ycipk-1kiril

Tylko w WP: Zobacz pierwszy zwiastun megahitu "Legiony"

Sceny batalistyczne jakich w polskim kinie jeszcze nie było! "Legiony" to epickie widowisko o młodości, miłości i wolności w kinach już od 20 września 2019 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Legiony" są obecnie jedną z najdroższych polskich produkcji
"Legiony" są obecnie jedną z najdroższych polskich produkcji (PAP, Fot: Przemysław Piątkowski)
ycipk-1kiril

Ponad 104 lata temu, 13 czerwca 1915 r., II Brygada Legionów Polskich przeprowadziła natarcie, które miało wyprzeć Rosjan ze wsi Rokitna. Atak drugiego szwadronu ułanów przeszedł do historii i stał się synonimem polskiej odwagi i bohaterstwa. Brawurowa szarża 64 żołnierzy na kilka linii okopów przeraziła Rosjan. Taktyczny rozkaz austriackiego dowódcy, w praktyce, oznaczał jednak pewną śmierć wielu legionistów, o czym wiedział dowódca polskiej brygady, rotmistrz Zbigniew Dunin Wąsowicz.

Zobacz zwiastun filmu:

ycipk-1kiril

By zminimalizować straty, zdecydował się na atak tylko jednym szwadronem i osobiście poprowadził kawalerzystów do bitwy. W ciągu kilkunastu minut ułani przedarli się przez trzy linie wroga i wjechali na wzgórze za nimi, wznosząc szable w geście zwycięstwa. Wbrew późniejszej legendzie, straty Polaków nie były ogromne: zginęło siedemnastu ułanów, w tym rotmistrz Dunin-Wąsowicz i porucznik Topór-Kisielnicki, wielu odniosło poważne obrażenia. Brawurowa starsza spowodowała, że Rosjanie porzucili swe pozycje i wycofali się.

Zobacz też: "Legiony": Sceny batalistyczne jakich w polskim kinie jeszcze nie było!

W 1917 r. uczestnicy szarży i rodziny poległych otrzymali "Krzyż Rokitniański”. Dopiero w wolnej Polsce szczątki ułanów poległych w szarży pod Rokitną ekshumowano i przeniesiono na wydzieloną kwaterę Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, gdzie marszałek Józef Piłsudski udekorował trumny poległych krzyżami Virtuti Militari. W II Rzeczypospolitej bitwa pod Rokitną stała się symbolem bezgranicznego poświęcenia i bohaterstwa legionistów.

Wierne odwzorowanie bitwy będzie można podziwiać na wielkim ekranie w filmie "Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Filmowa superprodukcja wejdzie na ekrany polskich kin już 20 września 2019 r.

ycipk-1kiril
Polub WP Film
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1kiril

ycipk-1kiril
ycipk-1kiril