Trwa ładowanie...

”Czarna Pantera” najpopularniejszą ekranizacją komiksu w historii? [BOX OFFICE]

Nie do wiary. Zaledwie drugoligowa, nie bójmy się tego słowa, produkcja Marvela może stać się najpopularniejszą ekranizacją komiksu w historii! "Czarna Pantera" za oceanem zarobiła już 400 mln dol. Więcej niż w analogicznym czasie "Avengers". Tego naprawdę nikt się nie spodziewał.

”Czarna Pantera” najpopularniejszą ekranizacją komiksu w historii? [BOX OFFICE]Źródło: Materiały prasowe
d1xhytp
d1xhytp

Czytając opinie hollywoodzkich ekspertów przemysłu filmowego na temat "Czarnej Pantery” łatwo można dojść do wniosku, że jej spektakularny sukces był nie tylko niespodziewany, ale także pozostaje trudny do wyjaśnienia. Zwraca się oczywiście uwagę, że to pierwsza wysokobudżetowa ekranizacja komiksu z czarnoskórym bohaterem w bardzo dynamicznie rozwijającym się uniwersum Marvela. Tyle, że procentowy udział afroamerykańskich widzów w całej widowni „Czarnej Pantery” wcale nie jest dużo większy niż w przypadku innych produkcji z komiksowym rodowodem. Trochę więcej wyjaśnia nam trop, w którym mówi się o przekraczaniu pewnych barier w hollywoodzkich produkcjach. Analitycy rynku kinowego powołują się na przykład "Wonder Woman”. Pierwsza wysokobudżetowa ekranizacja komiksu z kobietą w głównej roli. Rzeczywiście, brzmi znajomo. Film Gal Gadot stał się w ubiegłym roku większym przebojem niż druga część ”Strażników Galaktyki” czy ”Spider-Man: Homecoming”. Tyle, że "Wonder Woman” zarobiła w amerykańskich kinach 412,5 mln dol., natomiast „Czarna Pantera” może zebrać ponad 600 mln dol. I tej, bardzo dużej, różnicy nikt już nie potrafi wytłumaczyć…

Prognozy dotyczące "Czarnej Pantery", które można jeszcze znaleźć w internecie, zakładały, że film podczas premierowego weekendu zgromadzi w amerykańskich kinach 90 mln dol., zaś w sumie około 275 mln. Nie przyjmowano do wiadomości, że produkcja z praktycznie nowym bohaterem (przedstawionym jedynie w filmie z 2016 roku "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów") może być popularniejsza od wspominanego Spider-Mana, postaci dobrze znanej całej Ameryce, a na dodatek mocno wspieranej w filmie przez Tony’ego Starka. Tymczasem…

Tymczasem "Czarna Pantera" daje radę nie tylko dwóm słynnym bohaterom Marvela, ale wręcz całemu uniwersum. Na razie najnowsza produkcja Disneya sprzedaje się bowiem lepiej niż największy komiksowy przebój w historii. Słynny ”Avengers” po dziesięciu dniach wyświetlania miał na koncie 373 mln dol. Natomiast „Czarna Pantera” w analogicznym czasie, czyli po minionym weekendzie sięgnęła już kwoty 400 mln dol.!

Wiemy już także, że sukces ”Czarnej Pantery” nie ograniczył się jedynie do pierwszego weekendu czy tygodnia wyświetlania, jak to ma miejsce w przypadku niektórych tytułów. Spójrzmy na ”Nowe oblicze Greya”. W ciągu pierwszych siedmiu dni wyświetlania film ten zarobił w Stanach 60 mln dol., a w przez kolejne dziesięć dni już tylko 30 mln. "Czarna Pantera" wciąż cieszy się ogromną popularnością, co więcej, w drugim tygodniu wyświetlania zanotowała mniejszy spadek popularności niż większość największych przebojów ostatnich lat. Przed tygodniem "Czarna Pantera" osiągnęła piąty najlepszy rezultat otwarcia wszech czasów (202 mln dol.). Dzisiaj może się pochwalić drugim wynikiem z drugiego weekendu w historii (108 mln dol.).

Poniżej pierwsza piątka filmów z największymi wpływami po dziesięciu dniach wyświetlania:

d1xhytp

1.”Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” (2015) – 540,1 mln dol.

2.”Jurassic World” (2015) – 402,8 mln dol.

3.”Czarna Pantera” (2018) – 400 mln dol.

4.”Avengers” (2012) – 373,1 mln dol.

5.”Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” (2017) – 368,2 mln dol.

W tym tygodniu warto jeszcze wspomnieć o dwóch premierowych tytułach. Wprawdzie ani "Wieczór gier" (druga pozycja – 16,6 mln dol. wpływów), ani „Anihilacja” (czwarte miejsce – 11 mln dol.) nie osiągnęły jakiś wybitnych wyników, to jednak, zdaniem krytyków, godne są obejrzenia (na Rottentomatoes ponad 80 proc. pozytywnych ocen). Recenzenci zwracają uwagę, że są to kolejne produkcje dużych wytwórni, w których główną postacią jest kobieta. A z „udźwignięciem” filmu nie miała problemu ani Rachel McAdams, ani Natalie Portman.

d1xhytp

TOP 10 (23 lutego – 25 lutego 2018)

1.”Czarna Pantera” – 108 mln dol. (w sumie 400 mln).

2.”Wieczór gier” – 16,6mln dol. (nowość).

3.”Piotruś Królik” – 12,5 mln dol. (w sumie 71,3 mln).

4.”Anihilacja” – 11 mln dol. (nowość).

5.”Nowe oblicze Greya” – 6,9 mln dol. (w sumie 89,6 mln).

6.”Jumanji: Przygoda w dżungli” – 5,6 mln dol. (w sumie 387,3 mln).

7.”15:17 do Paryża” – 3,6 mln dol. (w sumie 32,3 mln).

8.”Król rozrywki” – 3,4 mln dol. (w sumie 160,8 mln).

9.”Każdego dnia” – 3,1 mln dol. (nowość).

10.”Jaskiniowiec” – 1,7 mln dol. (w sumie 6,8 mln).

Premiery następnego tygodnia: "Czerwona jaskółka" – szpiegowski thriller z Jennifer Lawrence w głównej roli; ”Życzenie śmierci” – remake kultowego filmu z lat siedemdziesiątych, w którym gwiazdą był Charles Bronson (teraz mścić się będzie Bruce Willis).

d1xhytp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xhytp