Trwa ładowanie...
dom
08-04-2015 11:22

"Dom": Zobacz fragmenty animacji

"Dom": Zobacz fragmenty animacjiŹródło: East news
d3jxs9s
d3jxs9s

Kiedy Och, uroczy przybysz z innej planety, trafia na Ziemię i ucieka przed swoimi rodakami, nawiązuje przyjaźń z Tip, która przeżywa własną przygodę. Dzięki niej Och uświadamia sobie, że nie ma nic złego w byciu innym i każdy popełnia błędy. Zobacz fragmenty film *"Dom".*

Reżyser Tim Johnson mówi, że to pierwsza post-apokaliptyczna, kosmiczna i animowana komedia o przyjaźni i podróży. Przede wszystkim to historia o bohaterach, którzy nie pasują do swoich światów, ale dzięki rodzącej się przyjaźni odkrywają, czym są akceptacja i bycie sobą. „To film o przyjaźni, zderzeniu różnych kultur, zrozumieniu i poszanowaniu inności.” - dodaje Johnson.

Początkowo Tip i Och podchodzą do siebie z dystansem, ale im bliżej się poznają, tym bardziej upewniają się, że wiele ich łączy. Życie bywa zaskakujące i nigdy nie wiemy, z kim i dlaczego połączy nas wieloletnia przyjaźń.

Och i Tip tworzą nietypowy duet, bo na pierwszy rzut oka dużo ich różni, ale z biegiem czasu okazuje się, że również dużo ich łączy.

Tim Johnson postanowił nakręcić ten film, czytając swoim małym synom książkę „Prawdziwe znaczenie Smekodnia” Adama Rexa. „Przeczytałem im dwa rozdziały i zasnęli, a ja bezczelnie czytałem sobie dalej, bo nie mogłem się oderwać. To fantastyczna opowieść o przyjaźni.” - mówi reżyser.

Scenarzyści Tom J. Astle i Matt Ember, producenci Mireille Soria i Suzanne Buirgy oraz autor książki pracowali nad przeniesieniem historii na duży ekran.

d3jxs9s

Głównym wątkiem jest przyjaźń Ocha i Tip. Och to Buw, czyli przybysz z innej planety, na której wbija się jej mieszkańcom do głów, że indywidualizm to zło. Pewnego dnia Buwy postanawiają podbić Ziemię.

Och różni się od swoich rodaków. To mądry, pracowity i samotny osobnik, który łaknie przyjaźni i bliskości. „Z punktu widzenia Buwów nie jest idealny. Buwy nie mają przyjaciół, sąsiadów czy rodzin, a Och nie marzy o niczym innym.” - mówi reżyser i dodaje: „To wspaniała, pełna optymizmu postać, która uważa, że przybycie na Ziemię to najlepsze, co spotkało Buwy.”

Przygoda zaczyna się od niefortunnego wydarzenia. Och pragnie zaprosić inne Buwy na imprezę powitalną i niechcący wysyła maila do wszystkich, zamiast do wybranych osób – między innymi do wielkiego wroga Buwów, Gorga. Jak można się domyślać, Buwy nie są zadowolone z takiego obrotu spraw i Och musi uciekać przed ich gniewem.

Poznaje Tipencję „Tip” Tucci – dziewczynkę, która jest skazana na siebie, odkąd Buwy przeniosły Ziemian (w tym jej mamę) w inne miejsce. Tip jest charakterna, bystra i nieustraszona. Tylko jej udało się skryć przed najazdem Buwów.

Początkowo Och i Tip podchodzą do siebie z dystansem, ale zbliżają się do siebie, bo Och może jej pomóc odnaleźć matkę, a ona ma samochód, dzięki czemu mogą poruszać się po Ziemi. To właśnie Tip uczy Ocha przyjaźni, poczucia humoru, sztuki i znaczenia rodziny.

d3jxs9s

Ważną postacią filmu jest Kapitan Smek, któremu powierzono misję schwytania Ocha. Ma trudną osobowość, wydaje mu się, że zawsze ma rację, chętnie przypisuje sobie cudze zasługi i lubi nazywać rzeczy na swoją cześć.

Jego największą zaletą jest... tchórzostwo, czyli cecha ceniona przez Buwy. „Smek jest z siebie bardzo dumny, bo trzykrotnie nagrodzono go Żółtym Sercem – medalem za tchórzostwo, będącym największym z wyróżnień.” - mówi Johnson.

Smek może się też pochwalić połykanie piłek futbolowych – traktuje je jak przysmaki. To nie jedyny ziemski przedmiot, którym się zachwycił i dla którego znalazł swoje własne zastosowanie.

d3jxs9s

Po tym, jak Buwy przybyły na Ziemię, przesiedliły jej mieszkańców – między innymi mamę Tip, Łucję. Dziewczyna robi co w jej mocy, by odnaleźć mamę, a ponieważ jest nietuzinkowa, wszyscy mają nadzieję, że się uda.

„To jeden z najważniejszych i najbardziej wzruszających wątków w filmie. Rozdzielona rodzina się nie poddaje i dokłada wszelkich starań, by znów być razem.” - mówi reżyser.

Wraz z Ochem i Tip zwiedzamy cały świat: Stany Zjednoczone, Francję, Chiny, Australię. Podczas tej wielkiej wyprawy widzimy, jak Buwowie zaludniają Ziemię, poruszając się swoimi pojazdami kosmicznymi. Widzimy też imponujący statek Gorga.

d3jxs9s

Centralą Buwów zostaje Paryż. Nazwali wieżę Eiffla Wielką Anteną i uczynili z niej swoje centrum komunikacji. Właśnie tam Tip i Och szukają Łucji. „Buwowie sprawili, że wieża Eiffla unosi się nad ziemią. Widok jest naprawdę spektakularny.” - zdradza producentka, Susan Buirgy.

Twórcy postawili na znane elementy i na unikatowy, kosmiczny „dizajn”. Buwy mają duże oczy, sześć nóg i uszy, przypominające macki. „Są uroczymi stworzeniami.” - mówi reżyser.

Zmieniają kolor, gdy zmieniają się ich emocje. Żółty oznacza strach, czerwony – złość, a niebieski – smutek.

d3jxs9s

Och przebudowuje samochód Tip i sprawia, że pojazd unosi się na ziemią. Na dodatek porusza się z dużą prędkością, co jest przydatne, gdy trzeba zjechać cały świat. Z przodu zamontowano maszynę do robienia popcornu, a w miejscu radia – maszynę do hot-dogów.

Zamiast dymu, z rury wydechowej wydobywają się bańki. W świecie Buwów wszystko jest okrągłe, w świecie Gorga – trójkątne, a na Ziemi – kwadratowe.

Adam Rex stworzył w swojej książce specyficzny język, będącą buwową interpretacją ludzkiego języka. Filmowcy postanowili rozszerzyć ten pomysł, dlatego w produkcji nie zabrakło zabawnego i ciekawego języka. Buwowie używają zabawnych konstrukcji zdań i używają języka w unikatowy sposób.

d3jxs9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jxs9s