#dziejesienazywo: Kobiety w filmie "Carol" [WIDEO]
6 nominacji do Oscara i wyjątkowy duet Cate Blanchett i Rooney Mara, który zagrał jedną z najpiękniejszych historii miłosnych ostatnich lat. Do kin wchodzi "Carol" w reżyserii Todda Haynesa. Z tej okazji w programie #dziejesienazywo o filmie i kobietach w latach 50. porozmawialiśmy z kostiumograf Dorotą Roqueplo oraz kulturoznawczynią Jagodą Murczyńską.
Carol” opowiada nietuzinkową historię miłosną, której dramat rozgrywa się w grze spojrzeń, detalach i kostiumach. Kamera przygląda się z czułością krojom i materiałom wyszukanych strojów oddających ducha epoki, ale melodramat Todda Haynesa to także próba pokazania, jak kobiety patrzą na kobiety.
- Lata 50. w Ameryce to szczególny czas dla kobiet. W czasie wojny kobiety mocno się wyemancypowały, bo mężczyźni pojechali na front. Po wojnie zaczęto z powrotem upychać kobiety w kuchniach. Bohaterki w filmie poprzez swój strój pokazują, że inaczej chcą definiować swoją kobiecość. Każdy z detali opowiada o buncie wobec tego, co nakazuje im społeczeństwo - tłumaczy filmoznawca i kulturoznawczyni Jagoda Murczyńska.
„Carol” jest adaptacją powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There”, „Idola” i „Daleko od nieba”. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki (Rooney Mara) oraz dojrzałej mężatki, w której dorasta decyzja o rozwodzie (Cate Blanchett). Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, szybko przeradzająca się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.
"Carol" w kinach od 4 marca.
Pełny zapis rozmowy o filmie poniżej: