Trwa ładowanie...

Kalendarz festiwali filmowych 2015

Przed nami filmowy rok festiwalowy. Od niedawna trwa wielkie międzynarodowe wydarzenie, jakim jest Berlinale, a po nim w naszym kraju pojawi się kilkadziesiąt liczących się wydarzeń festiwalowych. Do końca 2015 roku będzie można wziąć udział w dziesiątkach mniejszych i większych imprez, organizowanych przez animatorów kultury filmowej w naszym kraju. Na poniższej liście daty niektórych wydarzeń prezentowane są publicznie po raz pierwszy.

Share
Kalendarz festiwali filmowych 2015Źródło: East
dfu1mcr

W tym obszernym zestawieniu znajdziecie daty ponad 50 festiwali. Obok tych krajowych, na liście są też najważniejsze festiwale światowe, na których pokazane będą najbardziej oczekiwane filmy roku. Wiele z nich na pewno trafi na krajowe festiwale, kilka miesięcy po swojej premierze.

Festiwali w Polsce organizowanych jest wiele. Skupiłem swoją uwagę na wydarzeniach, które mają już renomowaną opinię, które wiele razy budziły emocje szerokiej widowni i są zjawiskami rozpoznawalnymi na festiwalowej mapie Polski(*). Warto odwiedzać festiwale, bo najczęściej uzupełniają one naszą wiedzę filmową, poszerzają horyzonty, wyznaczają trendy, dają szansę poznania klasyki i mało znanego kina na świecie.

Oto co nas czeka w 2015 roku:

dfu1mcr

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 5-15 lutego www.berlinale.de Berlinale uważany jest za największy festiwal filmowy świata pod względem liczby widzów. Festiwalowe filmy obejrzy na 64 ekranach w stolicy Niemiec pół miliona fanów kina.

XXII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia"
18-21 lutego, Września
www.prowincjonalia.com.pl
Prowincjonalia mają charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Często nazywane są również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zoom-Zbliżenia 19-22 lutego, Jelenia Góra www.zoomfestival.pl Znaczące i poważne wydarzenie kulturalne zaliczane do wąskiego grona największych i najważniejszych tego typu w Polsce. Jelenia Góra bardzo mocno zaznacza się na OFFilmowej mapie Polski, z każdym rokiem przybywa wartościowych filmów oraz twórców z kraju i zagranicy. Festiwal ma na celu, przedstawienie kultur, języka filmowego, wymianę idei oraz prezentację i promocję niezależnej sztuki filmowej.

Tydzień Kina Hiszpańskiego 19 marca - 2 kwietnia www.manana.pl W czasie festiwalu odbędziemy filmową podróż po najciekawszych zakątkach hiszpańskiej kinematografii ostatnich miesięcy. W programie znajdą się najnowsze produkcje, od hitów kasowych, po kameralne kino artystyczne.

dfu1mcr

IX Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego
19-21 marca, Kraków
www.festiwalfilmufilozoficznego.com
Pierwsza tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej.

Short Waves Festival 2015
22-29 marca, Poznań
shortwaves.pl
Ideą Short Waves Festival jest promocja i prezentacja polskiego kina krótkometrażowego. Nie stawia się barier gatunkowych, formalnych, stylistycznych czy tematycznych. Nie dzieli się twórców na profesjonalnych czy amatorów. To ich dzieła mają świadczyć same za siebie.

III Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA
21 marca - 31 maja
www.polskaanimacja.pl
Wielkie święto polskiej animacji odbywające się w kilkudziesięciu polskich miejscowościach, i na którym jedynymi Jurorami są widzowie biorący udział w projekcjach. III edycja odbędzie się w dn. 21 marca - 31 maja 2015.

X Festiwal Filmów Afrykańskich "Afrykamera"
24-29 marca, Warszawa
www.afrykamera.pl
Festiwal Filmów Afrykańskich "AfryKamera", pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii, organizowany jest raz do roku w Warszawie, przy czym mniejsze odsłony wydarzenia odbywają się w kilku innych miastach w Polsce.

dfu1mcr

Festiwal Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej "Łodzią po Wiśle" 10-11 kwietnia, Warszawa www.lodziapowisle.pl Festiwal jest organizowany w Warszawie od 2003 r. Od początku założeniem „Łodzią po Wiśle“ była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Ten zamiar z roku na rok coraz lepiej udaje się realizować.

Festiwal Filmowy Wiosna Filmów 10-19 kwietnia, Warszawa www.wiosnafilmow.pl Wiosna Filmów to jedna z najlepszych okazji, aby zobaczyć selekcję najlepszych filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Co więcej, tylko na Festiwalu Wiosna Filmów można część z nich zobaczyć przedpremierowo. Od dwóch lat na Festiwalu odbywają się polskie premiery obrazów, które uhonorowano głównymi nagrodami dwóch największych międzynarodowych festiwalach filmowych.

Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży "Kino w trampkach" 11-19 kwietnia, Warszawa www.kinowtrampkach.pl Kino w trampkach to przedsięwzięcie, które ma promować inteligentne, pełne pasji i prowokujące do myślenia filmy dla młodych widzów. wp

Węgiel Student Film Festival
16-17 kwietnia, Katowice
www.wegielfestiwal.us.edu.pl
Ideą festiwalu jest prezentacja filmowej twórczości studentów uczelni filmowych z całego świata szerszej publiczności, a także wzajemna wymiana doświadczeń twórczych i integracja szkół.

dfu1mcr

XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów
16-19 kwietnia, Niepokalanów
www.festiwalniepokalanow.pl
Coroczne podsumowanie polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu i multimediów, inspirowanego wartościami ewangelicznymi

Tarnowska Nagroda Filmowa 18-26 kwietnia, Tarnów www.tarnowskanagrodafilmowa.pl Festiwal jest wydarzeniem popularyzującym, promującym, upowszechniającym dorobek polskiej kinematografii i najstarszą po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni imprezą związaną z polskim filmem.

Święto Niemego Kina 23-26 kwietnia, Warszawa www.iluzjon.fn.org.pl Autorski festiwal filmów niemych z muzyką na żywo realizowany i opracowywany przez Filmotekę Narodową. Prezentuje filmy epoki niemego kina z towarzyszeniem specjalnie skomponowanej muzyki wykonywanej na żywo przed kinowym ekranem. wp

XV Festiwal Fantastyki Pyrkon
24-26 kwietnia, Poznań
www.pyrkon.pl
Pyrkon to największa impreza poświęcona popkulturze i fantastyce w Polsce, a także jedna z największych w Europie. 17. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
28 kwietnia-3 maja, Cieszyn i Czeski Cieszyn
www.kinonagranicy.pl
To jedyny naprawdę międzynardowy festiwal filmowy. Projekcje i imprezy towarzyszące odbywają się po obu stronach granicznej rzeki Olzy, solidarnie w Rzeczpospolitej Polskiej i Republice Czeskiej.

dfu1mcr

Festiwal Off Plus Camera 1-10 maja, Kraków www.offpluscamera.com Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Jest imprezą coroczną, mającą miejsce w Krakowie i organizowaną jako część miejskiego projektu Sześć Zmysłów.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" 5-10 maja, Warszawa www.jewishmotifs.org.pl Festiwal poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.

Planete+ Doc Film Festival 8-17 maja, Warszawa planetedocff.pl To jeden z największych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, organizowany co roku w maju w Warszawie i (od 2012 roku) we Wrocławiu, a w jeden z weekendów festiwalu (w ramach projektu "weekend z festiwalem PLANETE+ DOC") również w ponad 20 miastach w Polsce.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 13-24 maja www.festival-cannes.com Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (od 2002 roku oficjalna nazwa to po prostu: Festiwal de Cannes) to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie.

dfu1mcr

Festiwal Filmowy Cropp Kultowe 15-24 maja, Katowice croppfilmykultowe.pl Idea FF Cropp Kultowe brzmi następująco: "Interesuje nas kino w całej jego żywotności, różnorodności i przewrotności, w dobrej i złej formie. Tak samo szanujemy przeboje mainstreamowe, jak kameralne produkcje niszowe. Sięgamy po filmy z różnych czasów i z różnych półek, zrealizowane przez uznanych mistrzów i pozbawionych talentu zapaleńców".

Festiwal Muzyki Filmowej 27-31 maja, Kraków www.fmf.fm Jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym.

Krakowski Festiwal Filmowy 31 maja – 7 czerwca www.krakowfilmfestival.pl Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata.

Gdańsk DocFilm Festival 4-7 czerwca, Gdańsk gdanskdocfilm.pl Twórcy chcę realizowac genezę festiwalu poprzez prezentację dorobku światowego kina i debatę o roli i znaczeniu człowieka w miejscu pracy – w kontekście gospodarki globalnej, jednoczącej się Europy, na tle fuzji przedsiębiorstw, eksplozji technologii, ale i biurokracji czy oligarchizacji gospodarki.

Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych Im. Prof. Henryka Kluby 18-21 czerwca, Konin www.okfa.ckis.konin.pl Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych Imienia Profesora Henryka Kluby to najstarsza w Polsce impreza poświęcona kinu niezależnemu. Już ta chlubna tradycja zaświadcza o randze i prestiżu przedsięwzięcia, które – zachowując swoją podstawową formułę i cele – stara się rozwijać i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom środowiska.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film 22-27 czerwca, Koszalin www.mlodziifilm.pl Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” wpisał się już na stałe na mapę filmowych festiwali Polski; jako jedyny w takim zakresie skupia się na najnowszych dokonaniach debiutujących reżyserów.

Lubuskie Lato Filmowe 28 czerwca – 5 lipca, Łagów www.llf.pl Lubuskie Lato Filmowe jest festiwalem filmów a jednocześnie forum dyskusyjnym, miejscem wymiany doświadczeń z czasu wielkich przemian – w tym również przemian modelu kinematografii.

Orange Kino Letnie
01.07-30.08 , Sopot
www.orangekinoletnie.wp.pl Codziennie po zachodzie słońca, na sopockim molo i przy zakopiańskich Krupówkach (Górna Rówień Krupowa) można oglądać filmy, siedząc na leżakach plażowych i góralskich ławach. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny (w Sopocie potrzebny jest jedynie bilet wstępu na molo).

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato 5-11 lipca, Radom www.kameralnelato.pl Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem HELIOS, Lasami Państwowymi, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator" 10-16 lipca, Poznań www.animator-festival.com Animator to największa impreza w Polsce poświęcona filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 500 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo czy rzadko prezentowane dzieła pionierów animacji.

Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa Lato z Muzami 17-19 lipca, Nowogard www.ndk.pl Bardzo ważnym wydarzeniem festiwalu jest konkurs Filmowa Młoda Polska, który prezentuje dokonania w dziedzinie kina krótkometrażowego. W zorganizowanym przy współpracy ze Stowarzyszeniem Film Forum konkursie bierze udział kilkanaście filmów.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival 11-19 lipca, Sopot www.sopotfilmfestival.pl Sopot Film Festival to wieloformatowe wydarzenie kulturalne, promujące kulturę i twórczość filmową. Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty do kina niemego oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej.

Solanin Film Festiwal 19-23 sierpnia, Nowa Sól www.solanin-film.pl Solanin Film Festiwal to offowy festiwal filmowy, który wyrósł z pasji, zaangażowania i wiary w moc kina. Solanin to przede wszystkim niezależne produkcje oraz ciekawe filmy polskie, europejskie i światowe. 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty 23 lipca - 2 sierpnia, Wrocław www.nowehoryzonty.pl Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty to festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 1-9 sierpnia, Kazimierz Dolny i Janowiec n/Wisłą www.dwabrzegi.pl Od początku istnienia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi krytyka zwraca uwagę na jego niestandardowe podejście do sztuki filmowej. Założeniem wydarzenia jest łączenie twórcy z odbiorcą oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Jest to projekt artystyczny odwracający się na masowego kina, przeznaczony dla koneserów kina i innych sztuk.

Festiwal Filmowy w Locarno 5-15 sierpnia www.pardolive.ch Od 1948 roku w Locarno corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Filmy wyświetlane są przez dwa tygodnie w sierpniu, na głównym placu miasta - Piazza Grande.

IV Kołobrzeski Festiwal Filmowy "Sensacyjne lato filmów"
6-9 sierpnia, Kołobrzeg
sensacyjnelato.pl
Każda edycja kołobrzeskiego festiwalu przynosi coraz liczniejszym jego widzom kolejne niespodzianki i poszerza repertuar. Ideą programową wydarzenia są projekcje najlepszych polskich i zagranicznych filmów sensacyjnych, a także przybliżenie widzom osób, które je współtworzą.

Ińskie Lato Filmowe 7-16 sierpień www.ilf.org.pl Ińskie Lato Filmowe to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym.

Transatlantyk Festival Poznań 7-14 sierpnia www.transatlantyk.org Wybitne światowe kino i muzyka. Legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty.

Letnia Akademia Filmowa 7-16 sierpnia, Zwierzyniec www.laf.net.pl LAF to nietypowy festiwal kina w sercu Roztocza i największe wydarzenie kulturalne regionu. Odbywająca się już od dekady impreza na trwałe wpisała się w festiwalową mapę Polski, Europy i świata. Popularność festiwalu podkreślają licznie przybywający goście: filmowcy, dziennikarze, krytycy i pasjonaci filmu dokumentalnego oraz ludzie szukający odpoczynku w spokojnym miejscu.

XIX Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych
14-16 sierpnia, Lubomierz
www.sami-swoi.com.pl
publiczności z twórcami jej ulubionych filmów. W Zaułku Filmowym prezentowane są tablice z nazwiskami aktorów goszczących w Lubomierzu, którzy osobiście dokonują ich odsłonięcia. Festiwal przyznaje nagrody: Złote, Srebrne, Kryształowe i Brązowe Granaty. Ogłasza także konkurs na śmieszny film Kina Niezależnego „Zawleczka”.

7 Festiwal Solidarity of Arts
15 sierpnia (koncert główny), Gdańsk
www.solidarityofarts.pl
Solidarity of Arts, czyli sierpniowe święto sztuki wysokiej jakości w Gdańsku. Co roku najwybitniejsi polscy i zagraniczni twórcy przybywają do wyjątkowego dla Europy miasta, by wspólnie realizować oryginalne projekty najwyższej artystycznej próby.

Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe Zielona Góra, Termin nieznany www.quest-europe.eu Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe to międzynarodowy festiwal filmowy w Zielonej Górze. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku. Organizatorem festiwalu jest Akademia Twórczych Poszukiwań Lubuska Szkoła Telewizji i Filmu i Lubuska Szkoła Fotografii w Zielonej Górze, pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja 8-12 września, Koszalin www.integracjatyija.pl Celem Festiwalu jest promowanie idei integracji poprzez sztukę filmową, poruszającą problematykę niepełnosprawności w różnych jej aspektach.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2-12 września www.labiennale.org/en/cinema Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji (Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica) – najstarszy festiwal filmowy na świecie, odbywający się od 1932 roku w ramach Biennale di Venezia, którego korzenie sięgają końca XIX wieku.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 3-10 września tiff.net Najważniejszy festiwal filmowy na kontynencie północnoamerykańskim. Pierwsze pokazy oscarowych faworytów.

Festiwal Filmowy w Gdyni 14-19 września, Gdynia www.fpff.pl Festiwal ma charakter ogólnopolski i jest konkursowym przeglądem fabularnej twórczości kinowej i telewizyjnej. Jego celem jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej w kraju i za granicą, a także wyróżnienie najlepszych filmów fabularnych oraz ich twórców. Główną nagrodą festiwalu są Złote Lwy.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian 18-26 września www.sansebastianfestival.com Lista wybitnych gwiazd, które pojawią się w San Sebastian, wydaje się nie mieć końca. Pojawią się m.in. Richard Gere, Susan Sarandon, Ben Affleck, Penelope Cruz, Benicio del Toro czy Claudia Cardinale.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Upto21 / Dozwolone do 21 14-20 września, Warszawa www.upto21.pl Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 / UP TO 21, to konkurs adresowany do młodych twórców filmowych poniżej 21 roku życia. Idea powstała w 1983 roku z inicjatywy Federacji Niezależnych Twórców Filmowych i zdobyła uznanie w środowisku młodych filmowców. Festiwal umożliwia przeniesienia amatorskich filmów na wielki ekran, a także integrację środowiska młodych filmowców oraz wymianę doświadczeń.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent 22-27 września, Katowice arsindependent.pl Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent to festiwal filmowy, poświęcony również szeroko pojętej kulturze audiowizualnej, odbywający się od 2011r. w Katowicach. Wydarzenie organizowane jest przez Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów.

Festiwal Filmowy "Kino dzieci"
26 września - 4 października
www.kinodzieci.pl
Forma festiwalu zakłada konkurencję między filmami. Jury i widzowie wybierają najciekawsze tytuły. Konkurować będą ze sobą wyjątkowe filmy niepokazywane do tej pory w polskich kinach – animacje i kino aktorskie, filmy najnowsze i te, które były już wyświetlane w wielu krajach i tam zdobyły tytuły najciekawszych produkcji dla młodych widzów.

Festiwal Opolskie Lamy 7-17 października, Opole opolskielamy.pl Festiwal Filmowy Opolskie LAMY to festiwal filmowy, odbywający się od roku 2003 w Opolu. Festiwal to Konkurs Etiud Filmowych prezentujący filmy studentów i absolwenci szkół filmowych oraz Konkurs Filmów Amatorskich. 2. WAMA Film Festival 7-11 października, Olsztyn www.wamafestival.pl WAMA Film Festival to połączenie formuły konkursowego przeglądu filmowego z serią imprez odbywających się w Olsztynie oraz w miastach położonych na terenie niezwykle przyjaznego twórcom województwa warmińsko-mazurskiego, którego jedną z podstawowych wartości jest wieloetniczna koegzystencja oraz dialog na styku kultur i narodów w odniesieniu do bogatej przeszłości Warmii i Mazur z perspektywą spodziewanych przemian zachodzących w Europie.

13 Festiwal Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End
Rzeszów, Termin nieznany
www.happyend.multimediaoff.pl
Festiwal ma charakter otwartego konkursu o zasięgu ogólnopolskim. Jest przeglądem optymistycznej twórczości filmowej. Prezentuje filmy pogodne i pełne nadziei w życie, w ludzi i ich działanie.

Przegląd filmów o muzyce Avant Art Film 7-11 października, Wrocław www.avantart.pl Przegląd filmów o muzyce Avant Art Film to część programu Avant Art Festival, na którym występią gwiazdy muzyki awangardowej.

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej "Kamera Akcja" 8-11 października www.kameraakcja.com.pl Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone działalności krytyków filmowych. Festiwal organizowany jest przy wsparciu merytorycznym Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie znajduje jeden z dwóch oddziałów filmoznawstwa w naszym kraju.

Festiwal Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End 8-12 października, Częstochowa www.happyend.multimediaoff.pl W festiwalu wezmą udział filmy fabularne, dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne – jest tylko jeden warunek – muszą być optymistyczne.

Warszawski Festiwal Filmowy 9-18 października, Warszawa www.wff.pl W roku 2009 Warszawski Festiwal Filmowy wszedł do grona czternastu wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, i Goa.

VI Festiwal Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów
10-11 października, Bielawa
www.efha.pl
eFHa Festiwal skierowany jest do twórców filmowych, którzy realizują filmy z szeroko pojętej fantastyki i horroru.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 17-25 października, Toruń www.tofifest.pl Kierunki rozwoju festiwalu wytycza nie tylko szaleńczy pęd kinematografii, ale także twórczy zamęt artystycznych głów, kreatywność, radość tworzenia. Jedno się nie zmienia od lat — „wrodzony” brak festiwalowego nadęcia.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun 20-25 października Katowice regiofun.pl Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN to jedyna w Europie impreza poświęcona filmom, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast, nagradzająca producentów.

Festiwal Filmów Frapujących 23-25 października, Gorzów Wielkopolski www.mosart.pl Organizatora stawia na filmy, które intrygują twórczym podejściem, formą, bohaterem, tematem. Liczy się świeżość, oryginalność oraz nowe filmowe wyzwania.

Szczecin European Film Festival 18-26 października, Szczecin europeanfilmfestival.szczecin.pl Szczecin European Film Festival to szczególne europejskie wydarzenie filmowe, forum transgranicznych spotkań i kooperacji z partnerami działającymi w sferze filmu, kultury i edukacji bezpośrednio na granicy polsko-niemieckiej.

American Film Festival 20-25 października, Wrocław www.americanfilmfestival.pl Filmy, które mają na festiwalu polskie premiery w sekcjach SPECTRUM i AMERICAN DOCS biorą udział w konkursie, w którym festiwalowa publiczność pełni rolę jury.

Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 22-25 października, Kraków ofafafestiwal.com Legnicka Akademia Filmowa to przede wszystkim projekcje i warsztaty animacji, które pozwalają młodym ludziom na zainteresowanie się tą dziedziną sztuki oraz rozwijanie swojej wyobraźni i umiejętności.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej Warszawa, Termin nieznany www.wjff.pl Festiwal przybliża współczesną oraz tradycyjną kulturę żydowską wszystkim zainteresowanym oraz pozostaje ważnym głosem we wspólnej multikulturowej rodzinie europejskich i światowych narodów.

Forum Kina Europejskiego Cinergia 6-13 listopada, Łódź www.cinergiafestival.pl Jedyny w Polsce festiwal poświęcony wyłącznie prezentacji nowego kina Starego Kontynentu. Ta świadoma rezygnacja, obca innym ( z całym szacunkiem) wielkim festiwalom filmowym w Polsce i na świecie jest podyktowana troska o to by widz wyrobił sobie klarowny pogląd na to czym jest w istocie fenomen kina europejskiego. Z ograniczenia czynimy nasz atut.

Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską 5-15 listopada, Warszawa www.sputnikfestiwal.pl Celem Festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków 12-19 listopada, Warszawa www.piecsmakow.pl Po rozszerzeniu programu o kinematografie innych rejonów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, festiwal postawił sobie za cel szerokie i niebanalne przedstawienie tego regionu polskim widzom. Przemiany gospodarcze zachodzące w Chinach, Wietnamie, Malezji czy na Filipinach, ale także utrzymywanie się i przemiany jednych z najsilniejszych na świecie systemów dyktatorskich w Birmie czy Korei Północnej, są znikomo komentowane w Polsce.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 14-21 listopada, Bydgoszcz www.camerimage.pl Camerimage – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – odbywający się od 1993 roku. Festiwal odbywa się na przełomie listopada i grudnia i trwa około 8 dni. 25. Festiwal Mediów w Łodzi "Człowiek w zagrożeniu" 15-28 listopada, Łódź www.festiwalmediow.art.pl Konkurs twórczości dokumentalnej w zakresie szeroko rozumianego zagrożenia człowieka i jego środowiska. Cele Festiwalu realizowane są przez konfrontacje dzieł filmowo-telewizyjnych oraz odpowiedni program imprez towarzyszących. Organizatorem Festiwalu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Międzynarodowy Festiwal Off Cinema 16-22 listopada, Poznań www.offcinema.pl Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA jest festiwalem konkursowym, który prezentuje filmy dokumentalne z całego świata. Najlepszym dokumentom Jury złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury przyznaje nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek.

Złote Mrówkojady
20-28 listopada, Lublin
www.zlotemrowkojady.pl
Międzynarodowy festiwal filmów Lubelska Gala Filmu Niezależnego odbywa się w kwietniu w Lublinie. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2007 roku . Festiwal pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima 23-28 listopada, Kraków etiudaandanima.com Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima jest najstarszym w Polsce festiwalem filmowym konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.

XXI Festiwal Form Dokumentalnych Nurt
24-27 listopada, Kielce
www.festiwalnurt.pl
NURT, powołany do życia w roku 1995 w Krakowie zadomowił się od roku 1996 w samym sercu Polski - w Kielcach, w Kieleckim Centrum Kultury. Kolejne jego edycje, każdorazowo będące sukcesem artystycznym i frekwencyjnym, utrwaliły obraz imprezy jako dorocznego podsumowania i obrachunku wszystkich wykształconych przez praktykę telewizyjną i filmową gatunków i form dokumentalnych.

Cinemaforum - 14. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych
25-19 listopada, Warszawa
cinemaforum.pl
To jeden z najważniejszych festiwali młodego kina w Polsce. Co roku daje możliwość zaprezentowania kilkudziesięciu najlepszych międzynarodowych filmów fabularnych jakie powstały w kraju i za granicą, a ich twórcy mają niepowtarzalną szansę do skonfrontowania swojej twórczości zarówno z fachowym jury, jak i innymi autorami oraz żywiołową publicznością.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! 26 listopada - 6 grudnia, Poznań www.alekino.com Dzisiaj Festiwal stanowi, obok Biennale, okręt flagowy Centrum Sztuki Dziecka. W 2012 r. Festiwal otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "międzynarodowe wydarzenie filmowe", w roku 2008 był lauretem Nagrody PISF w kategorii "edukacja młodego widza", a w roku 2011 otrzymał Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski.

Grand Off Warszawa, Termin nieznany www.grandoff.eu Festiwal Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza w Polsce inicjatywa promująca kino niezależne. To również jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie kina niezależnego na całym świecie.

X ŻubrOFFka - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowy
2-6 grudnia, Białystok
www.zubroffka.pl
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka jest imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność oraz różnorodność tak charakterystyczną dla podlaskiej ziemi, miejscem spotkań twórców otwartych na świat, ludzi, posiadających poczucie humoru oraz ceniących naturę i jej wytwory.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie 4-10 grudnia, Warszawabrbr www.watchdocs.pl Watch Docs to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Jeżeli dostrzegasz brak znaczącego festiwalu o randze ogólnopolskiej, prześlij stosowną informację na adres krzysztofspor@gmail.com

Organizatorzy imprez zastrzegają sobie prawo do zmiany terminów zaplanowanych przez siebie festiwali.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dfu1mcr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfu1mcr
dfu1mcr