Trwa ładowanie...
d3egbiq

Dagmara Dominczyk

Najnowsze informacje
3.8
(52 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kielce, Polska

Filmografia:
d3egbiq

Amerykańska aktorka polskiego pochodzenia. Znana z takich filmów jak „Hrabia Monte Christo”, „Wtyczka”, „Więzień” czy „Samotne serca”.

Dagmara Dominczyk urodziła się 17 lipca 1976 roku w Kielcach. Kiedy Dagmara miała siedem lat, jej tata - Mirosław Domińczyk, znany działacz "Solidarności”, swego czasu blisko współpracujący z Lechem Wałęsą - podjął decyzję o wyjeździe z kraju. Nie do końca była to jednak decyzja dobrowolna. Najpierw był internowany, a później władze wręczyły mu bilet w jedną stronę. Rodzina Domińczyków wraz z dwiema małymi córeczkami (trzecia córka, Weronika, urodziła się już w USA) wsiadła na pokład samolotu do lepszego świata.

17 lutego 1983 r. Dagmara i jej rodzina wylądowali w Nowym Jorku, aby zacząć wszystko od nowa, bez pieniędzy i znajomości angielskiego. Początkowo cała rodzina Domińczyków mieszkała w hotelu dla emigrantów, później we włoskiej dzielnicy, a następnie na Brooklynie. Młodziutka Dagmara rozpoczęła swoją amerykańską edukację w II klasie z zerową znajomością języka angielskiego.

Ku zaskoczeniu swoich rodziców, dostała się do High School of Performing Arts, otrzymała tam nawet prestiżowe stypendium La Guardii dla najlepszego absolwenta. Następnie, jako jedna z ośmiu tysięcy kandydatów została przyjęta na studia i otrzymała stypendium na wydziale aktorskim jednego z najstarszych uniwersytetów w Stanach - Carnegie Mellon University, który ukończyła w 1998 r., otrzymując wiele nagród i wyróżnień.

Pierwszą pracę, jako aktorka, otrzymała dwa miesiące po zakończeniu szkoły. Była to reklama jogurtu, przeznaczona na irlandzki rynek. W 1998 r. (cztery miesiące po zakończeniu szkoły) zadebiutowała na Broadwayu jako dublerka Anny Friel, w sztuce "Closer" u boku Natashy Richardson. W 1999 roku rozpoczęła karierę filmową w Hollywood. Jej najbardziej znacząca rola, która przyniosła jej międzynarodowy rozgłos, to Mercedes w filmie "Hrabia Monte Christo” (2002).

W pewnym momencie swojego życia - akurat wtedy, kiedy po paru dobrych rolach nareszcie została zauważona - poznała swojego przyszłego męża - Patricka Wilsona. Patrick był i jest obecnie jedną z największych gwiazd w Hollywood. Polakom może być znany z takich produkcji, jak m.in. „Upiór w operze”, gdzie wcielił się w rolę Raoula, „Małe dzieci” u boku Kate Winslet, „Watchmen – Strażnicy” jako Nocny Puchacz II oraz w „Dzień Dobry TV” jako wybranek głównej bohaterki. Wystąpił również w „Drużynie A”.

Znajomość z amerykańską gwiazdą szybko przerodziła się w miłość. Wilson był pod wielkim wrażeniem pięknej Polki i jej całej rodziny. Para wzięła ślub w 2005 roku. Dagmara przerwała świetnie zapowiadającą się karierę na rzecz domu i swoich dwóch chłopców. Są to: Kalin Patrick i Kassian McCarrell. Dla rodziny aktorka zrezygnowała z Hollywood. W domu to jej mąż jest obecnie największą gwiazdą kina.

Dagmara, oprócz wspomnianego „Hrabiego Monte Christo”, miała również okazję grać z Jennifer Aniston i Markiem Wahlbergiem w „Gwieździe rocka” oraz w nominowanym do Oscara obrazie pt. „Kinsley”. Nigdy też nie wstydziła się pokazać trochę więcej swojego ciała. Urodziwe i nienaganne kształty pięknej Polki możemy również podziwiać w filmie „Wtyczka”. Najnowszym projektem i wielkim powrotem pięknej Polki do Hollywood jest film z 2011 roku "Higher Ground".

Dziś jej życie toczy się w Stanach Zjednoczonych. Tu ma swoją najbliższą rodzinę, a największe gwiazdy są jej przyjaciółmi od drinka. Jednak do Kielc zawsze powraca z ogromnym sentymentem. Dagmarę często można spotkać na ulicach tego miasta wraz z mężem i przyjaciółmi.Podobnie zresztą, jak jej dwie młodsze siostry, które również są aktorkami. Są to: Marika i Weronika Domińczyk.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3egbiq
d3egbiq
d3egbiq