Francuzi rzucają wyzwanie. Obrazoburczy film kandydatem do Oscara
Francuzi wybrali swojego kandydata w walce o Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". Stał się nim budzący ogromne kontrowersje "Titane". Dla jednych arcydzieło współczesnej kinematografii, dla innych obrzydliwy, intelektualny bełkot.
Francuscy filmowcy lubią prowokować i przekraczać kolejne granice artystycznej ekspresji. Od czasu do czasu podrzucają taki "eksperyment" Amerykańskiej Akademii Filmowej, która na ogół nie wie, co z nim zrobić. Dlatego odwaga komisji oscarowej z Francji najprawdopodobniej nie zostanie nagrodzona i "Titane" nie stanie się jednym z bohaterów gali wręczenia nagród Akademii Filmowej. Jej członkowie na zdobywcę Złotej Palmy w Cannes spojrzą raczej jak na intrygujące, surrealistyczne działo. Tak absurdalne, że największym mistrzostwem jest znalezienie w nim sensu i przesłania.
Fabułę "Titane" trzeba trochę streścić, aby zrozumieć, jak wielce jest ona oryginalna. Bohaterka film Alexia uczestniczyła w dzieciństwie w poważnym wypadku samochodowym. Z tego wydarzenia ma pamiątkę na całe życie, tytanową płytkę w głowie. Wypadek nie pozostawił w psychice dziewczynki żadnego lęku przed samochodami. Wręcz przeciwnie. W bohaterce rozwija się dziwny pociąg do czterokołowych pojazdów, który z czasem przeradza się w romantyczną i namiętną miłość.
W dorosłym życiu Alexia jest tancerką w nocnym klubie, gdzie eksponuje ciało na maskach aut. Poza pracą szuka swojego miejsca. A to kogoś zamorduje, a to odda się jakiemuś samochodowi. Ale to dopiero początek historii. Okazuje się, że seks z samochodem też może mieć określone konsekwencja. Alexia zachodzi w ciążę, urodzi hybrydowe dziecko, a z jej piersi zamiast mleka sączyć się będzie olej napędowy.
Fabuła "Titane" na pewno może szokować. Krytyk Nicholas Barber słusznie zauważa, że reżyserka Julia Ducournau "na początku filmu dotarła do granic konwencjonalnego kina, a potem zrobiła krok do przodu". Może nawet więcej niż jeden krok. Według stacji BBC "Titane" jest najbardziej szokującym filmem XXI w. Słyszymy, jak zgniatane są kości, widzimy odchodzącą skórę, a publiczność krzywi się, skowyczy i wzdycha".
Polska premiera filmu zaplanowana została na 14 stycznia 2022 r. Skrócona lista kandydatów do Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" zostanie ogłoszona 21 grudnia 2021 r. Nominacje poznamy 8 lutego 2022 r.