Trwa ładowanie...
d1n5dj8

David Hasselhoff

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1n5dj8

Amerykański aktor i piosenkarz pochodzenia niemieckiego, jedna z największych gwiazd małego ekranu lat 80-tych i 90-tych, kojarzony przede wszystkim z legendarnym serialem „Słoneczny patrol”

Urodził się 17 lipca 1952 roku w Baltimore w stanie Maryland. Był drugim z piątki dzieci państwa Hasselhoffów, a zarazem jedynym synem – rodzynkiem pośród czterech sióstr. Już jako siedmiolatek miał zapędy w kierunku scenicznych występów, od dziecka uczęszczał więc na lekcje tańca, śpiewu i gry aktorskiej. Kontynuowana przez szereg kolejnych lat dziecięca pasja, zawiodła go w końcu na studia aktorskie w Academy of Dramatic Arts w Chicago, a następnie w California Institute of the Arts w amerykańskiej Walencji. Marzył o występach na Broadwayu, tak się jednak złożyło, że to nie scena teatralna, a telewizja stała się miejscem, gdzie osiągnął największy sukces.

Na ekranie zadebiutował w 1973 roku, pojawiając się w jednym odcinku „The Dean Martin Show”. Dwa lata później dołączył na pewien czas do obsady opery mydlanej „Żar młodości”, a w 1976 roku zaliczył pierwszy występ na dużym ekranie, w sportowej komedii „Revenge of the Cheerleaders”.

Przełomem w jego karierze był rok 1982 i angaż do głównej roli w kryminalnym serialu akcji sci-fi „Nieustraszony” (ang. „Knight Rider”, 1982-86). Rola tytułowego Michaela Knighta przyniosła mu ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, czego najlepszym dowodem jest otrzymana w 1983 roku Nagroda Publiczności (People’s Choice Award) dla najbardziej lubianego aktora telewizyjnego. Po kilku latach przerwy powrócił do roli Knighta w pełnometrażowym filmie TV „Nieustraszony 2000” 1991).

W międzyczasie pojawił się w kilku, zapomnianych już dziś produkcjach – chociażby partnerując Joan Collins w telewizyjnej komedii „Diamentowa afera” (1984), czy ówczesnej żonie, Catherine Hickland w horrorze „Czarna magia” (1988). Wystąpił też w dwóch filmach produkcji niemieckiej.

Kolejnym punktem zwrotnym w karierze Hasselhoffa był rok 1989 i premiera serialu, który już wkrótce miał podbić cały świat. Mowa o „Słonecznym patrolu” i niezapomnianej roli przystojnego ratownika Mitcha Buchannona, z którą aktor po dziś dzień jest właściwie utożsamiany. „Słoneczny patrol” wyniósł Hasselhoffa na szczyty sławy, uczynił z niego pewnego rodzaju symbol, ikonę ówczesnej popkultury. Umożliwił mu też realizację pozafilmowej pasji, jaką było śpiewanie.

Hasselhoff jako aktor związany był ze „Słonecznym patrolem” do 1999 roku, jako producent – do końca jego emisji (2001 rok). Rolę Mitcha z powodzeniem kreował również w spin-offie słynnego serialu, zatytułowanym „Nocny patrol” (1995-97) oraz w kilku telewizyjnych filmach pełnometrażowych („Baywatch: Forbidden Paradise” 1995, „Słoneczny patrol: biały piorun na Glacier Bay” 1998, czy „Słoneczny patrol – Ślub na Hawajach” 2003).

W międzyczasie udało mu się zrealizować młodzieńcze plany – w 2000 roku zadebiutował na Broadwayu w tytułowej roli w musicalowej wersji „Dr. Jekylla i Mr Hyde’a”.

W ciągu ostatniej dekady można go było zobaczyć na planie dwóch głośnych komedii: „Zabawy z piłką” z Benem Stillerem i Vincem Vaughnem (2004) oraz „Klik: i robisz, co chcesz” z Adamem Sandlerem, Kate Beckinsale i Christopherem Walkenem (2006). Najświeższy film z jego udziałem to również komedia - „The Legend of the Dancing Ninja” (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n5dj8
d1n5dj8
d1n5dj8
d1n5dj8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj