Daniel Day-Lewis
Miejsce urodzenia: | Londyn |
Filmografia: | Czarownice z Salem (1996) (Abigail Williams) Gangi Nowego Jorku (2002) ('Happy' Jack Mulraney) Bunt na Bounty (1984) (Fletcher Christian) Moja lewa stopa (1989) (Doktor Eileen Cole) Lincoln (2012) (2012) (Thaddeus Stevens) Aż poleje się krew (2007) (Eli Sunday) Ballada o Jacku i Rose (2005) (Jack Slavin) Insurance Man, The (1985) (Franz) Nanou (1986) (Max) Stars and Bars (1988) (Henderson Dores) Artemis 81 (1981) (Hitchcock blonde) How Many Miles to Babylon? (1982) (Alex) Ta przeklęta niedziela (1971) (dziecięcy wandal) Gandi (1982) (Mahatma Gandhi) |
Jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie brytyjskich aktorów filmowych i teatralnych. Jest aktorem specyficznym - rzadko występuje w filmie, starannie dobierając role, nie pod kątem korzyści finansowych i rozgłosu, ale rzeczywistego wykorzystania pełni swojego talentu i możliwości.
Jeśli już decyduje się stworzyć kreację w jakimś filmie, to zawsze pierwszoplanową, pełnokrwistą i niezapomnianą. Przez pewien czas - „nadworny” aktor irlandzkiego reżysera, Jima Sheridana.
Urodził się 29 kwietnia 1957 roku w Londynie, w rodzinie o artystycznych tradycjach: ojciec jego był poetą, matka - aktorką. Jako nastolatek sprawiał liczne problemy wychowawcze i często zmieniał szkoły. O jego nietypowości świadczyć mogły młodzieńcze pasje, gdzie obok aktorstwa znalazła się też autentyczna fascynacja aktywnością, związaną z wszelkiego typu robotami remontowo-budowlanymi.
W 1971 roku zadebiutował w epizodycznej roli w filmie Johna Schlesingera „Sunday Bloody Sunday”. Dwa lata później wstąpił do National Youth Theatre, który wkrótce zamienił na Bristol Old Vic, pojawiając się, szczególnie w drugim z teatrów w znaczących przedstawieniach.
Karierę filmową z prawdziwego zdarzenia rozpoczął w latach 80-tych. Po niewielkiej roli w „Gandhim” Richarda Attenborougha (1982) i występie u boku Mela Gibsona, Anthony’ego Hopkinsa i Laurence’a Oliviera w „Buncie na Bounty” (1984), otrzymał szansę stworzenia pierwszoplanowych kreacji: w filmie Stephena Frearsa „Moja piękna pralnia” oraz w głośnym obrazie Jamesa Ivory’ego „Pokój z widokiem” (oba z 1985 roku).
Po trzech latach przerwy zagrał Tomasza w adaptacji Kunderowskiej „Nieznośnej lekkości bytu” (1988) w reżyserii Philipa Kauffmana, partnerując na ekranie Juliette Binoche.
Za rolę niepełnosprawnego Christy’ego w biograficznym dramacie „Moja lewa stopa” (1989) Jima Sheridana otrzymał Oscara, BAFTA, nominację do Złotego Globu i do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz liczne nagrody krytyków.
Z racji tak licznych i prestiżowych wyróżnień, w tamtym momencie w historii kina, o aktorze zrobiło się rzeczywiście głośno, co miało przełożenie na nieco częstszą, niż przeciętnie, obecność na wielkim ekranie.
W 1992 roku wystąpił w głównej roli w głośnym filmie „Ostatni Mohikanin” (nominacja do BAFTA), zapewniając sobie mimowolnie status jednego z najbardziej pożądanych aktorów, a w 1993 zagrał w kolejnym, głośnym filmie biograficznym w reżyserii Sheridana, zatytułowanym „W imię ojca” (nominacja do BAFTA, Oscara i Złotego Globu)
. Również w 1993 roku po raz pierwszy spotkał się zawodowo z Martinem Scorsese na planie „Wieku niewinności” z Winoną Ryder i Michelle Pfeiffer w głównych rolach kobiecych.
Po kolejnych trzech latach przerwy od występów w filmie, znów wystąpił obok Ryder w obrazie „Czarownice z Salem” (1996). Rok później raz jeszcze wystąpił u Sheridana, tym razem w dramacie obyczajowym „Bokser” (1997, nominacja do Złotego Globu), gdzie partnerowała mu na planie Emily Watson.
Po pięciu latach kolejnej przerwy, powrócił – jak zwykle w wielkim stylu, kreując jedną z głównych postaci w wielkim filmie wielkiego reżysera - „Gangi Nowego Jorku” Martina Scorsese (2002). Za rolę Billa „Rzeźnika” otrzymał BAFTA, nominację do Oscara i Złotego Globu.
W 2005 roku wystąpił w mało znanym dramacie w reżyserii swojej żony, Rebeki Miller, zatytułowanym „Ballada o Jacku i Rose”, zaś w 2007 po raz kolejny zachwycił wszystkich kreacją aktorską, jaką stworzył w obrazie Paula Thomasa Andersona „Aż poleje się krew”. Za tę rolę aktor otrzymał następną nominację do Oscara, Złoty Glob, BAFTA i liczne nagrody krytyków. Rok 2009 to rola w musicalu "Nine - Dziewięć".
Komentarze