Trwa ładowanie...
dvwwkt7

David Rabe

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Dubuque, Iowa, USA

Scenarzysta:

Ofiary wojny (1989)

Firma (2009)

Chorągiewki (1983) (Billy)

Mętlik (1998)

Sick and bones

The Basic Training of Pavlo Hummel

Harmider

Filmografia:

(Roger)

dvwwkt7
alchetron
Źródło: alchetron

David Rabe – życie rodzinne

Amerykański scenarzysta i pisarz, urodzony 10 marca 1940 roku w Dubuque, w stanie Iowa. Syn Ruth (McCormick) pracownicy działu towarowego i Williama Rabe'go, nauczyciela i pakowacza mięsa. W latach 1978-2010 David Rabe był żonaty z Jill Clayburgh. Miał z nią dwójkę dzieci: aktorkę Lily Rabe i Michaela Rabe. Ma również syna, Jasona Rabe, z pierwszego małżeństwa z Elizabeth Pan.

Dorastał w bardzo religijnej rodzinie, uczęszczał do katolickich szkół. W 1962 r. otrzymał licencjat z katolickiej, liberalnej instytucji artystycznej Loras College. Następnie rozpoczął studia magisterskie na Vilanowa University w Pensylwanii. Zostały one jednak przerwane w 1965 r., kiedy to został wezwany do służby wojskowej w Armii Stanów Zjednoczonych. Większość czasu spędził na służbie w Wietnamie, by później powrócić do Vilanowa i kontynuować studia.

David Rabe – kariera zawodowa

Po opuszczeniu wojska, David Rabe wrócił do Vilanowa. W tym samym czasie rozpoczął pracę na planie sztuki „Stick and bones”. David Rabe znany jest z trylogii sztuk opartych na swoich doświadczeniach jako poborowy w Wietnamie. Są to: „Stick and Bones” (1969), zwycięzca nagrody Tony Award „The Basic Training of Pavlo Hummel” (1971) i „Streamers” (1976). Do dzieł napisanych przez Rabe'go zalicza się także „Hurlyburly” (sztuka i scenariusz do filmowej wersji) oraz scenariusze dla dramatu o wojnie wietnamskiej „Casualties of War” (1989) i filmowa adaptacja „The firm” Johna Grishama (1993).

David Rabe – ciekawostki

Sztuki wojenne Davida Rabe'go przedstawiają bezwzględność i okropność wojny i jej skutki u wszystkich zaangażowanych bojowników. Jego dzieła obejmują powieści o dręczonych wojną weteranów, historie brutalizacji amerykańskich wojsk i dramatów przemocy i uprzedzenia w obozach wojskowych. Trylogia została przychylnie przyjęta, z sześcioma sprzyjającymi, jedną negatywną i jedną mieszaną recenzją po premierze „The Basic Training of Pavlo Hummel” na Nowojorskim Festiwalu Szekspira.

Inne dzieła Davida Rabe'go to znane „Hurlyburly” i „Those the River Keeps” - dwie dramy o rozczarowaniu w Hollywood. Obie otrzymały niezliczone nagrody i pochwały krytyków. „Hurlyburly” został później zekranizowany z udziałem Sean Penn i Meg Ryan.

Pozostałe osiągnięcia Davida Rabe'go stanowią scenariusze do głównych filmów takich, jak „Casualties of War”.

Chociaż David Rabe jest najbardziej znany z dzieł o Wietnamie, to kontynuował wgłębianie się w ludzkie emocje, przemierzał granice z każdą kolejną kompozycją. Jego prace obejmują kontrowersyjne i sporadycznie poruszane tematy bazujące na przemocy psychicznej, przeważnie odbierane korzystnie zarówno przez krytyków, jak i odbiorców.

David Rabe – nagrody i wyróżnienia

1971 - Obie Award za wybitną dramaturgię dla „The Basic Training of Pavlo Hummel”
1971 - Drama Desk Award za "The Basic Training of Pavlo Hummel"
1972 – Tony Award za najlepszą sztukę w 1972 r. dla „Stick and Bones”
1977 – New York Drama Critics Circle Award za najlepszą amerykańska sztukę dla "Streamers"

dvwwkt7

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvwwkt7
dvwwkt7
dvwwkt7