Trwa ładowanie...
d1m69gd

Freddie Mercury

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Stone Town, Zanzibar

Filmografia:
Dyskografia:

Mr. Bad Guy (1985) - solowy album studyjny
Barcelona (1988) - album studyjny nagrany we współpracy ze śpiewaczką operową Montserrat Caballé

d1m69gd
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Freddie Mercury to ikona muzyki rockowej, wokalista zespołu Queen i autor utworów takich jak "Bohemian Rhapsody", "Don't Stop Me Now" czy "We Are the Champions".

Freddie Mercury – krótka biografia

Freddie Mercury urodził się w 1946 roku w Zanzibarze (Tanzania) jako Farrokh Bulsara i większość dzieciństwa spędził w Indiach. Do Anglii wyjechał z rodziną w wieku 18 lat, by uciec przed trwającą w Zanzibarze w 1964 roku rewolucją.

Podczas studiów w Londynie Mercury poznał Briana Maya i Rogera Taylora. Przyłączył się do nich i został wokalistą ich zespoły Smile. W 1971 roku do grupy muzycznej dołączył John Deacon i wspólnie artyści założyli zespół Queen. Nazwę wybrał Mercury. W tym samym okresie artysta zmienił swoje nazwisko i od tamtej pory był znany jako Freddie Mercury.

Przełomowy dla zespołu okazał się singiel "Bohemian Rhapsody", który powstał w 1975 roku – napisał go Freddie Mercury. W kolejnych latach Queen odnosił coraz większy sukces, a koncerty grupy muzycznej były niepowtarzalnym doświadczeniem m.in. ze względu na charyzmę lidera. Odpowiednio w 1985 i 1988 roku ukazały się też dwa solowe albumy Freddiego Mercury'ego – "Mr. Bad Guy" i "Barcelona" .

Freddie Mercury zmarł w wieku 45 lat – zachorował na grzybicze zapalenie płuc, które było wynikiem osłabienia wywołanego przez AIDS.

Freddie Mercury – soundtracki filmowe

Pierwsza piosenka w karierze solowej Freddiego Mercury'ego nosiła tytuł "Love Kills". Trafiła ona do soundtracku nowego wydania filmu "Metropolis" z 1984 roku. Oryginalny film to produkcja z 1927 roku, która doczekała się kilkunastu różnych ścieżek dźwiękowych, tworzonych na przestrzeni lat przez różnych artystów. Nagranie z 1984 roku opracował Giorgio Moroder – miało ono 80 minut i stylistykę pop, obok Freddiego Mercury'ego zaśpiewali tam m.in. Bonnie Tyler, Jon Anderson, Billy Squier i Pat Benatar.

Piosenkę "Love Kills" można też usłyszeć podczas napisów końcowych komedii sensacyjnej "W krzywym zwierciadle: Strzelając śmiechem" (1993).

Wraz z zespołem Queen Freddie Mercury wydał też ścieżkę dźwiękową do filmu "Flash Gordon" (1980). Na krążku znalazły się utwory napisane przez Mercury'ego, w tym "Ming's Theme (In the Court of Ming the Merciless)" , "The Ring (Hypnotic Seduction of Dale)", "Football Fight" i "Vultan's Theme (Attack of the Hawk Men)". Wspólnie z Howardem Blakiem napisał też "The Kiss (Aura Resurrects Flash)".

Kilka piosenek zespołu Queen zostało stworzonych specjalnie do soundtracku filmu fantasy "Nieśmiertelny" (1986). Były to utwory "One Year of Love", "A Kind of Magic", "Who Wants to Live Forever", "Hammer to Fall" i "Princes of the Universe". Autorem tekstu do tego ostatniego był Freddie Mercury.

Filmy o Freddiem Mercurym

Przez lata powstało kilka filmów o charakterze dokumentu lub biografii skupiających się na życiu i karierze Freddiego Mercury’ego oraz historii zespołu Queen. Można tu wspomnieć biografię dokumentalną "Freddie Mercury, the Untold Story" (2000) oraz dokument "Freddie Mercury - wielki mistyfikator" (2012) w reżyserii Rhysa Thomasa.

Jednak największą i najgłośniejszą o losach ikonicznego frontmana i Queen okazał się dramat biograficzny "Bohemian Rhapsody" z 2018 roku. W tej produkcji w postać Freddiego Mercury’ego wcielił się Rami Malek, zdobywając za swój występ Oscara.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m69gd
d1m69gd
d1m69gd
d1m69gd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj