Trwa ładowanie...
07-06-2006 11:53

Długa lista filmów na festiwalu Młodzi i Film

Długa lista filmów na festiwalu Młodzi i Film
doq4q8n
doq4q8n

15 filmów z 7 krajów świata będzie walczyło o "Wielkiego Jantara 2006" podczas 25. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Festiwal rusza 20 czerwca. Hasłem i przesłaniem tegorocznej edycji jest "Tolerancja i tożsamość".

Lista filmów Międzynarodowego Konkursu Debiutów Filmowych, kandydatów do "Wielkiego Jantara 2006", obejmuje następujące produkcje:

 • "Oda do radości" – reż. Anna Kazejak-Dawid, Maciej Migas, Jan Komasa, (Polska)
 • "Teraz ja" – reż. Anna Jadowska (Polska)
 • "Czeka na nas świat" – reż. Robert Krzempek (Polska)
 • "Wieża" – reż. Agnieszka Trzos (Polska)
 • "Hi Way" – reż. Jacek Borusiński (Polska)
 • "Nie ma takiego numeru" – reż. Bartosz Brzeskot (Polska)
 • "Towar" – reż. Abelard Giza (Polska)
 • "Gigant" – reż. Adam Sikora (Polska)
 • "U-Carmen e-Khayelistha" – reż. Mark Dornford-May (Republika Południowej Afryki)
 • "Un jour d’ete" – reż. Franck Guerin (Francja)
 • "Alex" – reż. Jose Alcala (Francja)
 • "Sunless City" – reż. Sergei Potyomkin (Rosja)
 • "Dalecalrians" – reż. Maria Blom (Szwecja)
 • "Paths of Light" – reż. Atilla Mispal (Węgry)
 • "Lost and Found" – międzynarodowe grono reżyserów: Nadejda Koseva, Cristian Mungiu, Jasmila Zbanic, Kornel Mundruzco, Stefan Arsenijevic, Mait Laas (Niemcy) Równolegle do konkursu międzynarodowego przebiegać będzie rywalizacja w ramach Konkursu Polskich Etiud Filmowych. O nagrodę "Małego Jantara 2006" zmierzy się 37 etiud studenckich zgłoszonych przez 5 uczelni filmowych (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji, Warszawska Szkoła Filmowa), a także przez 4 twórców indywidualnie.

Pokazy specjalne: blisko 100 filmów w 5 dni:

doq4q8n

"Retrospektywa filmów Agnieszki Holland" będzie okazją do przypomnienia sobie jej pięciu filmów: "Aktorzy prowincjonalni", "Kobieta samotna", "Plac Waszyngtona", "Całkowite zaćmienie" i "Julia wraca do domu".

W ramach panoramy "Obrazy ze świata" koszalińska widownia obejrzy: "Headrush" (reż. Shimmy Marcus), "Feedback" (reż. Chris Atkins), "Santiago Days" (reż. Josue Mendez), "Lato w złotej dolinie" (reż. Srdjan Vuletic) i "Bambi bone" (reż. Shibutani Noriko).

Przegląd "Pokazy specjalne" zaprezentuje z kolei głośne premiery 2006 roku: "Tarnation" (reż. Jonathan Caouette), "Palindromy" (reż. Todd Solondz), "Bilety" (reż. Ermanno Olmi, Abbas Kiarostami i Ken Loach), "Krótka histeria czasu" (reż. Dominik Matwiejczyk) i "Kajko i Kokosz" (reż. Daniel Zduńczyk i Marcin Meczkowski).

Okazją do poznania coraz bardziej w świecie docenianej kinematografii chińskiej będzie przegląd "Dziesiąta muza mieszka też w Chinach". W jego ramach organizatorzy festiwalu "Młodzi i Film" zapraszają... na: "Jogous" (reż. Xu Yanyan), "Nabrzeże Tianzi" (reż. Zhang Qian), "Najwyższe niebezpieczeństwo" (reż. Zhang Qian) i "Obcy spotykają się w drodze" (reż. Du Yun Ping).

doq4q8n

Konkurs Polskich Etiud Filmowych jest jak dotąd otwarty jedynie dla polskich szkół filmowych i ich studentów. Ale "Dobrego kina uczą wszędzie" – taki tytuł nosi przegląd filmów szkół z Kijowa, Goeteborga i Wiednia. W jego ramach można będzie zobaczyć blisko 20 produkcji. W dobie już otwartego i coraz bardziej otwierającego się świata, ten przegląd nadaje edukacyjnemu charakterowi festiwalu wymiar międzynarodowy.

Od 2004 roku datuje się współpraca festiwalu "Młodzi i Film" z niemieckim "DokumentArt" w Neubrandenburgu. Przegląd "Świat jaki jest" obejmie cztery filmy z zaprzyjaźnionego festiwalu. Efektem współpracy obu festiwali były w ubiegłym roku m.in. młodzieżowe warsztaty filmowe. Na tegorocznym, jubileuszowym festiwalu zaprezentowane zostaną efekty pracy polsko-niemieckiej grupy młodzieży – tytuł przeglądu to "Ten pierwszy raz". Akcentem niemieckim na festiwalu będzie też pokaz kilku filmów stworzonych w ramach berlińskiego projektu "NIPKOW".

Prezentacją krótkich form filmowych będą też dwa cykle: "Program 30 minut" – przegląd nowel filmowych (5 filmów) i "Shorty mają się dobrze" – prezentacja ponad 20 filmów krótkometrażowych z kilku krajów. Będzie też akcent animowany: pokaz filmu "Ichthis od kuchni" (reż. Marek Skrobecki) oraz prezentacja filmu, pokazującego, jak powstaje animacja.

Ilość i różnorodność filmów, które będzie można zobaczyć na festiwalu "Młodzi i Film" 2006, nie ma sobie równej w historii festiwalu. Festiwal zamierza atrakcyjnie i z rozmachem obchodzić swój jubileusz.

Organizatorzy zapraszają na niego wszystkich miłośników kina. A że będzie to już początek kalendarzowego – i kulturalnego lata na Wybrzeżu – to i przeglądu "Kino pod gwiazdami: filmy znane i uznane" zabraknąć nie mogło. Zobaczymy w jego ramach: "Kiss Kiss Bang Bang", "Broken Flowers", "Hotel Ruanda" i "Lato miłości".

Więcej informacji oraz program festiwalu na jego oficjalnej stronie.

doq4q8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doq4q8n