Trwa ładowanie...

Joanna Kulig: "Ethane Hawke uwielbiał, jak mówiłam po polsku"

Share
Joanna Kulig: "Ethane Hawke uwielbiał, jak mówiłam po polsku"Źródło: Kino Świat
dn0c176

Skromna, piękna aktorka ze środkowej części Europy. Z Polski dokładniej rzecz ujmując. Co ona robi i jakim cudem znalazła się w gronie najlepszych międzynarodowych gwiazd na świecie? * opowiada o swoich rolach w dwóch ostatnich filmach – „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej i „Kobieta z piątej dzielnicy” Pawła Pawlikowskiego. W pierwszym filmie szalała i długo rozmawiała z Juliette Binoche, w drugim rozkochała w sobie Ethane’a Hawke’a. Piękna Asia Kulig wygląda niepozornie, ale trzeba sobie zapamiętać, że to dziewczyna, która odwagą i niepohamowanym słowiańskim temperamentem może zawojować światowe kino.*

Katarzyna Kasperska: Niedawno zakończył się jeden z najważniejszych festiwali filmowych na świecie, mowa oczywiście o Toronto. Na tej prestiżowej imprezie były pokazywane dwa filmy z twoim udziałem: <a href="http://film.wp.pl/sponsoring-6029511927628929c">„Sponsoring”</a> <a href="http://film.wp.pl/malgorzata-szumowska-6032134677927041c">Małgorzaty Szumowskiej</a> oraz <a href="http://film.wp.pl/kobieta-z-piatej-dzielnicy-6027630656554113c">„Kobieta z piątej dzielnicy”</a> <a href="http://film.wp.pl/pawel-pawlikowski-6030991009952897c">Pawła Pawlikowskiego</a>. Zanim poproszę cię o zdradzenie kilku szczegółów na temat obu filmów, powiedz proszę czemu nie pojechałaś jako gwiazda promować swoich filmów do Kanady?

Joanna Kulig: Ja bardzo chciałam pojechać na ten festiwal i miałam oficjalne zaproszenie. Jednak otrzymałam propozycję udziału w najnowszym filmie Jacka Borcucha – „Chwile nieulotne”. I wtedy stanęłam przed wyborem albo „jadę na festiwal” albo „gram w tym filmie”. Wybrałam film.

Kobieta z piątej dzielnicy reż. Paweł Pawlikowski, koproducent filmu SPI FilmStudio

W tym momencie udział w kolejnym projekcie Jacka Borcucha, wydaje się być o wiele korzystniejszy z punktu widzenia pracy aktorskiej, niż kilkudniowy wyjazd do Toronto?

Jak najbardziej. Chociaż oczywiście żałuję bardzo, że nie było mnie na festiwalu. Niestety nie mogłam być obecna równocześnie w dwóch miejscach.

Z drugiej strony to nie pierwszy i nie ostatni festiwal w twoim życiu.

Mam nadzieję, że jeszcze będzie taka okazja.

dn0c176

W filmie <a href="http://film.wp.pl/malgorzata-szumowska-6032134677927041c">Małgorzaty Szumowskiej</a> <a href="http://film.wp.pl/sponsoring-6029511927628929c">„Sponsoring”</a> partnerujesz znanej międzynarodowej aktorce - <a href="http://film.wp.pl/juliette-binoche-6032121135940225c">Juliette Binoche</a>. Jaka była twoja początkowa reakcja, kiedy dowiedziałaś się o tej nadchodzącej współpracy?

Przede wszystkim, kiedy Małgosia Szumowska powiedziała mi, kto będzie grać główną rolę, to oczywiście szalenie się ucieszyłam. No i zaraz po ekscytacji przyszło ogromne zdenerwowanie. Bardzo się bałam, przede wszystkim ze względu na język. Nie mówiłam po francusku. Jednak jak już zaczęłyśmy grać nasze najważniejsze sceny, to lody bardzo szybko zostały przełamane. Komunikowałyśmy się po angielsku. Moich kwestii francuskich wyuczyłam się wzorowo. W tamtym okresie dużo czasu przebywałam we Francji i też dzięki temu nauka języka o wiele sprawniej mi przychodziła. Juliette Binoche okazała się osobą bardzo otwartą, szczególnie jeżeli chodzi o improwizację.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ]( http://film.wp.pl/najseksowniejsze-matki-i-corki-duzego-ekranu-6025273914229377g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Emmanuelle - ikona erotyki po latach ]( http://film.wp.pl/pamietacie-czarna-emanuelle-zobaczcie-jak-sie-zmienila-6025274286928513g )*
*
[

Co się stało ze słodkimi bliźniaczkami? ]( http://teleshow.wp.pl/blizniaczki-olsen-skonczyly-25-lat-6026604625773185g )*
*
[

Prawdziwe nazwiska polskich gwiazd! Wstyd? ]( http://film.wp.pl/prawdziwe-nazwiska-polskich-gwiazd-6025274598372481g )*
*
[

Spis grzechów Kuby Wojewódzkiego ]( http://teleshow.wp.pl/spis-grzechow-kuby-wojewodzkiego-6021644374000769g )**

Twórcy filmu, w ramach przygotowań do roli, dali Ci możliwość nauczenia się w trybie ekspresowym języka francuskiego. Czy teraz, po planie filmowym we Francji, mówisz biegle w tym języku?

Mój francuski jest na poziomie komunikatywnym. Dużo rozumiem, umiem się dogadać. Muszę jednak tę naukę kontynuować, żeby był coraz lepszy i pozostał mi na trwałe. Ale z drugiej strony, jak na tak krótki czas, to uważam, że uczyniłam duże postępy. Bez znajomości ani jednego słowa do poziomu komunikatywnego, to dla mnie nie lada wyczyn. Oczywiście był to dla mnie ogromny wysiłek, a teraz mogę się pochwalić podstawową znajomością francuskiego. To taki dodatkowy bonus przy pracy do międzynarodowej produkcji – inny język.

Kobieta z piątej dzielnicy reż. Paweł Pawlikowski, koproducent filmu SPI FilmStudio

Opowiedz o czym jest film „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej i kogo grasz w tym filmie.

Film „Sponsoring” jest o pewnego rodzaju zjawisku społecznym, które występuje na uczelniach francuskich (w Polsce już chyba też). Młode dziewczyny mają swoich sponsorów, którzy ich utrzymają. Często na jedną dziewczynę przypada dwóch albo trzech sponsorów. Ale to one rządzą całą sytuacją. I nie uważają się za prostytutki. Nie potrafiłam tego zrozumieć, jak one sobie to tłumaczą. Jakoś tak w tej swojej psychice to sobie układają, że dla nich nie jest to nic niemoralnego. Przecież nie są do niczego zmuszane, same decydują z kim, kiedy i jak wielu. One są zadowolone ze swojego życia i swoich decyzji.

dn0c176

Ja gram Alicję, dziewczynę z Polski. Nie mamy tu do czynienia z biedną polską studentką, która musi sprzedawać swoje ciało za trochę grosza na obczyźnie. Ona dobrowolnie wybrała właśnie taki a nie inny sposób na życie. W filmie pada nawet taka kwestia: „szkoda, że nie mogę sobie tego wpisać do CV”. Musiałam tak skonstruować moją postać, żeby dla mnie ona też stała się osobą wiarygodną i żebym potrafiła ją zrozumieć. Nie było łatwo przygotowywać się do tej roli.

Binoche gra dziennikarkę, Annę, która przeprowadza wywiad z tymi dziewczynami, pracując jednocześnie nad artykułem na temat sponsoringu. Dziennikarka zaczyna poznawać ten świat, a przez pryzmat nowych doświadczeń zaczyna też przewartościowywać własne życie.

Sponsoring reż. Małgorzata Szumowska, dystrybutor Kino Świat

Przygotowując się do roli w „Sponsoringu” spotkałaś takie dziewczyny, o których opowiada ten film? Miałaś okazję porozmawiać i spróbować je zrozumieć podczas waszego wspólnego spotkania?

Nie było takiej okazji, czy też możliwości. Choć takie doświadczenie byłoby nieocenione do pracy nad tą rolą.

Czyli twoja postać jest budowana od początku do końca przez ciebie za pomocą własnej intuicji.

No tak. Przeze mnie i przez reżyserkę. Spędziłyśmy mnóstwo godzin rozmawiając o tym fenomenie społecznym. Małgośka [Szumowska – przyp. red.] miała szansę obcować z tymi kobietami i ona już wiedziała jak poruszać się w ich świecie. Dla mnie to było całkowicie obce. Więc drążyłam temat, cały czas pytałam reżyserkę i z biegiem czasu potrafiłam już w sobie wyrobić obraz takiej osoby, o której opowiada film.

dn0c176

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ]( http://film.wp.pl/najseksowniejsze-matki-i-corki-duzego-ekranu-6025273914229377g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Emmanuelle - ikona erotyki po latach ]( http://film.wp.pl/pamietacie-czarna-emanuelle-zobaczcie-jak-sie-zmienila-6025274286928513g )*
*
[

Co się stało ze słodkimi bliźniaczkami? ]( http://teleshow.wp.pl/blizniaczki-olsen-skonczyly-25-lat-6026604625773185g )*
*
[

Prawdziwe nazwiska polskich gwiazd! Wstyd? ]( http://film.wp.pl/prawdziwe-nazwiska-polskich-gwiazd-6025274598372481g )*
*
[

Spis grzechów Kuby Wojewódzkiego ]( http://teleshow.wp.pl/spis-grzechow-kuby-wojewodzkiego-6021644374000769g )**

Teraz też nie mniejszym zainteresowaniem mediów cieszy się film Pawła Pawlikowskiego „Kobieta z piątej dzielnicy”.

Tak, ja również słyszałam, że miał bardzo dobre recenzje po pokazach w Toronto.

W tym filmie spotkałaś się z kolejnymi gwiazdami – tym razem mowa o Ethanie Hawke’u i Kristine Scott Thomas.

Tak, to było kolejne bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ ja tak naprawdę wcześniej zrobiłam film z Pawłem, dopiero potem „Sponsoring”. Filmy Szumowskiej i Pawlikowskiego realizowane były w tym samym czasie w Paryżu. Prawie równoczesna praca przy tych filmach, była dla mnie ciekawa ze względu na kontrast, granych postaci. U Szumowskiej grałam studentkę uprawiającą sponoring, a u Pawlikowskiego byłam wręcz takim przysłowiowym aniołem. Grałam Annę, Polkę, która studiowała literaturę, wyszła za mąż bez miłości, i ugrzęzła, szczególnie mając na myśli to małżeństwo, bez żadnych perspektyw. I nagle pojawia się przystojny pisarz [Ethan Hawke – przyp. red.]. Między nimi rodzi się uczucie. W filmie jest wiele romantycznych scen, np. kiedy ona mu czyta jego własną powieść w naszym ojczystym języku.

Podobno najnowszy film Pawła Pawlikowskiego ma wiele w sobie z takiej lynchowskiej estetyki.

No właśnie żałuję, że nie mogę do końca szczerze odpowiedzieć na to pytanie, bo jeszcze filmu Pawła nie widziałam. Przypuszczam, że jest to film z gatunku thriller psychologiczny. Jest tam morderstwo, intryga, romans, erotyka. Rzeczywiście dziwna, może nawet trochę demoniczna produkcja.

Kobieta z piątej dzielnicy reż. Paweł Pawlikowski, koproducent filmu SPI FilmStudio

Czy do filmu Pawła Pawlikowskiego przechodziłaś przez casting?

Nie. Paweł mnie zobaczył w teatrze telewizji, w spektaklu „Doktor Halina” w reżyserii Marcina Wrony i zaprosił na spotkanie w Warszawie. Szukał aktorki do innej produkcji, jednak nie pasowałam do tamtej roli, byłam zbyt słowiańska. Po pół roku jednak napisał maila, że ma dla mnie nową propozycję i czy nie zgodziłabym się zagrać w Paryżu z Ethanem Hawkiem. Jak to przeczytałam to prawie zemdlałam. Film „Kobieta z piątej dzielnicy” jest na podstawie książki Douglasa Kennedyego i w oryginalnej powieści nie ma mojej bohaterki. Pawlikowski jednak specjalnie dla mnie stworzył tę rolę, abym mogła pojawić się u niego w filmie.

dn0c176

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ]( http://film.wp.pl/najseksowniejsze-matki-i-corki-duzego-ekranu-6025273914229377g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Emmanuelle - ikona erotyki po latach ]( http://film.wp.pl/pamietacie-czarna-emanuelle-zobaczcie-jak-sie-zmienila-6025274286928513g )*
*
[

Co się stało ze słodkimi bliźniaczkami? ]( http://teleshow.wp.pl/blizniaczki-olsen-skonczyly-25-lat-6026604625773185g )*
*
[

Prawdziwe nazwiska polskich gwiazd! Wstyd? ]( http://film.wp.pl/prawdziwe-nazwiska-polskich-gwiazd-6025274598372481g )*
*
[

Spis grzechów Kuby Wojewódzkiego ]( http://teleshow.wp.pl/spis-grzechow-kuby-wojewodzkiego-6021644374000769g )**

Zdobyłaś nowe ogromne doświadczenie na obu swoich ostatnich planach filmowych – współpracowałaś z międzynarodowymi gwiazdami, obserwowałaś ich przy pracy. Jak na podstawie swoich spostrzeżeń oceniasz ich warsztat i umiejętności?

To tak jakbym miała oceniać warsztat Janusza Gajosa – nawet bym nie śmiała. Ale na pewno, to co zaobserwowałam to ich ogromny spokój. Z Kristine Scott Thomas niestety nie miałam wspólnych scen. Ethan jest natomiast bardzo specyficzny, opanowany, sam pisze scenariusze więc zawsze miał mnóstwo pytań do reżysera lub propozycji zmian, albo pewnego rodzaju innowacji. Ale grało się z nim fantastycznie, zdecydowanie dużo mogłam się od niego nauczyć. Powtarzaliśmy scenę, gdzie Ethane kilkanaście razy potrafił się rozpłakać. Jeden raz za drugim. Dla mnie to było coś niewyobrażalnego. Zawsze czułam też między nami partnerstwo. W żadnym momencie nie było sytuacji, że „ja tutaj jestem wielką gwiazdą, a ty początkującą aktorką więc zajmij lepiej swoje miejsce w szeregu”. W żadnym wypadku i wręcz przeciwnie. To była cudowna współpraca w pełnym tego słowa znaczeniu. A z Juliette Binoche najbardziej fantastyczna była improwizacja, na którą wielokrotnie mi pozwalała i tym samym ośmielała mnie bardziej do trudnych scen.

Kobieta z piątej dzielnicy reż. Paweł Pawlikowski, koproducent filmu SPI FilmStudio

A jak oni traktowali polską ekipę filmową? Ciebie jako młodą aktorkę z polski, a reżyserów jako obcokrajowców?

W żadnym momencie nie czułam się kimś gorszym. Wręcz przeciwnie – czułam się dumna i bardzo przez nich doceniona. Ta nasza słowiańskość jest dla nich ciekawa, inna, taka wyjątkowa. Moim zdaniem ludzie na świecie aż lgną do nas, do tej naszej energii. I właśnie to jest nasz atut. Polki są po prostu ciepłe, i nie bez kozery się mówi „ta słowiańska krew”. Co w duszy to na języku. Francuzki np. są bardziej zamknięte w sobie, niedostępne.

dn0c176

Ethane Hawke był zafascynowany językiem polskim. Bardzo często podsłuchiwał jak z Pawłem Pawlikowskim rozmawialiśmy po polsku o jakieś scenie. Nam między sobą było łatwiej się dogadać i wytłumaczyć pewne niuanse psychologiczne w ojczystym języku. Ethane’owi bardzo się to podobało. Zresztą z tego co wiem, on bardzo pragnął zagrać u Pawlikowskiego. Zna go z teatru z Londynu i dla niego Paweł jest geniuszem. Wydaje mi się, że to my – Polacy mamy taką obawę, że reszta świata źle nas postrzega albo, że zostaniemy źle odebrani. A w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.

Z tego co słyszę, to wy się dość dobrze zaprzyjaźniliście na tych planach z gwiazdami.

No oczywiście, że na planie cały czas panowała przyjacielska, pozytywna energia. Ale nie są to raczej znajomości na całe życie albo w czasie prywatnym. Wykonywaliśmy razem pracę, a dalej każdy poszedł w swoją stronę, do swojego życia.

Dziękuję za rozmowę.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ]( http://film.wp.pl/najseksowniejsze-matki-i-corki-duzego-ekranu-6025273914229377g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Emmanuelle - ikona erotyki po latach ]( http://film.wp.pl/pamietacie-czarna-emanuelle-zobaczcie-jak-sie-zmienila-6025274286928513g )*
*
[

Co się stało ze słodkimi bliźniaczkami? ]( http://teleshow.wp.pl/blizniaczki-olsen-skonczyly-25-lat-6026604625773185g )*
*
[

Prawdziwe nazwiska polskich gwiazd! Wstyd? ]( http://film.wp.pl/prawdziwe-nazwiska-polskich-gwiazd-6025274598372481g )*
*
[

Spis grzechów Kuby Wojewódzkiego ]( http://teleshow.wp.pl/spis-grzechow-kuby-wojewodzkiego-6021644374000769g )**

dn0c176
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn0c176
dn0c176