Trwa ładowanie...

Damięcki i Gąsiorowska w filmie "Moja nowa droga"

Damięcki i Gąsiorowska w filmie "Moja nowa droga"Źródło: AFP
d40y3dh
d40y3dh

W Warszawie zakończyły się zdjęcia do filmu fabularnego "Moja nowa droga" w reżyserii Barbary Białowąs. Wśród odtwórców głównych ról są Maciej Damięcki i Roma Gąsiorowska.

Resztę obsady stanowią: Wojciech Wysocki, Michał Sitarski, Dorota Pomykała, Magdalena Kuta oraz Grzegorz Palkowski - młodszy brat reżysera Łukasza Palkowskiego, znany już z roli w filmie "Rezerwat".

"Moja nowa droga" to komedia o relacjach współczesnych Polaków, z lekką nutą satyry. Katalizatorem wydarzeń jest uroczystość zaręczyn pary 30-latków, Piotra (Michał Sitarski) i Aliny (Roma Gąsiorowska)
, będąca okazją do spotkania przedstawicieli dwóch różnych pokoleń Polaków.

Dyskusja przy stole owocuje tragikomiczną konfrontacją światopoglądów - w tym opinii na temat polityki i na temat sposobów na życie - reprezentowanych przez przyzwyczajonych do demokracji i kapitalizmu młodych oraz przez ich rodziców, którzy nieustannie odwołują się do czasów PRL.

d40y3dh

Barbara Białowąs, urodzona w 1978 r., pochodząca z Opola absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wyreżyserowała ten film na podstawie własnego scenariusza. Należy iść swoją drogą, wybrać własny pomysł na życie - to, według młodej reżyserki, główne przesłanie "Mojej nowej drogi".

Dla pokolenia polskich trzydziestolatków sprawy takie jak np. lustracja nie są równie ważne jak dla ich rodziców - oceniła w rozmowie z PAP Białowąs. "Trzydziestolatkowie nie mogą rozliczać tych, którzy żyli wtedy, w czasach PRL. To nie jest nasze przeżycie pokoleniowe. My musimy wybrać swój własny sposób na życie" - powiedziała.

Młodzi bohaterowie "Mojej nowej drogi" wiedzą, do czego dążą i jakie są ich życiowe cele. Oboje realizują się zawodowo. Chłopak jest dziennikarzem radiowym, a dziewczyna reżyserem.

"My, trzydziestolatkowie, żyjemy w komfortowych czasach, niczego nam nie brakuje, świat daje nam wiele różnych możliwości. Z drugiej strony - gdyby ktoś kazał nam teraz walczyć o coś... Uważam, że nasze pokolenie nie dałoby rady, bo nie jest do tego przygotowane" - oceniła Białowąs, pytana o podobieństwa i różnice między filmowymi pokoleniami starszych i młodszych.

d40y3dh

Zdjęcia kręcono m.in. w Hotelu Marriott, na pl. Hallera i w kamienicy przy ul. Mochnackiego, gdzie mieszkają filmowi bohaterowie. Autorem zdjęć jest Bartek Piotrowski. Za scenografię odpowiadał Janek Wierzejski.

"Moja nowa droga" to film krótkometrażowy. Powstał w ramach programu "30 minut", który jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TVP oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Program "30 minut", realizowany od 2005 r., polega na finansowaniu 30-minutowych filmów fabularnych o tematyce współczesnej. Są one realizowane przez debiutujących reżyserów - czyli takich, którzy nie nakręcili jeszcze samodzielnie filmu pełnometrażowego. Celem programu jest umożliwienie młodym debiutu fabularnego w profesjonalnych warunkach oraz przygotowanie ich do pełnometrażowego debiutu kinowego.

Twórcy komedii "Moja nowa droga" chcieliby zaprezentować ją na tegorocznym festiwalu filmowym w Gdyni.

d40y3dh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40y3dh