Trwa ładowanie...
dpneakq

Colm Meaney

Najnowsze informacje
3.8
(4 głosy)
Oceń:
dpneakq

Irlandzki aktor. Popularność zdobył kreując postać inżyniera Miles'a O'Briena w serialach „Star Trek: Następne pokolenie” i „Star Trek: Stacja kosmiczna” oraz w serialu „Gwiezdne Wrota: Atlantyda” gdzie wcielił się w rolę Cowena, oficera Genaii.

Colm Meaney urodził się 30 maja 1953 roku w Dublinie w Irlandii. Opuścił szkołę w Dublinie w wieku 17 lat i zaczął uczyć się fachu rybaka, ale miłość do aktorstwa skłoniła go do zapisania się na zajęcia z aktorstwa w The Abbey, dublińskim teatrze narodowym. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1982 roku, a w jakiś czas potem zadebiutował na Broadwayu w „Breaking The Code” u boku Dereka Jacobi.

W roku 1987 Meaney przeniósł się do Los Angeles.* Występował w teatrze z Kevinem Spacey w wysoko ocenianej przez krytykę produkcji „Moon for the Misbegotten” w londyńskim teatrze Old Vic i na Broadwayu.* Wystąpił też w „The Cider House Rulet” w New York’s Atlantic Theater (za rolę w spektaklu otrzymał nagrodę Obie Award) oraz w „Juno and the Paycock” w London’s Donmar Theater.

Meaney zadebiutował na srebrnym ekranie w filmie Johna Hustona „Zmarli” (1987), ale amerykańska widownia poznała go lepiej dopiero po występie w filmie Alana Parkera „The Commitments”. Wystąpił także w „The Snajper”, za rolę w którym otrzymał nominację do Złotego Globu dla Najlepszego Aktora oraz w "Furgonetce". Obydwa filmy wyreżyserował Steven Frears. Meaney zagrał też w „Przyjdź zobaczyć raj” Alana Parkera oraz „Droga do Wellville”. W 1987 roku otrzymał stała rolę w serialu „Star Trek: Następne pokolenie”. Od 1993 roku grał w serialu „Star Trek: Stacja kosmiczna”.

Aktor z powodzeniem łączy występy w produkcjach dużych wytwórni filmowych jak „Con Air - lot skazańców”, „Liberator” i „Za horyzontem” z uznanymi przez krytykę filmami niezależnymi, jak chociażby „Przekładaniec”, „Intermission”, „Boys from County Clark”, „This is my Father”, „O Angliku, który wszedł na wzgórze, a zszedł z góry”, „Claire Dolan”, „Cztery dni i Na zachód”.

Meaney był nominowany w kategorii Najlepszy Aktor do Irish Film Awards i zdobył nagrodę dla Najlepszego Aktora podczas festiwalu filmowego Newport Beach Film Festival, za rolę w niezależnym filmie „Jak Harry został drzewem”.

* W 2009 roku zagrał w produkcji „Przeklęta liga”, w której pojawił się u boku Michaela Sheena* jako słynny angielski trener futbolu Don Revie. W 2010 roku zagrał w komedii „Idol z piekła rodem”, wyprodukowanej przez Judda Apatowa komedii, w której zagrał rolę ojca Russella Branda. W obsadzie znaleźli się także Jonah Hill, Rose Byrne i Sean Combs.

Jedną z najnowszych produkcji telewizyjnych Meaney'a jest „Alice,” współczesna wersja „Alicji w krainie czarów” dla kanału Sci-Fi, w którym Meaney i Kathy Bates grają króla i królową kier. Pojawił się także w serialu „Prawo i porządek: zbrodniczy zamiar” oraz gościnnie w odcinku „Jednostki” napisanym i wyreżyserowanym przez Davida Mameta.

Był nominowany do Irish Film Award za wspaniałą kreację w filmie „Królowie”, oficjalnym kandydacie z Irlandii do Nagród Akademii w roku 2008. Warto też wspomnieć o innych filmach jego udziałem Three and Out z Mackenzie Crook oraz Pięć palców z Laurencem Fishburnem i Ryanem Phillipe.

Colm Meaney był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Bairbre Dowling (1977 - 1994, rozwód), z którą ma córkę Brendę. Aktualną żoną jest Ines Glorian (od 15.03.2007).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpneakq
dpneakq
dpneakq