Daisy.
Walt Kowalskiwalczy z plemieniem Hmong
Ludzie, których niegdyś nazywał sąsiadami, dawno już zmarli lub po prostu wyjechali. Ich miejsce zajęli imigranci z plemienia Hmong w południowo-wschodniej Azji, których Kowalski chronicznie nie znosi.
Clint Eastwood jako Walt Kowalski
Zirytowany prawie wszystkim, co go otacza – od cieknącego dachu, nieskoszonego trawnika czy otaczających go zewsząd twarzy obcokrajowców, poprzez gangi zakładane przez ludzi Hmong, latynoskich i afroamerykańskich nastolatków uważających się za panów dzielnicy i włóczących się bez celu, po własne dzieci, które dorosły i stały się dla niego zupełnie obcymi ludźmi – życie Walta to wegetacja.
Walt Kowalski i jego Gran Torino
Wszystko zmienia się pewnej nocy, kiedy w jego życie niespodziewanie wkracza nieśmiały szesnastoletni Tao (Bee Vang). Namówiony przez kumpli z sąsiedztwa próbuje ukraść ukochany samochód Kowalskiego – Forda Gran Torino rocznik ’72.
Plan filmowy w Michigan
Plan filmu początkowo miał znajdować się w Minneapolis. Eastwood doszedł jednak do wniosku, że Walt ze swoim 50-letnim doświadczeniem w pracy w przemyśle samochodowym o wiele lepiej wpasuje się w środowisko Detroit w stanie Michigan, znanego jako „Miasto wielkiej trójki”.
Clint Eastwood w opiniach ekipy
„Clint czuje się dobrze w swojej skórze” – twierdzi Tom Stern, który już po raz siódmy towarzyszył Eastwoodowi jako operator zdjęć, a oprócz tego wielokrotnie pracował przy jego filmach jako oświetleniowiec. „Zanim zaczęliśmy, powiedział mi: «Czuję się dokładnie na tyle lat, ile mam»”.
Według ekipy Clinta to właśnie jego wiek i doświadczenie sprawiają, że jako filmowiec jest prawdziwym wizjonerem. Dzięki jego wyjątkowemu podejściu i sprawnie funkcjonującemu zespołowi produkcja filmów zawsze idzie zgodnie z planem.
Clint Eastwood na planie
"Filmy Eastwooda zawdzięczają swoją zwięzłość i artyzm szacunkowi i lojalności, jakie filmowiec budzi w swoich najbliższych współpracownikach. Co prawda nigdy nie podnosi on na nich głosu, nie woła: „Akcja!” i zachęca wszystkich do samodzielności, ale i tak nikt nie ma wątpliwości, że to on tu rządzi" - opowiadają ludzie uczestniczący w produkcji "Gran Torino".
Społeczność Hmongów
Gran Torino to pierwsza większa produkcja, w której przedstawiono społeczność Hmongów – grupę etniczną złożoną z 18 klanów zamieszkujących Laos, Wietnam, Tajlandię oraz inne obszary Azji. Hmongowie, z uwagi na swoje zaangażowanie w wojnę w Wietnamie, byli zmuszeni podjąć niełatwą decyzję o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych.
„Niewiele o nich wiedziałem – przyznaje Eastwood – poza tym, że w czasie wojny w Wietnamie stanęli po stronie Amerykanów i po zakończeniu konfliktu przybyli do USA jako uchodźcy”.
Polska premiera 'Gran Torino'
"Gran Torino" wchodzi na ekrany polskich kin 27 marca 2009 roku.