Trwa ładowanie...
dzień świra
17-02-2010 10:07

"Dzień Świra" trafi do poznańskiej opery

"Dzień Świra" trafi do poznańskiej operyŹródło: Kapif.pl
d3smcuq
d3smcuq

Opera na podstawie scenariusza *"Dzień świra" Marka Koterskiego trafi na afisze Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dzieło powstaje na zamówienie teatru.*

Jak powiedział dyrektor naczelny teatru Michał Znaniecki, muzykę komponuje Hadrian Filip Tabędzki, kończą się też rozmowy z reżyserem dzieła.

- Opera na podstawie scenariusza Marka Koterskiego zainauguruje w teatrze sezon 2011/2012, który w naszym teatrze będzie sezonem "męskim": będziemy mówić o mężczyźnie, jego problemach, obsesjach i różnych sposobach na życie - powiedział Znaniecki.

d3smcuq

Jak stwierdził, dzieło będzie pełnowymiarową operą składającą się z dwóch lub trzech aktów.

- Zawarta tam groteska, prawda i smutek naszej codzienności dzięki muzyce uzyska taką formę, która, mam nadzieję, stanie się przebojem operowym. Przy szukaniu reżysera rozglądaliśmy się wśród osób, które były związane z filmem, ale zdecydowaliśmy, że postawimy na ludzi związanych z teatrem operowym, by nie ryzykować dwóch nowości: mało operowego tematu i reżysera, który nie zna materii operowej - powiedział.

Znaniecki dodał, że bardzo pozytywnie do przedsięwzięcia odniósł się Marek Koterski. Jak zapewnił, autor filmu jest w stałym kontakcie z Hadrianem Tabędzkim, aby jego muzyka była zgodna z pierwotnym scenariuszem.

Film Marka Koterskiego "Dzień Świra" miał swoją premierę w 2002 roku, stał się przebojem polskich kin, zdobył też nagrodę Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

d3smcuq

Obraz przedstawia losy Adasia Miauczyńskiego - stałego bohatera filmów Koterskiego. Główna rolę w produkcji zagrał Marek Kondrat.

Bohater filmu to sfrustrowany inteligent, nauczyciel-polonista, rozwiedziony, kochający dorastającego syna. Bohater przeżywa i cierpi za kraj, za miliony, a zabija go chwila obecna, nieznośna powtarzalność codziennych czynności, irytujące kontakty z bliźnimi.

W 2006 roku scenariusz Marka Koterskiego doczekał się adaptacji teatralnej w Teatrze Miejskim w Gdyni. Wówczas spektakl wyreżyserował Tomasz Man, a Miauczyńskiego zagrał Bogdan Smagacki.

Zobacz także:

d3smcuq

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d3smcuq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3smcuq