Trwa ładowanie...
d19yux6
d19yux6

Colm Meaney - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Dublin, Ireland

Filmografia:

Snapper, The (1993)

Pętla (1998) (Jackie O'Hara)

Con Air: Lot skazańców (1997)

Spisek / The Conspirator (2010) (2010) (David Hunter)

Uwodziciel (2012) (Luc Rousset)

Skubani (2013) (Myles Standish)

Hell On Wheels () (Thomas Doc Durant)

Masz talent! (2013) (Roland)

Where the Devil Hides (2013) (Starszy Beacon)

Psy wojny / Soldiers of Fortune (2012) (2012) (Mason)

Rozprawa z darwinem (2010) (H.L. Menken)

Pięć palców (2006) (Gavin)

Prawo zemsty (2009) (Detektyw Dunnigan)

Intermission (2003) (Jerry Lynch)

Star Trek: Deep Space Nine (1993) (Miles Edward O'Brien)

Detektyw w sutannie () (Ernie)

Idol z piekła rodem (2010) (Jonathan Snow)

Damned United, The (2009) (Don Revie)

Stargate: Atlantis () (Cowen)

Program Hades (2006) (Peter Howell)

Blueberry (2004) (Jimmy McLure)

Claire Dolan (1998) (Roland Cain)

Zdjęcie
Podziel się

Irlandzki aktor. Popularność zdobył kreując postać inżyniera Miles'a O'Briena w serialach „Star Trek: Następne pokolenie” i „Star Trek: Stacja kosmiczna” oraz w serialu „Gwiezdne Wrota: Atlantyda” gdzie wcielił się w rolę Cowena, oficera Genaii.

Colm Meaney urodził się 30 maja 1953 roku w Dublinie w Irlandii. Opuścił szkołę w Dublinie w wieku 17 lat i zaczął uczyć się fachu rybaka, ale miłość do aktorstwa skłoniła go do zapisania się na zajęcia z aktorstwa w The Abbey, dublińskim teatrze narodowym. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1982 roku, a w jakiś czas potem zadebiutował na Broadwayu w „Breaking The Code” u boku Dereka Jacobi.

W roku 1987 Meaney przeniósł się do Los Angeles.* Występował w teatrze z Kevinem Spacey w wysoko ocenianej przez krytykę produkcji „Moon for the Misbegotten” w londyńskim teatrze Old Vic i na Broadwayu.* Wystąpił też w „The Cider House Rulet” w New York’s Atlantic Theater (za rolę w spektaklu otrzymał nagrodę Obie Award) oraz w „Juno and the Paycock” w London’s Donmar Theater.

Meaney zadebiutował na srebrnym ekranie w filmie Johna Hustona „Zmarli” (1987), ale amerykańska widownia poznała go lepiej dopiero po występie w filmie Alana Parkera „The Commitments”. Wystąpił także w „The Snajper”, za rolę w którym otrzymał nominację do Złotego Globu dla Najlepszego Aktora oraz w "Furgonetce". Obydwa filmy wyreżyserował Steven Frears. Meaney zagrał też w „Przyjdź zobaczyć raj” Alana Parkera oraz „Droga do Wellville”. W 1987 roku otrzymał stała rolę w serialu „Star Trek: Następne pokolenie”. Od 1993 roku grał w serialu „Star Trek: Stacja kosmiczna”.

d19yux6

Aktor z powodzeniem łączy występy w produkcjach dużych wytwórni filmowych jak „Con Air - lot skazańców”, „Liberator” i „Za horyzontem” z uznanymi przez krytykę filmami niezależnymi, jak chociażby „Przekładaniec”, „Intermission”, „Boys from County Clark”, „This is my Father”, „O Angliku, który wszedł na wzgórze, a zszedł z góry”, „Claire Dolan”, „Cztery dni i Na zachód”.

Meaney był nominowany w kategorii Najlepszy Aktor do Irish Film Awards i zdobył nagrodę dla Najlepszego Aktora podczas festiwalu filmowego Newport Beach Film Festival, za rolę w niezależnym filmie „Jak Harry został drzewem”.

* W 2009 roku zagrał w produkcji „Przeklęta liga”, w której pojawił się u boku Michaela Sheena* jako słynny angielski trener futbolu Don Revie. W 2010 roku zagrał w komedii „Idol z piekła rodem”, wyprodukowanej przez Judda Apatowa komedii, w której zagrał rolę ojca Russella Branda. W obsadzie znaleźli się także Jonah Hill, Rose Byrne i Sean Combs.

Jedną z najnowszych produkcji telewizyjnych Meaney'a jest „Alice,” współczesna wersja „Alicji w krainie czarów” dla kanału Sci-Fi, w którym Meaney i Kathy Bates grają króla i królową kier. Pojawił się także w serialu „Prawo i porządek: zbrodniczy zamiar” oraz gościnnie w odcinku „Jednostki” napisanym i wyreżyserowanym przez Davida Mameta.

Był nominowany do Irish Film Award za wspaniałą kreację w filmie „Królowie”, oficjalnym kandydacie z Irlandii do Nagród Akademii w roku 2008. Warto też wspomnieć o innych filmach jego udziałem Three and Out z Mackenzie Crook oraz Pięć palców z Laurencem Fishburnem i Ryanem Phillipe.

d19yux6

Colm Meaney był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Bairbre Dowling (1977 - 1994, rozwód), z którą ma córkę Brendę. Aktualną żoną jest Ines Glorian (od 15.03.2007).

d19yux6
d19yux6