Trwa ładowanie...

Ich odwaga rzuciła tyranów na kolana! Film "Legiony" zachwyci widzów

Mieli za nic tyranów, a miłość i młodość były ich największą siłą. 6 sierpnia 2019 r. obchodzono 105. rocznicę Wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów. Spektakularny obraz legendarnego wydarzenia wejdzie do kin 20 września.

Ich odwaga rzuciła tyranów na kolana! Film "Legiony" zachwyci widzówŹródło: Materiały prasowe
d5bxnu1
d5bxnu1

Obchodzona dziś rocznica, to jedna z dat, które złotymi literami zapisały się w historii polskich dążeń niepodległościowych. Dokładnie 105 lat temu, 6 sierpnia 1914 roku, z krakowskich Oleandrów na ziemie zaboru rosyjskiego wyruszyła I Kompania Kadrowa. Oddział składał się z 144 żołnierzy, którzy byli słuchaczami szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich.

Zobacz zwiastun filmu:

To właśnie te organizacje miały za zadanie wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Żołnierze obalili słupy graniczne państwa zaborczego i wyswobodzili z rąk rosyjskich wiele miejscowości położonych na kielecczyźnie. "Kadrówka” została wysłana na tereny wroga przez bezpośredni rozkaz Józefa Piłsudskiego, który w dniu sformowania I Kompanii wygłosił płomienne przemówienie:

"Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały.(...) Żołnierze!... Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. (…) Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię”.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Symbolika Oleandrów jako narodzin Legionów i początku walk niepodległościowych jest nie do przecenienia. 6 sierpnia 1922 roku uchwałą Pierwszego Zjazdu Legionowego w dawnym Domu Legionisty powołano do życia Muzeum Czynu Niepodległościowego – nie przetrwało ono jednak okupacji. Podczas II wojny światowej Dom służył za siedzibę Dowództwa SS i granatowej policji, a związek Legionistów Polskich został zdelegalizowany. W czasach PRL władze komunistyczne także robiły wszystko, by zatrzeć pamięć o "Kadrówce”, więc dom został odebrany kombatantom na następne lata. Eksponaty z przedwojennego muzeum przez dekady poukrywane były w klasztorach i prywatnych zbiorach i tak przetrwały aż do 1989 roku, kiedy Dom im. Józefa Piłsudskiego został ponownie przeznaczony na miejsce upamiętnienia wymarszu I Kompanii Kadrowej na tereny zaboru rosyjskiego.

d5bxnu1

Symboliczne znaczenie Oleandrów, porywająca przemowa Józefa Piłsudskiego i spektakularne walki, który przyniosły nam niepodległość – wszystko to w emocjonującym widowisku historycznym – "Legiony”, który trafi na ekrany kin już 20 września.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d5bxnu1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bxnu1