Trwa ładowanie...

Jiri Menzel przeszedł operację mózgu. Jest w śpiączce

Wybitny czeski reżyser, zdobywa Oscara z 1967 r., trafił do szpitala z powodu zapalenia opon mózgowych. Operacja 79-letniego filmowca trwała sześć godzin.

Share
Jiri Menzel przeszedł operację mózgu. Jest w śpiączce
Źródło: Getty Images
d173150

O nagłej hospitalizacji reżysera poinformowało Radio Praga. Menzel trafił do stołecznego szpitala, gdzie został poddany poważnej operacji. Obecnie mężczyzna znajduje się w stanie śpiączki. Szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia 79-latka nie zostały upublicznione.

Jiri Menzel to jeden z najwybitniejszych czeskich filmowców, który zdobył światową sławę już w drugiej połowie lat 60. Jako reżyser "Pociągów pod nadzorem" (1966), na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala, zdobył w 1967 r. Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W kolejnych latach otrzymał m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Berlinie za "Skowronki na uwięzi" (1990) i nagrodę FIPRESCI za "Obsługiwałem angielskiego króla" (2006).

Menzel poza reżyserowanie zajmował się także pisaniem scenariuszy i aktorstwem. W tym roku czeska publiczność mogła oglądać dramat "Jako z filmu" z jego udziałem, zaś kolejny obraz z Menzelem w obsadzie, "The Interpreter", znajduje się w fazie postprodukcji.

Na zdjęciu: Jiri Menzel z żoną Olgą (po lewej) i aktorką Zuzaną Fialovą

d173150

Podziel się opinią

Share
d173150
d173150