Trwa ładowanie...
d48vcy3
Aktualności

Konopka i Merta wśród uhonorowanych przez TVP Kultura

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bartek Konopka
Bartek Konopka (PISF)
d48vcy3

Bartek Konopka "za dokument, który podbił świat" i Karolina Gruszka "za popis aktorski w przedstawieniu +Lipiec+" - m.in. ci artyści otrzymali nagrody TVP Kultura "Gwarancje Kultury". Honorową nagrodę przyznano pośmiertnie wiceministrowi kultury Tomaszowi Mercie.

Piątą edycję nagród TVP Kultura, przyznawanych dorocznie najważniejszym i najciekawszym - w ocenie twórców kanału - polskim artystom, rozstrzygnięto w czwartek w Warszawie.

"Gwarancje Kultury 2009" przyznano w kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, "jazz, rock i inne" oraz "osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży".

d48vcy3

W kategorii film uhonorowano Bartka Konopkę, reżysera nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku". "Za polski dokument, który podbił świat. Za oscarowe nadzieje. Za najtrafniejszy komentarz do Wiosny Ludów z 89 roku" - to uzasadnienie werdyktu.

"Dziękuję w imieniu królików z całego świata. Bardzo zidentyfikowaliśmy się z tym gatunkiem. To gatunek płochliwy i niepozorny, ale w tym roku został należycie doceniony" - mówił Konopka, odbierając nagrodę.

W kategorii teatr triumfowała aktorka Karolina Gruszka. Nagrodę przyznano jej za "popis aktorski w przedstawieniu +Lipiec+ Iwana Wyrypajewa w Teatrze na Woli w Warszawie, gdzie dała dowód, że aktorstwo jest kreacją formy stworzonej z wyobraźni".

Gruszka nie odebrała nagrody TVP Kultura osobiście. Na czwartkowej uroczystości aktorkę reprezentował asystent rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa, męża Gruszki.

d48vcy3

W kategorii literatura nagrodzony został Dariusz Czaja, antropolog kultury, autor książki "Lekcje ciemności". "Za brawurową kontrę wobec +nieznośnej lekkości, letniości świata współczesnego+, za pytanie o obecność zła, za odważne spojrzenie w mrok" - to uzasadnienie nagrody przyznanej Czai.

Zobacz także:

**[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) ** Malarz Jakub Julian Ziółkowski - to laureat w kategorii sztuki wizualne. W ocenie TVP Kultura, twórczość Ziółkowskiego "wniosła nową jakość do młodego polskiego malarstwa". "Jego niepokojące obrazy świadczą o potężnej wyobraźni artysty. Nieobce jest mu penetrowanie podświadomości. Artysta ujawnia stany emocjonalne swojej generacji tradycyjnym medium, jakim jest
malarstwo" - czytamy w uzasadnieniu.

Nagrodę w kategorii muzyka poważna otrzymał wiolonczelista Marcin Zdunik - "za konsekwentne doskonalenie rzemiosła artystycznego oraz dojrzałe interpretacje, które sytuują tego młodego muzyka w gronie najlepszych polskich instrumentalistów".

d48vcy3

W kategorii "jazz, rock i inne" triumfował z kolei młody pianista jazzowy Mateusz Kołakowski, nazywany już przez niektórych krytyków "cudownym dzieckiem polskiego jazzu". TVP Kultura uhonorowała go za płytę Mateusz Kołakowski & Dave Liebman - Live at Jazz Standard, będącą owocem współpracy z Davem Liebmanem, znakomitym saksofonistą, znanym z występów z Milesem Davisem i Keithem Jarrettem.

Wreszcie w kategorii "osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży" nagrodzono twórców czasopisma dla dzieci "Czarodziejska Kura". Doceniono ich m.in. za "ideologiczny pozytywizm i bezinteresowność działań".

TVP Kultura przyznała ponadto dwie Honorowe Nagrody "Gwarancje Kultury".

Jedną z nich uhonorowano - pośmiertnie - wiceministra kultury Tomasza Mertę, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Nagrodę odebrała żona Tomasza Merty.

d48vcy3

"Chciałam serdecznie podziękować za ten hołd złożony mojemu mężowi. Podoba mi się ta nazwa, również z osobistego punktu widzenia. Mój mąż nie był artystą, twórcą. Ale myślę, że zasługiwał na miano +Gwaranta Kultury+" - powiedziała Magdalena Merta.

Drugą nagrodę honorową otrzymał reżyser filmów animowanych Mariusz Wilczyński, który współpracuje z TVP Kultura, jest m.in. autorem animowanej oprawy plastycznej zaprojektowanej dla kanału. "Za nadanie charakteru antenie" - tak uzasadniono nagrodę.

Zobacz także:

**[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d48vcy3

Podziel się opinią

Share

d48vcy3

d48vcy3