Trwa ładowanie...
moskwa
23-03-2010 11:55

Festiwal Filmów Polskich w Moskwie

Festiwal Filmów Polskich w Moskwie
d1ytwx4
d1ytwx4

W dniach 22-29 kwietnia w stolicy Rosji odbędzie się 3. edycja Festiwalu „Wisła", w czasie którego rosyjska publiczność będzie miała okazję obejrzeć najciekawsze polskie filmy ostatnich lat.

W konkursie głównym znalazło się 13 tytułów. Najlepszy film, wybrany przez członków rosyjskiej Izby Znawców i Krytyków Filmowych, otrzyma festiwalową nagrodę - statuetkę „Białego Słonia".

Festiwal „Wisła" zaprezentuje m.in. film „Mała Moskwa" Waldemara Krzystka. Obraz ten zwyciężył w plebiscycie publiczności na ubiegłorocznym Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Podczas festiwalu zaprezentowana zostanie również ekranizacja znanej rosyjskiemu czytelnikowi powieści Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska" w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

W Moskwie zostanie pokazany również „Dom zły" - najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego. Konkurs uświetnią nagrodzone na festiwalu w Locarno „33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej. „U Pana Boga za miedzą" Jacka Bromskiego czy „Wino truskawkowe" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego to z kolei filmy pokazujące w humorystyczny sposób życie polskiej prowincji.

d1ytwx4

Dla koneserów organizatorzy przygotowali pokazy specjalne filmów Andrzeja Wajdy „Tatarak" i „Katyń". Nowością będzie cykl najciekawszych polskich animacji i przegląd filmów z festiwalu „Łodzią po Wiśle", na którym pokazane zostaną produkcje z łódzkiej PWSFTViT.

Festiwalowi widzowie obejrzą także filmy zrealizowane w projekcie „Polska-Rosja. Nowe spojrzenie", w których obraz Rosji odbija się w ostrym obiektywie młodych polskich reżyserów. Wielbiciele filmów dokumentalnych będą mieli okazję poznać nagradzane polskie produkcje tego gatunku: „Chemię" Pawła Łozińskiego i nominowanego do Oskara „Królika po berlińsku" Bartka Konopki.

Pokazom filmów będą towarzyszyły dodatkowe imprezy - spotkania z twórcami, koncerty oraz wystawy.

We współpracy z Konsulatem Generalnym RP zorganizowana zostanie replika Festiwalu Filmów Polskich „Wisła" w Kaliningradzie. Planowany termin rozpoczęcia tego wydarzenia to 15 maja 2010 r.

d1ytwx4

Więcej informacji o festiwalu „Wisła": www.festiwalwisla.pl.

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d1ytwx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ytwx4