Skoro twórcom *"Veroniki Mars" się udało, to czemu miałoby się nie udać nam? "HEL" w reżyserii Katii Priwiezienciew oraz Pawła Tarasiewicza jest polskim filmem pełnometrażowym, w którego powstanie może zaangażować się każdy z widzów.*
Debiutancki obraz młodych polskich filmowców rozpoczął kampanię na jednym z najbardziej znanych serwisów crowdfundingowych na świecie. O tym jak trudno w dzisiejszych czasach zrobić dobry film i jeszcze do tego zebrać na niego pieniądze, wiedzą chyba wszyscy, nawet ci nie związani z branżą filmową. Zdając sobie jednak sprawę z siły i wielkiego potencjału sieci społecznościowych, twórcy filmu "HEL" postanowili zwrócić się o pomoc do Internautów w dokończeniu swego dzieła i rozpoczęli kampanię w serwisie Indiegogo.com mającą na celu zebranie brakującej kwoty potrzebnej na dokończenie ich filmu.
W ten sposób każdy potencjalny widz może mieć swój wkład w jego powstanie. Istotną informacją jest to, że "HEL" nie jest projektem amatorskim. Tworzą go młodzi, ale doświadczeni filmowcy. W rolach głównych zobaczymy m.in. Marcina Kowalczyka, który po roli Magika w „Jesteś Bogiem” z miejsca stał się jednym z najlepiej zapowiadających się aktorów młodego pokolenia. Partneruje mu Philip Lenkowsky – doświadczony aktor amerykański, znany z ról epizodycznych w filmach Woody’ego Allena oraz Milosa Formana oraz takich serialach jak „Z Archiwum X”, „Californication” „Cudowne lata”, „Ostry dyżur”.
Za reżyserię odpowiadają Paweł Tarasiewicz – absolwent łódzkiej filmówki, który ma już na koncie liczne krótkometrażówki oraz teledyski, a także Katia Priwiezienciew, absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Akcja filmu rozgrywa się w Polsce, na półwyspie helskim. Na okres zimowy cały półwysep zostaje odcięty od reszty świata. W niewyjaśnionych okolicznościach trójka młodych turystów zostaje zamordowana. Tajemnica zbrodni łączy ze sobą młodego chłopaka Kaila (Marcin Kowalczyk) oraz Milę (w tej roli debiutująca na na ekranie Małgorzata Krukowska), striptizerkę w lokalnym barze. Głównym podejrzanym jest znerwicowany i cierpiący na zaburzenia koncentracji Jack (Philip Lenkowsky), amerykański pisarz, który przyjechał na półwysep helski prosto z Kalifornii w poszukiwaniu pomysłów na nowy scenariusz. Wkrótce śledztwo odkryje mroczne sekrety skrywane na małym, odciętym od świata i na pozór spokojnym półwyspie.
Warte uwagi jest to, że "HEL"został już nakręcony. W chwili obecnej obraz przechodzi proces post-produkcji i montażu. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu, Internauci, którzy zechcą wesprzeć ów projekt, mają świadomość tego, że nie startujemy od zera. W chwili obecnej istnieje już tzw. surowa wersja filmu, a na jej podstawie zaprezentowaliśmy teaser, który nakreśla w dużej mierze to, jaki charakter będzie mieć całość. Każdy kto zechce wesprzeć "HEL" wie od początku na co się pisze. Strona "HEL" na Indiegogo >>>
Indiegogo powstało w 2008 roku i jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych stron crowdfundingowych na świecie. Każdego miesiąca użytkownicy portalu przeznaczają miliony dolarów łącznie na wsparcie interesujących działań z dziedziny fotografii, designu, mody, muzyki i filmu. Są tu zarówno amatorskie projekty, jak i te tworzone przez doświadczonych twórców, a nawet znane gwiazdy filmowe. W zeszłym roku nie kto inny jak sam James Franco wystartował na Indiegogo z projektem „Palo Alto Stories” i zebrał na niego ponad 300 tysięcy dolarów. Także na Idniegogo, twórcy dokumentu „Life Itself” poświęconego pamięci zmarłego niedawno legendarnego krytyka Rogera Eberta zebrali ponad 150 tysięcy dolarów. W tym roku ”Life Itself”: miało swoją premierę podczas festiwlu fimowego w Sundance! Czym jest crowdfunding? To stosunkowo młoda forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność internetową. Opiera się to na dużej liczbie drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane
projektem. W Polsce zjawisko to jest także spotykane pod nazwą „finansowanie społeczne”.
* AMONDO Films* to fundacja jednocząca międzynarodowych twórców filmowych. Jej głównym celem jest promowanie kinematografii poprzez serie wydarzeń kulturalnych, warsztatów, pokazów filmowych, a przede wszystkim poprzez robienie filmów.