Trwa ładowanie...
d2i9et3

Król Olch

Najnowsze informacje
4.8
(7 głosów)
Oceń:
Król Olch to niemiecki film nakręcony na podstawie powieści francuskiego pisarza Michela Tourniera. Ten dramat wojenny opowiada losy Francuza Abla, który z więzienia trafia na służbę do nazistów. Jest on odpowiedzialny za porwanie dziesiątków młodych chłopców w celu zrekrutowania ich przez nazistów z SS, do obrony upadającej Rzeszy Niemieckiej w czasie II Wojny Światowej.
d2i9et3
WP Film
Źródło: WP Film

Król Olch - o filmie

Dramat Król Olch nakręcił znany i utalentowany reżyser pochodzenia niemieckiego - Volker Schlodorff, interesujący się kinem historycznym. Długo przed nakręceniem Króla Olcha, nakręcił dwa inne film, których fabuła również dotyczy II Wojny Światowej i losów ludzkich uwikłanych w tę tragedię. Są to Utracona cześć Katarzyny Blum (1975) i Blaszany Bębenek (1979) - zdobywca Oscara w 1980 roku za najlepszy film nieanglojezyczny (Volker nakręcił również inne filmy, na które warto zwrócić uwagę, a są to: Niepokoje wychowanka Torlessa, Homo Faber).

Rolę głównego bohatera filmu Król Olch - Abla - zagrał doskonale do niej pasujący John Malkovich. Podobną rolę, czyli wrażliwego i bardzo silnego olbrzyma spełniającego tylko czyjeś rozkazy, niezdolnego do samodzielnego rozumowania, Malkovich zagrał też w filmie nakręconym na podawie literackiego arcydzieła autorstwa Johna Steinbeck'a, Myszy i ludzie z 1992 roku. Malkovich wystąpił też w następujących kinowych hitach: Imperium Słońca, Człowiek w żelaznej masce, Oszukana.

Król Olch - fabuła

Film Król Olch otwierają czarno-białe sceny, pokazujące dzieciństwo Abla w Paryżu. Chłopak już w szkole podstawowej ma problemy w relacjach z nauczycielami i uczniami, ale w końcu zaprzyjaźnia się z postawnym rówieśnikiem - Nestorem. W trakcie wielkiego pożaru szkoły Abel traci z oczu swojego jedynego przyjaciela oraz zostawia go w płonącym budynku, nie przejmując się zbytnio jego losem. Sam Abel myśli, że przez swoją wyjątkowość było mu dane ocalenie z pożaru i że to on sprowadził ogień na szkołę swoimi myślami o zniszczeniu jej.

Mija czternaście lat. Opowieść przechodzi w kolorowy obraz, widzimy na nim jak potężny Abel pracuje w paryskim warsztacie samochodowym. Spędza wolny czas ze swoją dziewczyną Rachel, która prześmiewczo nazywa Abla „ogrem” (alternatywny tytuł filmu Król Olch) z powodu szorstkiego, topornego zachowania w łóżku.

Abel zawsze bardzo kochał dzieci, w rzeczywistości sam jest dużym dzieckiem - posiada umysł dziecięcy zamknięty w ciele dorosłego. Ma nawet dobrą dziecięcą przyjaciółkę o imieniu Martine. Jednak dziewczynka fałszywie oskarża Abla o gwałt, przez co mężczyzna trafia do więzienia.

Gdy wybucha wojna, niemieccy najeźdźcy uwalniają Abla z więzienia i chłopak trafia do pracy dla Nazistów wśród wysokich szczeblem oficerów SS - zostaje asystentem polowań na dzieci w obrębie Bawarii.

Król Olch – zawiązanie akcji

Zadaniem Abla jest przeprowadzenie przymusowej rekrutacji pośród chłopców, którzy mają posłużyć nazistom jako uzupełnienie szeregów armii niemieckiej, ponoszącej ogromne straty w starciach z wojskami alianckimi zmierzającymi na Berlin.

Abel jest postrzegany przez miejscową ludność jako potwór, Król Olch z ballady Goethego, który wabi dzieci ponętnym głosem, przyjacielskim gestem, dziecięcą wrażliwością, górnolotną ideologią, aby zabrać na zawsze pociechy ich rodzicom i oddać je w objęcia śmierci.

Król Olch
Tytuł oryginalny

Unhold, Der

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Francja, Niemcy, Wielka Brytania

Rok produkcji

1996

Data światowej premiery

12.09.1996

Data polskiej premiery

18.10.1996

Czas trwania

118 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i9et3
d2i9et3
d2i9et3