Trwa ładowanie...

Kot ma przechlapane. Będzie musiał zagrać lepiej niż David Bowie

Tomasz Kot ma się wcielić w nowym filmie w Nikolę Teslę, słynnego amerykańskiego wynalazcę serbskiego pochodzenia. Kłopot w tym, że wcześniej świetnie zagrał go David Bowie. Kot będzie miał więc do kogo równać.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kot ma przechlapane. Będzie musiał zagrać lepiej niż David BowieŹródło: IMDb
d44hscu
d44hscu

Kot będzie gwiazdą anglojęzycznego filmu pod tytułem "Nikola". Scenariusz opowieści o genialnym i niedocenianym wynalazcy napisał brytyjski filmowiec Anand Tucker.

Przygotowując się do roli Kot będzie miał się do kogo odnieść. Genialnego wynalazcę zagrał bowiem w 2006 roku nieżyjący już muzyk David Bowie. Wokalista zagrał Teslę w filmie ”Prestiż” w reżyserii Christophera Nolana. I zrobił to świetnie, zbierając doskonałe recenzje.

W tamtym okresie Bowie dochodził do zdrowia po ataku serca, jakiego doznał w czasie trasy koncertowej "Reality". Nolan błagał go, żeby przyjął rolę.

– Odmówił mi za pierwszym razem, ale dalej nalegałem – wyznawał Nolan. – Bowie na planie był charyzmatyczny i magiczny.

d44hscu

Ciekawe, czy Kot będzie oglądał Bowiego w roli Tesli, zanim sam wcieli się w wynalazcę. A jest co zagrać.

Zobacz "elektryczne" wejście Bowiego jako Tesli w filmie "Prestiż":

Zmienny prąd Tesli

Fabuła nowego filmu skupi się na ostatnim wielkim eksperymencie Tesli, który za jego życia uznano za porażkę.

Nikola Tesla, urodzony w 1856 r. na terenie dzisiejszej Chorwacji Serb, był po prostu geniuszem. Zarejestrował ponad 700 patentów. To on wpadł na to, aby nośnikiem energii elektrycznej uczynić prąd przemienny, którego kierunek zmienia się 50 lub 60 razy na sekundę, czyli z częstotliwością 50-60 Hz. Taki właśnie płynie w sieciach energetycznych.

d44hscu

Tesla opracował zasady przesyłu prądu stosowane do dziś: z elektrowni prąd biegnie liniami wysokiego napięcia, ale na końcu napięcie jest obniżane w transformatorze do wartości użytecznej 230 V.

Serb zaprojektował takie urządzenia, jak świetlówka, silnik elektryczny czy turbina wodna.

WP.PL/ Tomasz Kot zagra Teslę
Źródło: WP.PL/ Tomasz Kot zagra Teslę

Wojna na prądy

Tesla zatrudniony był w laboratorium innego genialnego wynalazcy – Thomasa Edisona. Jednak między panami doszło do kłótni o wypłatę i Tesla pożegnał się z Edisonem. Przyjął go inny przedsiębiorca - George Westinghouse w swoim Westinghouse Electric & Manufacturing Company. U niego Tesla zbudował pierwszą elektrownię prądu przemiennego i linię przesyłową, która zasiliła oparte na świetlówkach oświetlenie wszystkich stacji kolejowych Western Union na północnym wschodzie USA.

d44hscu

Dzięki patentom Tesli firma Westinghouse’a zagroziła pozycji Edisona. Rozpoczęła się tzw. wojna prądów.

Przedsiębiorcy i wynalazcy walczyli ze sobą, stosowali ceny dumpingowe i naruszali patenty konkurentów. Edison wytoczył Westinghouse'owi kilkaset procesów, żądając w sumie miliarda dolarów odszkodowania. Jako zwolennik prądu stałego Edison przekonywał, że prąd zmienny Tesli jest groźny, zabijając nim na pokazach psy i konie, a nawet… słonia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Obcy w Ameryce

Tesla wymyślił też przepływ i odbiór fal dźwiękowych, czyli radio, ale ubiegł go w tym o kilka dni Włoch Gugliemo Marconi. To Marconi dostał Nobla za radio, ale Tesla zarzucał włoskiemu wynalazcy, że ten wykorzystał do konstrukcji swojego radia cewkę opatentowaną przez Serba. Długi proces sądowy z Włochem doprowadził Teslę do bankructwa.

d44hscu

Tesla wymyślił też pilota na fale radiowe. W planach miał zdalnie sterowane maszyny kroczące i latające.

Zmarł 7 stycznia 1943 r. w nowojorskim hotelu z powodu choroby serca. Z pokoju zniknął jego kilkusetstronicowy notatnik. Do dziś spekuluje się, co w nim było. Rząd amerykański skonfiskował jego rzeczy i zapiski jako należące do „uchodźcy z Europy”.

Jego prochy zostały zabrane do Belgradu w 1957 r. i obecnie znajdują się w tamtejszym Muzeum Tesli.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d44hscu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44hscu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj