Filmy animowane - TOP 10. Najlepsze rysunkowe (i nie tylko) produkcje w historii
23.06.2017 | aktual.: 26.04.2019 13:07
Filmy animowane potrafią zachwycić zarówno młodszych, jak i dorosłych widzów. Niektóre produkcje z tego gatunku stały się wręcz legendami.
Wiele osób słysząc o filmach animowanych, automatycznie utożsamia je z kolorowymi bajkami dla dzieci. Dzisiejsze kino ma jednak o wiele szersze spojrzenie na rysunkowe produkcje. Często bowiem zdarza się, że przez swoją formę oraz poruszaną tematykę są one bardziej przeznaczone dla dorosłego widza. Animacje za każdym razem zachwycają przede wszystkim realizacją oraz nieograniczoną wyobraźnią twórców. Mowa tu zarówno o trójwymiarowych dziełach studia Pixar, jak i posiadających rzeszę fanów na całym świecie filmach anime. W do polskich kin weszła właśnie kolejny animowany obraz, któremu zdecydowanie warto poświęcić nieco więcej uwagi. Nominowany do Oscara "Czerwony żółw" Michaela Dudoka de Wita to pełna fantazji oraz niesamowitego piękna historia rozbitka, który trafia na bezludną wyspę. Początkowo mężczyzna chce jak najszybciej się ewakuować, ale po jakimś czasie docenia urok nowego miejsca.
Z okazji premiery "Czerwonego żółwia' przedstawiamy listę najlepszych filmów animowanych w historii kina.
Spirited Away: W krainie Bogów
Listę najlepszych filmów animowanych wszech czasów otwiera "Spirited Away: W krainie Bogów". Anime Hayao Miyazakiego wyprodukowane zostało przez słynne studio Ghibli. Nagrodzona Oscarem produkcja to historia dziewczynki o imieniu Chihiro, która wraz ze swoimi rodzicami trafia przez przypadek do opuszczonego wesołego miasteczka. Główna bohaterka odkrywa po jakimś czasie, że park rozrywki jest w rzeczywistości mroczną krainą rządzoną przez złą czarownicę. Rodzice Chihro złapani w pułapkę zostają zamienieni w świnie. Dziewczyna rozpoczyna podróż, która ma przywrócić mamie i tacie dawną postać.
Mary i Max
"Mary i Max" w reżyserii Adama Elliota to przejmująca historia ukazująca siłę przyjaźni. Ośmioletnia Mary nawiązuje korespondencyjny kontakt z mieszkającym na drugim końcu świata Maxem. Mężczyzna jest samotny, cierpi na zaburzenia psychiczne i ma w swoim życiorysie kilka naprawdę dziwnych przygód. O wszystkich opowiada w listach Mary. Ona sama nie ma w domu łatwego życia z dziwacznym ojcem oraz matką alkoholiczką. Ich przyjaźń trwa ponad dwie dekady, w końcu bohaterowie postanawiają się spotkać. Film przesiąknięty jest czarnym humorem, który nadaje mu wyjątkowego charakteru.
Księżniczka Mononoke
"Księżniczka Mononoke" uznawana jest za prawdziwy klasyk gatunku anime i jedno z największych osiągnięć wspomnianego już studia Ghibli. Film Hayo Miyazakiego ukazuje losy wojownika Ashitakiego, który broni swojej rodzinnej wioski przez złym potworem. Bohater zwycięża, ale w czasie walki rzucony zostaje na niego urok. Jedyną osobą, która może zdjąć zły czar jest legendarny bóg zwierząt. Ashitaki wyrusza więc w niebezpieczną podróż. Wkrótce przyjdzie mu stanąć w samym centrum konfliktu między cywilizacją a naturą. Po stronie tej drugiej znajdzie się tytułowa księżniczka Mononoke wychowana przez białą wilczycę.
Król Lew
Ranking najlepszych filmów animowanych nie mógłby obejść się bez produkcji Disneya. Nasz wybór padł na legendarnego już "Króla Lwa" Roba Minkoffa i Rogera Allersa. Zdobywca dwóch Oscarów opowiada o następcy tronu dżungli - Simbie. Mały lew pada ofiarą spisku swojego wuja Skazy. Ten doprowadza bowiem do śmierci ojca głównego bohatera. Targany wyrzutami sumienia dziedzić opuszcza swoją rodzinę. Po jakimś czasie Simba uznaje jednak, że powinien upomnieć się o należną mu władzę. Tymczasem w królestwie rządzonym przez Skazę zaczyna powiększać się kryzys. Główny bohater powraca, by ujawnić prawdę o śmierci swojego ojca.
Ghost in the Shell
W marcu tego roku na ekrany kin weszła filmowa wersja "Ghost in the Shell". Produkcja Ruperta Sandersa nie zbliżyła się ani na krok do słynnego anime z 1995 roku autorstwa Mamoru Oshiiego, które zgodnie uznaje się za jeden z najlepszych obrazów gatunku. Utrzymana w cyberpunkowym świecie animacja ukazuje kulisy poszukiwań groźnego hakera. W ślad za nim wyrusza para agentów ze specjalnego oddziału zajmującego się przestępczością w sieci.
Ruchomy zamek Hauru
"Ruchomy zamek Hauru" to kolejna produkcja Hayao Miyazakiego w niniejszym zestawieniu. Film przedstawia perypetie Sophie, która zostaje zmieniona przez czarownicę w staruszkę. Główna bohaterka trafia do dziwnego zamku należącego do tytułowego czarodzieja Hauru. Panujący w nim demon składa Sophie propozycje - jeśli uwolni ona jego moc, ten przywróci jej młodość. Dziewczyna staje przed ogromnym dylematem moralnym.
Shrek
Filmy animowane to także trójwymiarowe produkcje komputerowe, które od kilkunastu lat cieszą się wielką popularnością. Jednym z pierwszych filmów tego typu, który odniósł ogromny sukces, jest oczywiście Shrek Andrew Adamsona i Vicky Jenson. Uhonorowana Oscarem produkcja skupia się na postaci samotnego ogra. Główny bohater sieje postrach wśród ludzi, którzy wolą omijać szerokim łukiem jego posesję położną na bagnach. Pewnego razu na podwórku Shreka zjawiają się liczne magiczne stworzenia wygnane z królestwa Lorda Farquaada. Ogr wyrusza do króla, by ten zabrał z powrotem wynaturzeńców, którzy zakłócają spokój na bagnach. Lord zgadza się, jednak stawia jeden warunek - Shrek musi uwolnić specjalnie dla niego piękną Księżniczkę Fiony z wieży strzeżonej przez smoka. Zielony bohater zgadza się na taki układ i wraz z gadającym osłem wyruszają na pełną wrażeń wyprawę, której finał zaskoczy każdego.
Rodzinka Yamadów
Kolejną pozycję na liście najlepszych filmów animowanych zajęła "Rodzinka Yamadów" Isao Takahaty. Tytułowa familia składa się z nudnego taty Takashiego, zwariowanej mamy Matsuko, gadatliwej i wybuchowej babci Shige, rozkapryszonego syna Noboru i córki o dużym głosie Nonoko. Yamadowie mieszkają w Tokio i wiodą pozornie normalne życie. I właśnie w tej prozaiczności kryje się największa magia, która sprawia, że film staje się po prostu wyjątkowy. Ukazuje on bowiem istotę rodzinnej miłości, o której często zapominamy na co dzień.
Toy Story
"Toy Story" Johna Lassetera należy do grona największych dzieł studia Pixar. To właśnie od tego filmu zaczęła się na dobre owocna współpraca wytwórni z Dinseyem. Produkcja przedstawia perypetie zabawek pewnego chłopca, które pod nieobecność ludzi ożywają. Liderem w pokoju malca jest kowboj Chudy. Jego pozycja zostaje jednak zachwiana, gdy nowym ulubieńcem Andy'ego staje się astronauta Buzz Astral. Między zabawkami dochodzi do konfrontacji. Nowy pupil dziecka nie zdaje sobie sprawy, że w rzeczywistości jest plastikową marionetką pozbawioną nadprzyrodzonych mocy.
Sekrety morza
Listę najlepszych filmów animowanych zamykają "Sekrety morza" Tomma Moore'a. Główną bohaterką produkcji jest Sirsza, która w dniu swoich szóstych urodzin przeżywa wyjątkową przygodę. Zniesmaczona zachowaniem starszego brata i babci znajduje w tajemniczej skrzyni płaszcz. To mało istotne z pozoru wydarzenie staje się początkiem pięknej podróży, dzięki której Sirsza pozna prawdę o przeszłości swojej matki, a także dowie się, ile znaczy dla niej rodzina.