Jessica Lange
Jedna z najbardziej cenionych aktorek amerykańskich średniego pokolenia. Zdobywczyni dwóch Oscarów, która do przemysłu filmowego weszła szturmem, dzięki spektakularnemu debiutowi w remake’u „King Konga” z 1976 roku, z miejsca zyskując status jednej z najbardziej pożądanych gwiazd.
07.03.2011 15:23
Urodziła się 20 kwietnia 1949 roku w Cloquet w stanie Minnesota w rodzinie komiwojażera. Jej pochodzenie wskazuje na polskie i fińskie korzenie.
Studiowała aktorstwo w Paryżu, chłonąc artystyczną atmosferę stolicy Francji okresu kontrkultury, później pracowała jako modelka dla jednej z nowojorskich agencji, zanim spotkała na swej drodze producenta Dino De Laurentiisa, który zachwycony urodą Jessiki, powierzył jej główną rolę żeńską we wspomnianym już „King Kongu” (1976, Złoty Glob dla Najlepszej Debiutantki).
Kolejne propozycje posypały się szybko, Lange jednak od początku skrupulatnie dokonywała ich wyboru.
W 1979 roku zagrała u Boba Fosse’a w musicalu „Cały ten zgiełk”, a w 1981 – u boku Jacka Nicholsona w remake’u thrillera „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” Boba Rafelsona.
** Tytułowa rola „Frances” Farmer (1982) u boku przyszłego, wieloletniego partnera w życiu i na ekranie - Sama Sheparda, przyniosła jej nominację do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę aktorską na MFF w Moskwie, a pochodząca z tego samego roku, pamiętna kreacja u boku Dustina Hoffmana w komedii Sydneya Pollacka „Tootsie” (1982) – Oscara, Złoty Glob, nominację do BAFTA oraz liczne nagrody krytyków.**
Kolejne nominacje do Nagród Akademii dostała: za kreację u boku Sama Sheparda w „Pułapce” (1984, również nominacja do Złotego Globu), jako znana gwiazda muzyki country w „Słodkich marzeniach” Karela Reisza z Edem Harrisem (1985) oraz za występ w roli prawniczki – imigrantki z Węgier broniącej ojca oskarżonego o zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej w filmie „Pozytywka” (1989, również nominacja do Złotego Globu).
** Drugiego Oscara (pierwszego za rolę pierwszoplanową) i statuetkę Złotego Globu przyniosła jej kreacja w romansie wojennym „Blue Sky” (1994) Tony’ego Richardsona z Tommym Lee Jonesem. Trzeci Złoty Glob i pierwszą nominację do Emmy dostała za występ w telewizyjnej adaptacji „Tramwaju zwanego pożądaniem” (1995) Glenna Jordana, z Alekiem Baldwinem i Diane Lane, zaś trzy pozostałe nominacje: za rolę w dramacie TV „O Pioneers!” (1992) Glenna Jordana, za występ u boku Michelle Pfeiffer w filmie „Tysiąc akrów krzywd” (1997) oraz za rolę u boku Toma Wilkinsona w głośnym dramacie TV „Normalny” (2003, również nominacja do Emmy).**
Ponadto aktorka pojawiła się w tak znanych produkcjach jak: „Zbrodnie serca” (1986) Bruce’a Beresforda z Diane Keaton, Sissy Spacek i Samem Shepardem, „Przylądek strachu” (1991) Martina Scorsese z Robertem De Niro, Nickiem Nolte i Juliette Lewis, przygodowy „Rob Roy” (1995) z Liamem Neesonem, ekranizacja szekspirowskiego „Tytusa Andronikusa” (1999) z Anthonym Hopkinsem, „Duża ryba” Tima Burtona (2003), „Nie wracaj w te strony” Wima Wendersa (2005, film powstał w oparciu o scenariusz i z współudziałem Sama Sheparda) oraz „Broken Flowers” (2005) Jima Jarmuscha, gdzie zagrała jedną z byłych kochanek Billa Murraya.
Oprócz występów w filmie, Lange od początku kariery z powodzeniem występuje również na scenie.