"Komunia” - sugestywny i pełen empatii portret rodzinny - nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej
Wielokrotnie doceniany i wyróżniany na całym świecie film Anny Zameckiej pt. "Komunia” otrzymał właśnie nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu dokumentalnego! To kolejny bezdyskusyjny sukces obrazu młodej reżyser. O tym, czy statuetka trafi do jej rąk, dowiemy się już w grudniu podczas berlińskiej gali rozdania nagród. Już teraz jednak gorąco gratulujemy!
Tragiczny, momentami humorystyczny, a nawet niejako optymistyczny portret dwojga dzieci, które są zdane wyłącznie na siebie - a zarazem oda do niesamowitej siły bohaterskiej dziewczynki - Neiße Filmfestival
Rozwijana podczas realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego DOK PRO "Komunia” Anny Zameckiej to obecnie najczęściej nagradzana polska realizacja. Obraz ma już na swoim koncie takie wyróżnienia, jak chociażby Nagroda Tygodnika Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda "Silver Eye” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Listapad” w Mińsku.
(Anna Zamecka podczas gali Orłów)
Ponadto debiut Zameckiej zdobył Nagrodę SOS-Kinderdorfer Weltweit na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych "DOK.fest” w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule, OsloPix w Norwegii, White Goose Award w Korei Południowej, a także Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata w Japonii.
Film jest również laureatem Polskiej Nagrody Filmowej "Orła 2017”, w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny!
Nominacja Anny Zameckiej do EFA jest już drugą w historii Szkoły Wajdy i Wajda Studio, gdzie "Komunia” została także wyprodukowana, wspólnie ze studiem Otter Films i HBO Polska. W roku 2011 Piotr Bernaś odebrał na Krakowskim Festiwalu Filmowym Nagrodę EFA dla najlepszego filmu europejskiego, czyli brawurowego i sugestywnego "Paparazziego”. Tym samym obraz ten uzyskał nominację właśnie do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego.
Bohaterka filmu, 14-letnia Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda jej się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.
Autorka "Komunii” zadebiutowała po tym, jak trafiła do Szkoły Wajdy. Tym samym dołączyła do szeregu takich twórców, którzy w Szkole zaczynali, jak chociażby Marcin Wrona, Agnieszka Smoczyńska, Bartosz Konopka, Sławomir Fabicki, Leszek Dawid czy tegoroczny laureat za najlepszą reżyserię na MFF w Montrealu, za film "Zgoda”, Maciej Sobieszczański. Ogromnym sukcesem była również nominacja do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - Oscara, za zrealizowany w Wajda Studio film dokumentalny pt. "Joanna”, dla absolwentki Szkoły Anety Kopacz, w roku 2015.