Trwa ładowanie...

Elliot Goldenthal z nagrodą im. Wojciecha Kilara

Share
Elliot Goldenthal z nagrodą im. Wojciecha Kilara
Źródło: AFP
d2e2lcd

W jeden wieczór Kraków - w ramach 8. Festiwalu Muzyki Filmowej - uczcił dwóch mistrzów: kompozytora Elliota Goldenthala i reżysera Andrzeja Wajdę.

Elliot Goldenthal odebrał w Krakowie - jako pierwszy laureat - nagrodę im. Wojciecha Kilara. To wyróżnienie będzie przyznawane za całokształt twórczości oryginalnym kompozytorom muzyki filmowej, którzy pozostają wierni tradycyjnej sztuce komponowania, piszą utwory, które w oderwaniu od obrazu nie tracą na czytelności, a także sprawnie posługują się językiem muzycznym, kreatywnie operują kolorystyką, barwą i fakturą. Ze statuetką wiąże się możliwość przeprowadzenia sesji nagraniowej z udziałem dowolnej orkiestry z Krakowa lub z Katowic - miast, których prezydenci są fundatorami wyróżnienia.

Elliot Goldenthal to autor muzyki m.in. do "Michaela Collinsa", "Czasu zabijania", "Gorączki", "Wywiadu z wampirem" i wielu dzieł Julie Taymor. Za kompozycję do "Fridy" otrzymał m.in. Oscara. Jest również laureatem Złotego Globu, nominacji do Emmy, statuetek Grammy, Tony i wielu, wielu innych. Tworzy też muzykę symfoniczną, kameralną, operową i teatralną.

d2e2lcd

Kompozytor odebrał statuetkę w trakcie gali koncertowej Scoring 4 Wajda. Wydarzenie to - jak zapowiedzieli organizatorzy - zapoczątkowuje nowy cykl Festiwalu Muzyki Filmowej: gal poświęconych wielkim reżyserom i muzyce, która pojawia się w ich dziełach. W ramach koncertu poświęconego twórczości Andrzeja Wajdy przypomniano jego największe filmy i związane z nimi kompozycje - w tym utwory Wojciecha Kilara, Zygmunta Koniecznego i Krzysztofa Pendereckiego. Reżyser był obecny na gali i publiczność uhonorowała go owacjami na stojąco.

8. Festiwal Muzyki Filmowej potrwa do niedzieli, 31 maja - przed widzami jeszcze wiele koncertów, w tym gala poświęcona muzyce towarzyszącej najpopularniejszym serialom ostatnich lat.

d2e2lcd

Podziel się opinią

Share
d2e2lcd
d2e2lcd