Film o Kaczyńskim? Szczegółowo opisał karierę polityka PiS
Jego metodą uprawiania polityki jest permanentna wojna. Bez wojny Kaczyński nie byłby Kaczyńskim - tak o przywódcy Prawa i Sprawiedliwości opowiada Robert Krasowski w jednej z najciekawszych pozycji o tym polityku.
Kilka miesięcy temu w sieci zaczęła krążyć informacja o tym, że Telewizja Media Narodowe chce zrobić "niezależny" film o Jarosławie Kaczyńskim. Do tego, jak ogłosili, "bez hejtu i wazeliny". Z doniesień wynikało, że za obraz ma odpowiadać Piotr Barełkowski, który na koncie ma pracę przy takich filmach jak "Krzywda" czy "Pyrdalski łącznik". Filmy, o których nikt specjalnie nie słyszał. Za to o zapowiadanej produkcji o Kaczyńskim usłyszało pół internetu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku
"Klucz do Kaczyńskiego"
— Moim celem jest przedstawienie obiektywnego portretu Jarosława Kaczyńskiego. Nie zamierzam ukrywać żadnych kłopotliwych faktów z jego biografii, ale też pokaże prawdę o jego dorobku. W filmie oddam głos apologetom prezesa i jego radykalnym przeciwnikom politycznym. Jesteśmy winni Polakom niezakłamany obraz byłego przywódcy ich państwa - zaznaczał Barełkowski. O sprawie było głośno, ale na stronie zbiórki na film widnieje jedynie 1,3 tys. zł.
Dobrą inspiracją dla twórców filmowych wydaje się książka Roberta Krasowskiego, którą można od niedawna poznać dzięki audiobookowi Audioteki - "Klucz do Kaczyńskiego". Opowieść o polityku czyta Bartosz Głogowski i możecie być pewni, że łatwo się od tego audiobooka nie oderwiecie.
W "Kluczu do Kaczyńskiego" posłuchacie o tym, jak tworzyła się kariera tego polityka. Wydaje się, że każdy wie o nim już wszystko, ale tu można się nieźle zdziwić co rozdział. Krasowski sięga lat 80. i początków działalności Kaczyńskiego u boku brata, Lecha.
- Jarosław Kaczyński nigdy nie chciał rządzić, nie miał takiej potrzeby. Nie kusił go żaden z wymiarów władzy – ani nie chciał się napawać jej posiadaniem, ani nie miał ambicji zmiany rzeczywistości własnymi rękami. Stworzył kilka projektów głębokiej zmiany realiów, ale nie on był ich adresatem, lecz jego brat. W rodzinnym podziale pracy Lech był przeznaczony na władcę, on miał zmieniać Polskę, Jarosław miał być szefem jego politycznego zaplecza oraz głównym doradcą. Gdy brata zabrakło, spełniał się w roli psa ogrodnika. Odganiał innych od czegoś, czego sam nie lubił - opowiada autor.
- Jarosław nigdy nie marzył o władzy, zawsze marzył o partii. Ale nie tylko. Chciał być także liderem opinii. Jego potrzeba umysłowej dominacji jest tak silna, że najkrótsza charakterystyka Kaczyńskiego brzmiałaby następująco: jest politykiem, który nie chce władzy, nieopanowanie natomiast pragnie dożywotniego miejsca w polityce oraz intelektualnego przywództwa - wskazuje Robert Krasowski.
Opowiadając o tym, że Kaczyńskiego interesowała przede wszystkim partia, punktuje, że w czasach, gdy PiS było przy władzy, prezes "karmił partię, by najadła się za wszystkie czasy" i by "zapamiętała sytość okresu zwycięstwa", bo już myślał przede wszystkim o tym, co będzie, gdy trafi do opozycji. Czy to się nie potwierdza w ostatnich doniesieniach z dzisiejszego rządu, który rozlicza PiS? - Sam zachowywał się jak imigrant, który wiecznie nie dojada, bo wszystko odkłada na powrót - mówi autor.
Co jeszcze opowiada o Jarosławie Kaczyński, którego nazywa jedną z najważniejszych politycznych figur III RP, o którego horyzont zawsze wyznaczało dozgonne panowanie nad PiS-em? Jaką rolę w tej historii odgrywa Antonii Macierewicz? O co martwi się Kaczyński, gdy wstaje rano i idzie do pracy? "Klucz do Kaczyńskiego" w formie audiobooka Audioteki to wyjątkowo ciekawa pozycja.
"Mocne, ale prawdziwe: Polska jest na skraju nędzy. Tymi słowami zdobył poparcie, a później całe życie poświęcił na to, aby to udowodnić. Warto znać prawdę. Kiedy wszyscy są mądrzy, zdrowi, bogaci Kaczyński czuje się samotny, nie potrzebny. Więc realizuje swój plan chaosu, zamętu, aby pokazać, że jednak jest potrzebny, ale sam nie wie do czego" - pisze jeden ze słuchaczy Audioteki w komentarzu do audiobooka. Warto posłuchać i sprawdzić, jak budował swoją karierę Kaczyński.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" mówimy o rewolucji w HBO Max, które zmieniło się w krótkie Max. Ile to kosztuje? Co można oglądać? Przy okazji wspominamy wstrząsające sceny z "Rodu smoka", który wraca z 2. sezonem. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: