Trwa ładowanie...

Dramat ''Ida'' wśród 10 filmów nominowanych do nagrody filmowej PE - LUX

Dramat ''Ida'' wśród 10 filmów nominowanych do nagrody filmowej PE - LUXŹródło: materiał promocyjny
d1ujcgg
d1ujcgg

Dramat "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego znalazł się wśród 10 filmów nominowanych do nagrody filmowej Parlamentu Europejskiego - LUX. Nominowanych ogłoszono w niedzielę wieczorem podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach.

Wśród nominowanych znalazł się węgierski obraz "White god" ("Feher Isten"), który otrzymał pierwszą nagrodę konkursu "Pewne spojrzenie" (franc.: Un certain regard) w czasie tegorocznego festiwalu w Cannes. W tej samej kategorii wyróżniony został także szwedzki dramat "Turist", który również znalazł się w gronie 10 nominowanych.

Na krótkiej liście filmów, które przejdą do głównej rywalizacji i będą ubiegać się o tegoroczną nagrodę, znajdą się trzy obrazy. Zostaną one ogłoszone pod koniec lipca na konferencji w Rzymie, a następnie, po przetłumaczeniu na wszystkie oficjalne języki UE, na jesieni, odbędą się ich pokazy we wszystkich 28 krajach członkowskich.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w Strasburgu 17 grudnia.

d1ujcgg

Niektóre spośród 10 nominowanych filmów znalazły się w programie 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Poza "Idą" są to: włoski film "The Wonders" ("Le meraviglie"), niemiecki "Stations of the cross" ("Kreuzweg"), słoweński "Class enemy" ("Razredni Sovrażnik"), grecki "Xenia" i austriacki "Macondo".

Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX wieku. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie, przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje też tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny.

Nagroda LUX przyznawana jest od 2007 roku filmom, które promują wartości związane z tożsamością europejską, ukazują zróżnicowanie kulturowe w Europie lub biorą udział w debacie na temat integracji wewnątrz UE. W 2013 roku nagrodę otrzymał film "The Broken Circle Breakdown" ("W kręgu miłości") belgijskiego reżysera Felixa Van Groeningena.

d1ujcgg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ujcgg