#dziejesienażywo: Katarzyna Surmiak-Domańska o Ku Klux Klanie [WIDEO]
- Dzisiejszy Ku Klux Klan jest bardziej niebezpieczny, właśnie dlatego, że sączy ideologie w zupełnie nowym opakowaniu - tłumaczy *Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka książki „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”.*
05.10.2015 14:42
W wydaniu kulturalnym #dziejesienażywo gośćmi Patrycji Wanat byli Katarzyna Surmiak-Domańska oraz dr Łukasz Pawłowski z „Kultury liberalnej”. Tematem rozmowy była sytuacja, w jakiej obecnie znajduje się Ku Klux Klan, oraz wpływ, jaki na obywateli wywiera jego unowocześniona retoryka.
„Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”
Katarzyna Surmiak-Domańska, gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas, miała okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska. Rozmawiała z Wielkimi Magami, Smokami i Kleagle’ami. Zakładała biały kaptur, stała z nimi pod płonącym krzyżem. Dociekała, drążyła, próbowała zrozumieć ich perspektywę.
Obraz, który wyłania się z jej podróży, to poruszający portret Pasa Biblijnego – południowych stanów, które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące „miasta zachodzącego słońca”, w których nie życzono sobie czarnych. Tu krążyły pocztówki upamiętniające lincze na Afroamerykanach. To w tutejszych lasach, dziś coraz częściej, rycerze z pochodniami zbierają się w tradycyjnych kuklos. To „Tu mieszka miłość” – jak można przeczytać w reklamie promującej radio dla dumnych z siebie białych.