Trwa ładowanie...

Kirk Kerkorian nie żyje

Share
Kirk Kerkorian nie żyje
Źródło: AFP
d4fay5r

Amerykański miliarder, były właściciel studia MGM i twórca największych kasyn w Las Vegas zmarł w wieku 98 lat.

Kirk Kerkorian, amerykański biznesmen ormiańskiego pochodzenia, miał ogromny wpływ na branżę filmową po roku 1969, kiedy stał się właścicielem studia Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Miliarder był również udziałowcem Columbia Pictures, a w 1981 roku, po przejęciu United Artist, stworzył MGM/UA Entertainment Company. Kerkorian wykorzystał markę MGM między innymi w branży hotelarskiej, budując największe hotele w Las Vegas: MGM Grand Hotel (1973) i MGM Grand (1993).

Nazywany "ojcem megakasyn" Kerkorian jest jedną z kluczowych postaci, odpowiedzialnych za rozwój światowej stolicy hazardu - Las Vegas. Na początku lat 60. biznesmen kupił tam 32 hektary ziemi za niespełna milion dolarów. Kilka lat później działka, na której powstał Caesars Palace, została sprzedana za 9 milionów dolarów.

d4fay5r

Kirk Kerkorian wpłynął na branżę motoryzacyjną, kiedy w 1995 roku próbował przejąć Chrysler Corporation. Był udziałowcem General Motors i Ford Motor Company. Ponadto jako wielki miłośnik lotnictwa, we wczesnych latach swojej działalności został właścicielem linii lotniczych. W 2013 roku Kerkorian znalazł się na 412. miejscu listy najbogatszych z majątkiem oszacowanym na 3,9 miliardy dolarów.

Kirk Kerkorian zmarł w poniedziałek 15. czerwca w Beverly Hills w wieku 98 lat.

d4fay5r

Podziel się opinią

Share
d4fay5r
d4fay5r