Trwa ładowanie...

"Jeszcze dzień życia": Polacy z szansą na Oscara. Silna konkurencja

Poznaliśmy 32 tytuły pełnometrażowych filmów animowanych, które zostały zgłoszone do wyścigu po Oscary. Wśród nich znalazły się takie przeboje jak "Kraina Lodu 2" czy "Toy Story 4", ale pojawił się też polski wątek. Zaskoczeniem jest brak zgłoszenia wielkiego hitu Disneya.

"Jeszcze dzień życia": Polacy z szansą na Oscara. Silna konkurencjaŹródło: Materiały prasowe
dt23afj
dt23afj

Polsko-hiszpańska koprodukcja "Jeszcze dzień życia" ("Another Day of Life") będzie brana pod rozwagę przez członków Akademii Filmowej, typujących kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Dzieło duetu reżyserskiego Damian Nenow (Platige Image) i Raúl de la Fuente było już wielokrotnie nagradzane na światowych festiwalach, ale w przypadku Oscarów będzie musiało rywalizować z hitami Disney Pixar, Dreamworks czy Netfliksa.

"Jeszcze dzień życia" to hybryda dokumentu i animacji. Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 r. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.

"Jeszcze dzień życia" studia Platige Image ma szansę na Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany "Jeszcze dzień życia"/Materiały prasowe
"Jeszcze dzień życia" studia Platige Image ma szansę na Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany Źródło: "Jeszcze dzień życia"/Materiały prasowe

32 tytuły zgłoszone do Oscarowej rywalizacji to mieszanka niezależnych produkcji i wysokobudżetowych hitów znanych na całym świecie. Mamy więc "Toy Story 4", "Angry Birds 2" czy "Krainę Lodu 2", ale także malezyjską animację komputerową "Upin & Ipin: The Lone Gibbon Kris" i "Buñuel in the Labyrinth of the Turtles" z Hiszpanii.

dt23afj

Sporym zaskoczeniem może być decyzja Disneya, który nie zgłosił do konkurencji nowej wersji "Króla Lwa". Przypomnijmy, że oryginał z 1994 r. zdobył dwa Oscary (za muzykę i piosenkę "Can You Feel the Love Tonight"), a był nominowany w czterech kategoriach.

"Jeszcze dzień życia" studia Platige Image ma szansę na Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany "Klaus"/Materiały prasowe
"Jeszcze dzień życia" studia Platige Image ma szansę na Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany Źródło: "Klaus"/Materiały prasowe

Po raz pierwszy w historii o Oscara dla filmu animowanego może powalczyć Netflix, który zgłosił dwa tytuły ze swojej oferty. "Klaus" (premiera 15 listopada) to pierwsza oryginalna pełnometrażowa animacja wyprodukowana przez Netfliksa, zaś francuskie "Zgubiłam swoje ciało" ("I Lost My Body") zostało kupione po wygraniu Nespresso Grand Prize na festiwalu w Cannes.

Warto zauważyć, że nie wszystkie filmy z poniższej listy miały już swoją premierę kinową, co jest jednym z warunków przystąpienia do Oscarowej selekcji. Listę nominowanych poznamy 13 stycznia 2020 r., a 92. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego.

Obejrzyj zwiastun "Toy Story 4":

"Abominable"
"The Addams Family"
"The Angry Birds Movie 2"
"Another Day of Life"
"Away"
"Buñuel in the Labyrinth of the Turtles"
"Children of the Sea"
"Dilili in Paris"
"Frozen II"
"Funan"
"Genndy Tartakovsky’s ‘Primal’ – Tales of Savagery"
"How to Train Your Dragon: The Hidden World"
"I Lost My Body"
"Klaus"
"The Last Fiction"
"The Lego Movie 2: The Second Part"
"Marona’s Fantastic Tale"
"Missing Link"
"Ne Zha"
"Okko’s Inn"
"Pachamama"
"Promare"
"Rezo"
"The Secret Life of Pets 2"
"Spies in Disguise"
"The Swallows of Kabul"
"This Magnificent Cake!"
"The Tower"
"Toy Story 4"
"Upin & Ipin: The Lone Gibbon Kris"
"Weathering with You"
"White Snake"

dt23afj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt23afj