David Hasselhoff - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Amerykański aktor i piosenkarz pochodzenia niemieckiego, jedna z największych gwiazd małego ekranu lat 80-tych i 90-tych, kojarzony przede wszystkim z legendarnym serialem „Słoneczny patrol”

Urodził się 17 lipca 1952 roku w Baltimore w stanie Maryland. Był drugim z piątki dzieci państwa Hasselhoffów, a zarazem jedynym synem – rodzynkiem pośród czterech sióstr. Już jako siedmiolatek miał zapędy w kierunku scenicznych występów, od dziecka uczęszczał więc na lekcje tańca, śpiewu i gry aktorskiej. Kontynuowana przez szereg kolejnych lat dziecięca pasja, zawiodła go w końcu na studia aktorskie w Academy of Dramatic Arts w Chicago, a następnie w California Institute of the Arts w amerykańskiej Walencji. Marzył o występach na Broadwayu, tak się jednak złożyło, że to nie scena teatralna, a telewizja stała się miejscem, gdzie osiągnął największy sukces.

Na ekranie zadebiutował w 1973 roku, pojawiając się w jednym odcinku „The Dean Martin Show”. Dwa lata później dołączył na pewien czas do obsady opery mydlanej „Żar młodości”, a w 1976 roku zaliczył pierwszy występ na dużym ekranie, w sportowej komedii „Revenge of the Cheerleaders”.

Przełomem w jego karierze był rok 1982 i angaż do głównej roli w kryminalnym serialu akcji sci-fi „Nieustraszony” (ang. „Knight Rider”, 1982-86). Rola tytułowego Michaela Knighta przyniosła mu ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, czego najlepszym dowodem jest otrzymana w 1983 roku Nagroda Publiczności (People’s Choice Award) dla najbardziej lubianego aktora telewizyjnego. Po kilku latach przerwy powrócił do roli Knighta w pełnometrażowym filmie TV „Nieustraszony 2000” 1991).

W międzyczasie pojawił się w kilku, zapomnianych już dziś produkcjach – chociażby partnerując Joan Collins w telewizyjnej komedii „Diamentowa afera” (1984), czy ówczesnej żonie, Catherine Hickland w horrorze „Czarna magia” (1988). Wystąpił też w dwóch filmach produkcji niemieckiej.

Kolejnym punktem zwrotnym w karierze Hasselhoffa był rok 1989 i premiera serialu, który już wkrótce miał podbić cały świat. Mowa o „Słonecznym patrolu” i niezapomnianej roli przystojnego ratownika Mitcha Buchannona, z którą aktor po dziś dzień jest właściwie utożsamiany. „Słoneczny patrol” wyniósł Hasselhoffa na szczyty sławy, uczynił z niego pewnego rodzaju symbol, ikonę ówczesnej popkultury. Umożliwił mu też realizację pozafilmowej pasji, jaką było śpiewanie.

Hasselhoff jako aktor związany był ze „Słonecznym patrolem” do 1999 roku, jako producent – do końca jego emisji (2001 rok). Rolę Mitcha z powodzeniem kreował również w spin-offie słynnego serialu, zatytułowanym „Nocny patrol” (1995-97) oraz w kilku telewizyjnych filmach pełnometrażowych („Baywatch: Forbidden Paradise” 1995, „Słoneczny patrol: biały piorun na Glacier Bay” 1998, czy „Słoneczny patrol – Ślub na Hawajach” 2003).

W międzyczasie udało mu się zrealizować młodzieńcze plany – w 2000 roku zadebiutował na Broadwayu w tytułowej roli w musicalowej wersji „Dr. Jekylla i Mr Hyde’a”.

W ciągu ostatniej dekady można go było zobaczyć na planie dwóch głośnych komedii: „Zabawy z piłką” z Benem Stillerem i Vincem Vaughnem (2004) oraz „Klik: i robisz, co chcesz” z Adamem Sandlerem, Kate Beckinsale i Christopherem Walkenem (2006). Najświeższy film z jego udziałem to również komedia - „The Legend of the Dancing Ninja” (2010).

Data urodzenia

17.07.1952

Miejsce urodzenia

Baltimore, Maryland, USA

Reżyser

Słoneczny patrol

Scenarzysta
Filmografia

Cartier Affair, The (Curt Taylor)

Nick Fury (Colonel Nicholas 'Nick' Joseph Fury)

Zabawy z piłką (trener Niemców)

Baywatch. Słoneczny patrol

Wojna na grzebienie (on sam)

Słoneczny Patrol - Ślub na Hawajach (Mitch Buchannon)

Anakonda 3: Potomstwo (Hammett)

Knight Rider: Nieustraszony (Michael Knight)

Pleasure Cove (Scott)

Legacy (Jack Scott)

Nieustraszony (Michael Knight)

Klik: i robisz, co chcesz (Pan Ammer)

Słoneczny patrol

Nocny patrol