''Django Unchained'': Ciekawostki z planu filmowego [foto]
28 listopada 2011 roku, po miesiącach intensywnych treningów jeździeckich i posługiwania się bronią, *Jamie Foxx i Christoph Waltz dołączyli do Quentina Tarantino i ekipy realizacyjnej filmu "Django".*
Właśnie wtedy rozpoczęły się zdjęcia do westernu Tarantino, w miejscu znanym wszystkim fanom gatunku – Melody Ranch w Santa Clarita w Kalifornii. Będące kiedyś własnością Gene'a Autry, miasteczko westernowe zostało wykorzystane w mnóstwie klasycznych filmów takich jak m.in. "Dyliżans" (Stagecoach) czy "W samo południe" (High Noon).
Po ukończeniu zdjęć na Melody Ranch, filmowcy przenieśli się na północ, do oddalonego o dwieście mil Lone Pine w Kalifornii, znajdującego się w pobliżu osławionej Doliny Śmierci. To ukochane miejsce entuzjastów westernów. "High Sierra", "Bad Day at Black Rock" i "The Ox-Bow Incident" to tylko niektóre z setek filmów, jakie skorzystały z plenerów Alabama Hills. Pierwsze spotkanie Django (Foxx) i Schultza (Waltz) zostało nakręcone w surowych lasach Independence, na północ od Lone Pine.
Fot. East News
Kolejnym etapem zdjęć, po krótkiej przerwie, było Jackson w Wyoming, gdzie ekipa spędziła tydzień realizując sceny w śniegu. Przebywający głównie w Kalifornii filmowcy musieli znosić temperatury poniżej zera, aby nakręcić sceny, w których Django i Schultz przemierzają pokryty śniegiem park narodowy Grand Teton. W Nowym Orleanie w Luizjanie, do ekipy dołączyli Leonardo DiCaprio, Samuel L. Jackson, Kerry Washington i Don Johnson. Tam film realizowano m.in. w halach zdjęciowych Second Line Studios.
Fot. East News
Do wielu scen w "Django" wykorzystano ciągle działającą plantację trzciny cukrowej, a zarazem słynne historyczne miejsce Evergreen. Wśród trzydziestu siedmiu budynków, znajdujących się na liście Narodowego Rejestru Historycznego, są tam także dwadzieścia dwie chaty niewolnicze. Historia tego miejsca pokazuje dychotomię życia na plantacji, od zwodniczo nieskazitelnego piękna głównego budynku po nieludzkie warunki jakie istniały w budynkach dla niewolników. Dodatkowe sceny zrealizowano w pobliżu plantacji Whitney - muzeum i miejsca upamiętniającego dzieci – niewolników. Większość obsady i ekipy "Django" po raz kolejny rozpoczęła współpracę z Tarantino. Christoph Waltz pracował z reżyserem w filmie "Bękarty wojny" (Inglorious Basterds), za rolę w którym otrzymał Oscara; Samuel L. Jackson wystąpił w PULP FICTION (tworząc kultową, nominowaną do Oscara kreację) i "Jackie Brown"; a Kurta Russella mogliśmy oglądać w "Death Proof". Wśród ekipy znaleźli się także – koordynator kaskaderski Jeffrey J. Dashnaw ("Death
Proof" i "Bękarty wojny"); charakteryzator Gregory Nicotero; reżyser dźwięku Mark Ulano; oraz autor zdjęć Robert Richardson.
Zdobywca Oscara, Jamie Foxx, wciela się w tytułową rolę niewolnika w filmie "Django", którego akcja rozgrywa się na Południu Stanów Zjednoczonych dwa lata przed Wojną Secesyjną. Na skutek brutalnego traktowania przez byłych właścicieli, pewnego dnia staje twarzą w twarz z pochodzącym z Niemiec łowcą nagród dr Kingiem Schultzem (zdobywca nagrody Akademii - Christoph Waltz). Schultz jest właśnie na tropie niebezpiecznych braci Brittle i tylko Django może go do nich zaprowadzić. Nie poddający się konwencjom Schultz wykupuje Django obiecując, że zwróci mu wolność tuż po schwytaniu braci Brittle – żywych lub martwych.
Fot. East News
Schultz odnajduje braci, dotrzymuje swojej obietnicy i uwalnia Django. Jednak ich drogi nie rozchodzą się. Wspólnie z byłym niewolnikiem, Schultz tropi najbardziej poszukiwanych kryminalistów. Rozwijając swoje zdolności myśliwego tropiącego ofiarę, Django ma przed sobą jeden cel: odnaleźć i uratować Broomhildę (Kerry Washington), żonę, którą utracił na targu niewolników wiele lat temu. Poszukiwania Django i Schultza prowadzą ich do Calvina Candie (nominowany do Oskara Leonardo DiCaprio), własciciela „Candylandu”, owianej złą sławą plantacji, na której niewolnicy szkoleni są do walk między sobą przez trenera Ace'a Woody'ego (Kurt Russell). Dostając się na teren Candie'go pod fałszywym pretekstem, Django i Schultz wzbudzają podejrzliwość Stephena (nominowany do Oscara Samuel L. Jackson), zaufanego niewolnika Candie’go. Każdy ich ruch jest obserwowany, a niebezpieczna organizacja zaciska wokół nich swoje macki. Jeśli Django i Schultz chcą uciec z Broomhildą, będą musieli wybierać między niezależnością i
solidarnością oraz poświęceniem i przetrwaniem…
Wyreżyserowany przez laureata Oscara Quentina Tarantino na podstawie własnego scenariusza film DJANGO został wyprodukowany przez Stacey Sher, Reginalda Hudlina i Pilar Savone. Funkcje producentów wykonawczych pełnili Harvey i Bob Weinstein, Michael Shamberg, Shannon McIntosh oraz James Skotchdopole.