Trwa ładowanie...
d13kg41

David Lynch, Wes Studi i Lina Wertmueller otrzymali honorowe Oscary

Akademia Sztuki i Techniki Filmowej ogłosiła listę laureatów Oscarów za całokształt twórczości. Tegoroczne nagrody trafiły do: reżysera Davida Lyncha, aktora Wes Studi i włoskiej reżyserki Liny Wertmueller.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
David Lynch, Wes Studi i Lina Wertmueller otrzymali honorowe Oscary
David Lynch, Wes Studi i Lina Wertmueller otrzymali honorowe Oscary (East News)
d13kg41

David Lynch, Wes Studi i Lina Wertmueller otrzymali honorowe Oscary

Oscary honorowe przyznawane są co roku za całokształt osiągnięć dla wybitnych twórców kina światowego, za wkład w rozwój technologii filmowej oraz za propagowanie sztuki filmowej.

W 2019 r. zarząd uhonorować honorowym Oscarem za całokształt jednego z najbardziej charakterystycznych amerykańskich twórców filmowych - Davida Lyncha, który był wielokrotnie nominowany do Oscara (m.in. za film "Blue Velvet", Człowiek Słoń" czy "Mulhololland Drive"), ale nigdy nie dostąpił zaszczytu wręczenia mu statuetki. 73-letni reżyser w tsojej twórczości często nawiązuje do surrealizmu i podświadomości. Ogromną popularność zdobył dzięki serialowi “Miasteczko Twin Peaks”.

d13kg41

Specjalny Oscar trafił również do 71-letniego aktora pochodzenia czirokeskiego Wesa Studi. Wystąpił on w takich produkcjach jak “Tańczący z wilkami”, “Ostatni Mohikanin”, “Gorączka” czy “Avatar”.

Z kolei wśród zagranicznych twórców filmowych wyróżniono 91-letnią Linę Wertmueller, włoską reżyserkę, scenarzystkę i realizatorkę. Jej film “Siedem piękności Pasqualino” z 1976 r. był aż czterokrotnie nominowany do Oscara. Wermueller była również pierwszą kobietą w historii Oscarów nominowaną w kategorii najlepszy reżyser.

Nagrody honorowe i specjalne Akademii Sztuki i Techniki FIlmowej za 2019 r. zostaną wręczone podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się 27 października w hali widowiskowej The Ray Dolby Ballroom w Hollywood.

d13kg41

Podziel się opinią

Share

d13kg41

d13kg41