Trwa ładowanie...
marcin koszałka
10-05-2011 10:12

''Deklaracja nieśmiertelności'' nagrodzona we Włoszech

''Deklaracja nieśmiertelności'' nagrodzona we WłoszechŹródło: AFP
d1rksr8

Polska "Deklaracja nieśmiertelności" w reżyserii *Marcina Koszałki zdobyła nagrodę Srebrnego Gentiana na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich we włoskim Trydencie. Bohaterem filmu jest wspinacz skalny Piotr Korczak.*

W filmie "reżyser odkrywa dla nas samotność profesjonalnego alpinisty w jego zmaganiach z czasem i własną śmiertelnością" - ocenili organizatorzy włoskiego festiwalu.

Film "Deklaracja nieśmiertelności" (2010) został wyprodukowany dla Redakcji Dokumentu i Reportażu TVP1. O nagrodzie poinformowała w poniedziałek PAP Aleksandra Biernacka, odpowiedzialna w Telewizji Polskiej za koordynację festiwali filmowych.

d1rksr8

Jury w Trydencie doceniło dokument Koszałki m.in. za widoczną w nim "innowacyjną metodę wykorzystania różnych poziomów języka filmowego".

"Deklaracja nieśmiertelności" to portret Piotra "Szalonego" Korczaka, legendy wśród polskich alpinistów, odkrywcy wielu nowych technik wspinaczkowych, pierwszego, który traktował wspinaczkę jak sport. Marcin Koszałka, jako jeden z jego dawnych uczniów, zadaje mu teraz pytania o nieunikniony koniec kariery, o wpływ wieku - młodość i starość, wreszcie o śmierć i próby radzenia sobie z jej świadomością - opisała film Biernacka.

Refleksje Piotra Korczaka nad duchową stroną aktywności fizycznej, i jednocześnie nad naturą filmowania rzeczywistości, formują w dokumencie przestrzeń, ponad którą rozciąga się fascynujący obraz ludzkiej umiejętności wspinania się na najwyższe szczyty i pokonywania najtrudniejszych ścian - dodała.

Marcin Koszałka (ur. 1970) to reżyser filmów dokumentalnych, a także ceniony operator. Jest autorem zdjęć m.in. do: "Pręg" Magdaleny Piekorz, "Rysy" Michała Rosy, "Rewersu" Borysa Lankosza i "Uwikłania" Jacka Bromskiego.

d1rksr8

Srebrny Gentian we Włoszech to kolejna nagroda za "Deklarację nieśmiertelności". Wcześniej dokument wyróżniono na jednym z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych - w Tampere w Finlandii, a także w konkursie produkcji telewizyjnych w Chicago, nagrodą Srebrnego Hugo.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Trydencie, który miał w tym roku 59. edycję, odbywał się w dniach 28 kwietnia - 8 maja.(PAP)

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**

d1rksr8

Zobacz także:

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

d1rksr8

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

d1rksr8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rksr8