Trwa ładowanie...

"Historia Roja": historyk i publicysta rozmawiają o Żołnierzach Wyklętych [WIDEO]

Share
"Historia Roja": historyk i publicysta rozmawiają o Żołnierzach Wyklętych [WIDEO]
d3c4jg8

Z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wchodzącej do kin "Historii Roja" w reżyserii Jerzego Zalewskiego, w programie #dziejesienazywo odbyła się rozmowa poświęcona skomplikowanej historii Żołnierzy Wyklętych, przez jednych nazywanych bohaterami, przez innych - elementem nowego mitu założycielskiego IV RP. Gośćmi programu byli prof. Grzegorz Motyka z Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz publicysta Jakub Majmurek.

"Historia Roja" jest pierwszym filmem fabularnym, podejmującym temat Żołnierzy wyklętych. Akcja rozpoczyna się wiosną 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

d3c4jg8

Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Film uzyskał Patronat Honorowy Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.

"Historia Roja" w kinach od 4 marca

d3c4jg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c4jg8
d3c4jg8