WP
WP

Colin Farrell - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej kasowych gwiazdorów młodego pokolenia. Aktor irlandzki i amerykański. Tytułowy „Aleksander” z amerykańskiej superprodukcji ostatnich lat, „nadworny” aktor Joela Schumachera.

Urodził się 31 maja 1976 roku w Dublinie. Był zbuntowanym nastolatkiem, który nie stronił od alkoholu, a ze względu na złe sprawowanie, kilkakrotnie zmieniał szkoły. W wieku 19 lat wyjechał na rok do Australii, by tuż po powrocie zapisać się do teatralnej Gaiety School of Acting. Ze względu na wrodzone umiejętności i – z całą pewnością - nieprzeciętną aparycję nie miał szczególnych problemów na zawodowym starcie, wręcz przeciwnie, jego kariera w szybkim czasie zaczęła nabierać takiego tempa, że uczęszczanie do szkoły teatralnej stało się ku temu przeszkodą (choć według innej wersji wydarzeń Farrell został z niej po prostu wyrzucony).

Debiutował w 1997 roku rolę w filmie „Drinking Crude”. Rok później wcielił się w jedną z głównych ról w odcinkowym filmie TV „Wszystko przez tancerza” (1998). Popularność w kraju zdobył występując przez dwa sezony w znanym irlandzkim serialu „Ballykissangel” (1998-99), aż nadszedł przełomowy dla aktora rok 1999.

Farrell wystąpił wówczas w debiucie reżyserskim Tima Rotha „Strefa wojny”, przede wszystkim zaś został zauważony przez Kevina Spacey w sztuce scenicznej „In a Little World of Our”, gdzie wykreował postać autystycznego nastolatka. Spacey zarekomendował młodego aktora Thaddeusowi O’Sullivan - reżyserowi komedii kryminalnej „Przyzwoity przestępca” (2000), w której sam również występował, umożliwiając Farrellowi dokonać pierwszego większego kroku w kierunku międzynarodowej kariery.

Jeszcze w tym samym roku stworzył chwaloną i wyróżnioną przez krytyków kreację u Joela Schumachera w „Krainie tygrysów” i to wystarczyło, by dalsze propozycje występów u boku największych sław Hollywoodu słały się u jego stóp.

WP

W 2001 roku zagrał w głównej roli w westernie „Bandyci”, w 2002 wystąpił obok Bruce’a Willisa w dramacie wojennym „Wojna Harta”, ponownie zagrał u Joela Schumachera w thrillerze „Telefon” oraz pojawił się u samego Spielberga w thrillerze sci-fi „Raport mniejszości” z Tomem Cruisem.

Rok 2003 to w sumie pięć produkcji z gwiazdorskim udziałem aktora: czarna komedia „Intermission” (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej), filmy sensacyjne: „S.W.A.T. Jednostka specjalna” i „Rekrut”, film akcji „Daredevil” oraz thriller kryminalny Joela Schumachera „Veronica Guerin” z Cate Blanchett w roli głównej.

Rok 2004 to przede wszystkim główna rola w produkcji Olivera Stone’a „Aleksander” z Angeliną Jolie i Valem Kilerem w rolach rodziców bohatera. Mimo rozgłosu produkcji, była ona często krytykowana i obficie obsypana nominacjami do Złotych Malin. Oberwało się też Farrellowi, który otrzymał wówczas nominację w kategorii Najgorszy Aktor.

W kolejnych latach ugruntowywał status jednego z czołowych amantów poprzez występy w romansach („Dom na krańcu świata” 2004, przygodowa „Podróż do Nowej Ziemi” 2005) i melodramacie „Pytając o miłość” (2006) Roberta Towne’a, gdzie partnerował pięknej Salmie Hayek.

W 2006 roku, wraz z Jamie Foxxem wcielili się w role detektywów w głośnym, sensacyjnym filmie kryminalnym „Miami Vice”, w 2007 roku z kolei aktor miał okazję współpracować z Woodym Allenem na planie „Snu Kasandry”.

WP

W 2009 roku na planie filmu "Ondine" poznał polską aktorkę, Alicję Bachledę-Curuś, z którą ma syna Henryego Tadeusza (ur 7 października 2009 roku). W 2010 roku zagrał w filmach "Niepokonani" i "Londyński bulwar". W 2011 roku zagrał w horrorze "Postrach nocy".

Zobacz: Najlepsze filmy Science Fiction 2016 roku

Data urodzenia

31.05.1976

Miejsce urodzenia

Dublin, Irlandia

WP
WP
WP